Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Karolina Szczęsna
|

Odkurzacze schodzą na pniu. Polacy boją się wprowadzonych zmian

41
Podziel się:

Zapowiedź wycofania odkurzaczy o dużej mocy zaowocowała wzrostem ich sprzedaży. Klienci bojąc się, że nowy sprzęt nie będzie już tak dobry jak starszy model, postanowili go wymienić. Komisja Europejska tłumaczy, że chodzi tu o oszczędność energii, a producenci już liczą zyski z nasilonej sprzedaży.

Z początkiem września ze sklepowych półek zostały wycofane odkurzacze, które miały więcej niż 900 watów.
Z początkiem września ze sklepowych półek zostały wycofane odkurzacze, które miały więcej niż 900 watów. (Fotolia, Sergey Ryzhov)

Sprzedaż odkurzaczy rosła od początku roku. Jednak im bliżej było 1 września, tym cena szła coraz bardziej w górę. Jak podaje organizacja CECED Polska, tegoroczna sprzedaż odkurzaczy w sztukach jest jak dotąd o 24 proc. większa niż rok temu i wynosi 900 tys. W samym sierpniu takie zakupy zrobiło 60 proc. Polaków. Kupowane były znacznie droższe modele niż w roku poprzednim – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Na czym polega zmiana?

Z początkiem września ze sklepowych półek zostały wycofane odkurzacze, które miały więcej niż 900 watów. Taką decyzje wydała Komisja Europejska, która już dwa lata temu obniżyła maksymalną moc sprzętu. Teraz zrobiła to po raz drugi. Oczywiście nie obyło się bez sprzeciwu klientów, którzy twierdzą, że ta zmiana przeniesie się na jakość sprzątania w ich domu.

– Mniejsza moc silników odkurzaczy nie przekłada się na mniejszą skuteczność. Efektywność nowe urządzenia zachowują dzięki ulepszonej konstrukcji i poprawionej szczelności. Trzeba zwracać uwagę również na moc ssania podawaną w watach (W). To siła ciągu powietrza, z jaką zanieczyszczenia są wciągane do worka lub komory odkurzacza – wyjaśnia sieć Media Markt, w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

Zobacz także: Alternatywne wykorzystanie odkurzacza

Komisja Europejska, tłumaczy, że dzięki temu obywatele Europy będą mogli zaoszczędzić pieniądze i zadbać o środowisko. Zmiany będą wprowadzane też dla innych sprzętów domowych.
– Chcemy osiągnąć najlepsze rozwiązania dotyczące energooszczędności z możliwych – mówił wówczas Frans Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.

Bruksela już raz wprowadzała podobne rozporządzenie, nakazując zamianę żarówek na energooszczędne. Klienci wytykali wtedy KE, że żadnej oszczędności na tej zamianie nie ma, bo nowe żarówki są bardzo drogie. Teraz ich cena mocno spadła, a ilość zaoszczędzonych pieniędzy i mniejszego zużycia energii jest nieporównywalnie większa niż przy tradycyjnej żarówce.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(41)
frankowo
5 lata temu
ja kupiłam purei9 elektroluxa ostatnio i ten odkurzacz to hit! w mieszkaniu mam ja w bajce :)
ofo
5 lata temu
Ja nie inwestuję. Kupiłem Pure I9, czyli robota w media expercie bo według mnie w tym jest przyszłość.
Marko
5 lata temu
Sam już z ledami mam do czynienia od około 10 lat i są pojedyncze żarówki które nadal działają, ale to te o niskiej mocy tak 1,5-3W kupowane przez internet natomiast te 7-12 W (kupowane w marketach) padają po 2-3 latach bo się przegrzewają i mają badziewną elektronikę i nie pisać że ledy się nie grzeją bo to bzdura. Wystarczy rozebrać średniej klasy żarówkę i widać tam radiatory odprowadzające ciepło z diod plus jeszcze elektronika w żarówce, która sporo ciepła wytwarza.
jd
5 lata temu
Ceny ledowych żarówek nigdy nie spadną do poziomu żarówek klasycznych a mrugają niestety co drażni epileptyków i utrudnia robienie zdjęć-powinna pozostać jednak opcja-jak kogoś stać to niech przepłaca a nie przymus i ekoterroryzm-odkurzacze coraz slabsze a porządki coraz mniej efektywne przy tym samym czasie..
bolo
5 lata temu
i po co nam ta unia?
Bjerliner
5 lata temu
A ja kupiłem odkurzacz zimensa z tych " na nową modłe" 800W i ssie jak bułgarka na granicy.
Marek
5 lata temu
To teraz szal na odkurzacze a od poniedzialku na samo zamiatajace miotly.
Ala
5 lata temu
Odkurzacz to najwarzniejsza zecz w zyciu. Zapomnij orencie czy cenach utrzymania I energi. Mysl o odkurzaczu
Basia
5 lata temu
Teraz pis zciemnia odkurzaczami zeby odciagnac uwage od nowego bmw dudy. Season narciarski zaczyna sie
Ala
5 lata temu
Polacy nie boja sie odkurzaczow. Pisowcy boja sie odkurzaczow, traktorow, pracy, I nawet stada bocianow.
dsf
5 lata temu
To tak jak z żarówkami, mieli wycofać, a są. Zmieniła się tylko nazwa. Bedą sssaki o duzej parze.
gelema
5 lata temu
Żarówki energooszczędne to był przekręt żeby żeby sprzedać świetlówki kompaktowe zalegające w magazynach producentów którzy dogadali się z pewną panią za zachodnią granicą i wszyscy wiedzą o kogo chodzi. Niestety sama wyprzedaż to nie wszystko bo przekręt przynosi bardzo duże dochody cały czas ! Ci sami zapewne producenci produkują teraz żarówki ledowe które w specyfikacji mają podaną przewidywaną żywotność ok 20.000 godzin , tyle że tę żywotność możemy przyjąć tylko dla diody która jest źródłem światła a to że producenci robią do tej diody kiepski zasilacz lub zasilają ją zbyt wysokim napięciem aby mocniej świeciły powoduje że te żarówki nie świecą nawet jednej dziesiątej deklarowanego czasu !!!! A Gość który dogadał się z panią Mer..... zarabia krocie !
gelema
5 lata temu
Bruksela już raz wprowadzała podobne rozporządzenie, nakazując zamianę żarówek na energooszczędne. Klienci wytykali wtedy KE, że żadnej oszczędności na tej zamianie nie ma, bo nowe żarówki są bardzo drogie. Teraz ich cena mocno spadła, a ilość zaoszczędzonych pieniędzy i mniejszego zużycia energii jest nieporównywalnie większa niż przy tradycyjnej żarówce. Żarówki energooszczędne to był przekręt żeby żeby sprzedać świetlówki kompaktowe zalegające w magazynach producentów którzy dogadali się z pewną panią za zachodnią granicą i wszyscy wiedzą o kogo chodzi. Niestety sama wyprzedaż to nie wszystko bo przekręt przynosi bardzo duże dochody cały czas ! Ci sami zapewne producenci produkują teraz żarówki ledowe które w specyfikacji mają podaną przewidywaną żywotność ok 20.000 godzin , tyle że tę żywotność możemy przyjąć tylko dla diody która jest źródłem światła a to że producenci robią do tej diody kiepski zasilacz lub zasilają ją zbyt wysokim napięciem aby mocniej świeciły powoduje że
Stan2
5 lata temu
Samochody, albo elektryczne, albo silniki poniżej 1000 ccm.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić