Katarzyna Bogdańska
Katarzyna Bogdańska| 

Ofiary księży pedofilów. Historie tych dzieci są straszne

34
Podziel się:

7 października opublikowano mapę księży pedofilów. Od tej pory pojawia się coraz więcej zgłoszeń. Historie wykorzystanych dzieci są wstrząsające. - Wciąż spływają nowe zgłoszenia - mówi nam Marek Lisiński, współtwórca mapy.

Marek Lisiński, współtwórca mapy: nowych zgłoszeń jest mnóstwo
Marek Lisiński, współtwórca mapy: nowych zgłoszeń jest mnóstwo (Materiały prasowe)

Fundacja "Nie lękajcie się" opublikowała w niedzielę 7 października mapę księży pedofilów i ich ofiar. Znajdują się na niej informacje o sprawcach skazanych przez sądy oraz przypadkach księży podejrzanych o molestowanie dzieci. Są też hasłowe opisy ofiar.

Twórcy mapy zastrzegają, że nie jest ona kompletna i ofiar może być dużo więcej, bo wciąż pojawiają się nowe zgłoszenia. - Do tej pory odpowiedziałem na ponad 100 maili, kolejne czekają. Prócz tego zgłoszenia spływają na Twitterze, Facebooku - mówi Wirtuallnej Polsce Marek Lisiński, założyciel fundacji i współtwórca mapy. Tłumaczy też, że wszystkie informacje, które się na niej pojawiają, są wcześniej weryfikowane i sprawdzane na wszystkie możliwe sposoby. Chodzi o to, by nikogo nie skrzywdzić, a pomóc.

- Dostajemy bardzo dużo podziękowań, wzruszających słów. Ludzie dziękują nam za to, co robimy - mówi nam Lisiński. Wyznaje też, że zdarzają się telefony od starszych osób, które płaczą do słuchawki, bo pierwszy raz opowiadają o traumie sprzed lat.

Prezentujemy niektóre z historii, zamieszczonych na mapie.

Otwock. Gwałt na 11-latku

Ksiądz G.K.
Skazany w 2014 roku za molestowanie i zgwałcenie 11-letniego chłopca.
Ksiądz skazany w aferze pedofilskiej ma nową funkcję. Grzegorz K. pracuje w diecezji warszawsko-praskiej.

Bażyny. Molestowanie 8 dziewczynek

Ksiądz katecheta skazany w 2018 za molestowanie 8 dziewczynek poniżej 15 roku życia na 2 lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na 5 lat
(w parafiach Garbno i Bażyny).

Do zdarzeń objętych aktem oskarżenia miało dochodzić w latach 1997-2000 oraz 2011-2012 na terenie parafii położonych m.in. w powiecie kętrzyńskim.

Gdynia. Molestowanie harcerzy

Ksiądz harcmistrz W.L. molestował w lipcu 2017 dwóch harcerzy. Przyznał się do winy, czeka na wyrok.

Kołobrzeg. Molestowanie chłopców

Ksiądz Z.R. skazany w 2012, wyrok: 2 lata pozbawienia wolności. Molestował chłopców na plebanii w wieku 12 i 14 lat. Z aktu oskarżenia wynikało, że Z.R. w 2000 i 2001 roku wielokrotnie doprowadził chłopców do poddania się czynnościom seksualnym. Musi zapłacić 50 tys. zł.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że przebywa on za granicą. Nie jest już księdzem.

Stargard. 13-latka gwałcona i bita

Ks. R.B. skazany w 2010 na 4 lata za wielokrotne gwałty na 13-letniej dziewczynce. Cały proceder trwał kilkanaście miesięcy, przez które poszkodowana była również odurzana lekami, bita i zastraszana.

Początkowa kara 8 lat więzienia została obniżona ze względu na "ograniczoną poczytalność". Oprawca po odbyciu wyroku nadal zachował stan kapłański i został umieszczony w domu księży emerytów w podpoznańskim Puszczykowie. Dopiero po reportażu w "Dużym Formacie" i założeniu sprawy o odszkodowanie został wydalony ze stanu kapłańskiego.

Sprawa zakończyła pierwszym w Polsce przyznaniem odszkodowania w wysokości miliona złotych i dożywotniej renty od instytucji kościelnej, zamiast jak do tej pory - od osoby fizycznej.

Bojano. Molestowanie i rozpijanie

Ksiądz proboszcz M.B. został skazany w 2011 roku za molestowanie i rozpijanie piętnastolatki na 1 rok i 4 miesiące.

Krosno Odrzańskie. 15-latka zaszła w ciążę

Ksiądz katecheta przeniesiony z Wałbrzycha, gdzie molestował 15-latkę, która zaszła w ciążę i urodziła dziecko.

Nowy Targ. Molestowanie

Ksiądz M. oskarżony o molestowanie dziewczynek w wieku od 9 do 12 lat. Sprawa w toku. Do przestępstwa miało dochodzić w okresie od czerwca 2014 do września 2016 roku.

Polska i Dominikana

Ksiądz W. G. molestował dziecko w podwarszawskiej szkole specjalnej. Później molestował kilkadziesiąt dzieci na Dominikanie, co skończyło się głośnym skandalem. W 2013 dostał wyrok 7 lat więzienia.

Węgrów. Romans z matką, molestowanie dziecka

Ksiądz wikary J.W. skazany w 2012 na rok w zawieszeniu za molestowanie 15-latki w Sarnakach. Ksiądz rozkochał w sobie dziewczynkę. Namawiał ją do seksu. Jednocześnie wdał się w romans z jej matką.

Z uzasadnienia wyroku Sądu Rejonowego w Siedlcach w sprawie ks. W. czytamy: "Wielokrotnie dotykał rękami jej piersi, narządów płciowych, był nachalny. Podczas jednego ze spotkań zaproponował odbycie stosunku seksualnego przerywanego bądź w prezerwatywie. Pokrzywdzona nie wyraziła na to zgody".

W 2018 trafił do parafii w Węgrowie, gdzie jest również kapelanem szpitalnym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Zobacz także: Wojna o lokale zastępcze. Mieszkańcy nazywają je "norami" i "ruderami"
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić