Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Magda Mieśnik
|

Ogromna demonstracja w Barcelonie. 750 tys. osób na ulicach

0
Podziel się:

750 tys. osób demonstrowało w centrum Barcelony, domagając się uwolnienia z aresztu proniepodległościowych parlamentarzystów z Katalonii.

Demonstracja w Barcelonie
Demonstracja w Barcelonie (Forum, QUIQUE GARCIA)

Jak informuje agencja AFP, na ulice Barcelony wyszły setki tysięcy osób, niosąc transparenty: "wolność dla więźniów politycznych" i "jesteśmy republiką". Demonstrację zorganizowały dwie proniepodległościowe katalońskie organizacje - Zgromadzenie Narodowe Katalonii oraz Omnium.

W areszcie jest ośmiu członków zdymisjonowanego rządu Katalonii, w tym były wicepremier Oriol Junqueras. Zostali zatrzymani w związku z organizacją referendum z 1 października i ogłoszenia niepodległości regionu. Zarzuty wobec nich dotyczą nieposłuszeństwa wobec władz państwowych Hiszpanii.

2 listopada sąd w Madrycie wydał zgodę na aresztowanie dziewięciu ministrów katalońskiego rządu Carlesa Puigdemonta. Na wolności, w Belgii, przebywa jeszcze pięciu członków odwołanego przez Madryt rządu Katalonii: premier Puigdemont i czterech jego ministrów. Czekają na decyzję sądu w sprawie ich ewentualnej ekstradycji do Hiszpanii.

21 grudnia mają się odbyć przedterminowe wybory w Katalonii. Republikańska Lewica Katalonii umieści na swoich listach w grudniowych wyborach do regionalnego parlamentu aresztowanych członków katalońskiego rządu Carlesa Puigdemonta. Wśród nich jest między innymi wicepremier Katalonii Oriol Junqueras.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(0)
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić