Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Karolina Kołodziejczyk,Piotr Białczyk
|
aktualizacja

Ogromne zniszczenia w stolicy. Przez Lubelskie przeszła wichura

8
Podziel się:

Bielany i Żoliborz - to tam doszło do burzy, która wywołała spore zniszczenia. Na razie nie ma informacji o poszkodowanych, ale powalone drzewa uszkodziły m.in. samochody.

Warszawa. Po nawałnicy na Bielanach. Tak wygląda Słodowiec
Warszawa. Po nawałnicy na Bielanach. Tak wygląda Słodowiec (Facebook.com, Marcel Marcello)

Do nawałnicy doszło po godzinie 14. Mimo, że ulewa trwała krótko, była bardzo gwałtowna. Na miejscu pojawiły się jednostki straży pożarnej i policji. Większość zgłoszeń dotyczyła terenów Żoliborza i Bielan.

- Na ten moment około 50. Są to głównie połamane konary lub całe drzewa, zalane piwnice. Na szczęście nie ma informacji o poszkodowanych - powiedział w rozmowie z tvnwarszawa.pl Wojciech Kapczyński z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej.

Po burzy wiele drzew runęło na samochody. Tak było na przykład na ulicy Duracza na warszawskich Bielanach. Jak informuje tvnwarszawa.pl, drzewo spadło również na stragan, a inne uszkodziło barierki przy przystanku tramwajowym.

Zobacz także: Prowadził pod wpływem alkoholu. Kamil Durczok przeprasza

Tagujcie swoje materiały hasztagiem#bezpieczniWPolsce i razem z nami informujcie o niebezpiecznych sytuacjach. Wysyłajcie swoje zdjęcia i nagrania na adres dziejesie.wp.pl bądź nasz profil na Facebooku WP Dziejesie.

Warszawa. Ogromne zniszczenia po "wetmicroburst"

#

Jak tłumaczą Polscy Łowcy Burza nad częścią Bielan doszło nawet do wystąpienia zjawiska "wet microburst", który cechuje się silnymi, punktowymi uderzeniami porywistego wiatru podczas silnych opadów deszczu.

"Zjawisko wet microburst jest typowe dla tak zwanych burz pulsacyjnych, które w dniu dzisiejszym, w związku z wysoką temperaturą i dużą energią potencjalną dostępną drogą konwekcji, mają dogodne warunki do formowania się" - czytamy we wpisie na Facebooku.

Niebezpiecznie sytuacje w Lubelskim

Straż Pożarna interweniowała ponad 60 razy w na terenie woj. lubelskiego. Najwięcej - ponad 40 interwencji - dotyczyło powiatu kraśnickiego. Po południu prreszła tam lokalna nawałnica. - Te interwencje są już zakończone lub w trakcie realizacji - poinformował RMF FMoficer prasowy Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Kraśniku Piotr Michałek.

Najwięcej szkód niebezpieczne zjawisko wyrządziło w Stróżach. Uszkodzone zostały dachy na 25 budynkach - z czego w 10 przypadkach na domach mieszkalnych.

Służby wypompowywały też wodę z zalanych piwnic, usuwały połamane konary i gałęzie drzew z dróg. Straży zabezpieczali także uszkodzone przez wichurę słupy linii energetycznych.

Prognoza pogody. Gorąco i burzowo

#

W poniedziałek nastąpiła kulminacja upałów w Polsce. W wielu województwach temperatura przekroczyła 34 stopnie. Najgoręcej było w województwach południowych, wschodnich oraz centralnych.

Pogodę w Polsce nadal kształtować będzie zatoka niżowa związana z niżem o nazwie Vincent, który znad północnych Włoch stopniowo przemieszcza się nad Bałkany. Z południa (znad Morza Śródziemnego i Afryki) napływać będzie upalna masa powietrza pochodzenia zwrotnikowego.

Taka sytuacja baryczna sprawi, że w godzinach popołudniowych, wieczornych i w pierwszej części nocy w szerokim pasie kraju – od woj. zachodniopomorskiego, lubuskiego, Wielkopolski i Dolnego Śląska, po Warmię, Mazury, Podlasie, woj. łódzkie, Mazowsze, Lubelszczyznę, Podkarpacie, woj. świętokrzyskie, Małopolskę, woj. śląskie i Opolszczyznę - na niebie coraz wyraźniej zaczną pojawiać się mocno wypiętrzone chmury kłębiaste typu Cumulonimbus, które przyniosą ze sobą intensywniejsze opady deszczu (do 15 – 20 litrów wody na metr kwadratowy powierzchni) oraz gwałtowne burze z krótkotrwałym, ale ulewnym deszczem (do 30-40 litrów wody na metr kwadratowy powierzchni), porywistym wiatrem do 100 km/h, a nawet z lokalnymi opadami gradu - prognozują dla Wirtualnej Polski synoptycy Cumulusa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

KOMENTARZE
(8)
Janeczek
3 lata temu
Co zostanie z Polski po tym lecie? Jeszcze trochę gwałtownych zjawisk i wszystko, co zbudowaliśmy w PRL-u zostanie zrównanie z ziemią. Niech żyje demokracja! Dziekujemy ci, św. JPII!
Mik
3 lata temu
A ten kuzwa z piłą stoi zamiast pracować , jak w pisie
Ala
3 lata temu
Ludzie chrońcie pomniki Kaczyńskiego, skwerki Lecha , Wawel i prywatną skarbnicę złota PiSu
Jaś
3 lata temu
PiS przeniósł stolicę do jakiejś wiochy i na trwam nic nie powiedzieli
LEŚNICZY
3 lata temu
nie mam nic przeciwko drzewom ,bo lubię zieleń ale powinny nasadzac drzewa niskopienne a nie te niebosieżne ,bo potem jest problem
Racjonalista
3 lata temu
Jak to dobrze, że stolica naszego kraju jest w województwie lubelskim!!!
ass
3 lata temu
A ten ochraniany przez wojsko i policję bunkier na Żoliborzu ocalał ?
Joe
3 lata temu
o drzewostan trzeba dbac, a tak rosna jak chca i gdzie chca, przycinac trzeba zal byloby sciac, a teraz to juz tylko na opal :( szkoda
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić