oprac. Patryk Osowski| 

Olga Tokarczuk chciałaby zmienić narodowość... na WOŚP

102
Podziel się:

Pisarka Olga Tokarczuk pisze na łamach niemieckiego "Die Zeit", że Polacy to ogólnie "ponurzy i niezadowoleni ludzie". Zaznacza również, że chętnie zostałaby obywatelką nowego narodu - narodu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Olga Tokarczuk staje w obronie Pawła Adamowicza
Olga Tokarczuk staje w obronie Pawła Adamowicza (East News)

Olga Tokarczuk to polska pisarka, laureatka prestiżowej The Man Booker International Prize oraz dwukrotna laureatka Nagrody Literackiej "Nike".

W niemieckim "Die Zeit" podzieliła się z czytelnikami swoją refleksją po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

"Reprezentował wszystko to, czym nie jest Prawo i Sprawiedliwość. Choć był tradycjonalistą, przeciwstawiał się zaściankowości otwartością serca i umysłu. Zamach na niego to także zamach na wizję liberalnej i postępowej Polski" - cytuje Tokarczuk portal wpolityce.pl.

Autorka podkreśla, że zabójcę Adamowicza przedstawiono w Polsce jako chorego psychicznie, ale pominięto ważny aspekt.

"Telewizja państwowa (…) konsekwentnie agresywnym i zniesławiającym językiem określa opozycję polityczną i każdego, kto myśli inaczej niż partia rządząca. Zamordowanego prezydenta nazywano złodziejem, Niemcem, homofilem i mafiosem (…) W celi więziennej ten człowiek [zabójca prezydenta Stefan W. - red.] widział dokładnie te wiadomości, złych ludzi i konieczność radykalnych rozwiązań" - podkreśliła.

"Zwariowani lewicowcy, aktywiści queer, Niemcy i Żydzi"

Dużą część swojego tekstu autorka poświęciła przybliżeniu Niemcom, czym jest Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. "Akcje WOŚP umożliwiły Polakom – dość ponurym ludziom – ogrzanie się w ogniu społeczności. Nie miałabym nic przeciwko temu, by WOŚP ogłosił się narodem. Chętnie zostałabym jego obywatelką" – stwierdza Tokarczuk.

Podkreśliła również, że WOŚP ma "nieco anarchistyczny, jawnie lewicowy styl", co nie podoba się partii rządzącej i prawej stronie sceny politycznej.

"W Polsce kozłami ofiarnymi są tzw. zwariowani lewicowcy, aktywiści queer, Niemcy, Żydzi, tzw. marionetki Unii Europejskiej, feministki, liberałowie i każdy, kto wspiera imigrantów" - pisze w mocnych słowach Tokarczuk.

Źródło: wpolityce.pl, dorzeczy.pl, zeit.de

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić