oprac. Arkadiusz Jastrzębski| 
aktualizacja 

Katowice. Ostatni wyrok ws. tragedii w hali MTK

12
Podziel się:

Zapadł ostatni wyrok w sprawie katastrofy hali MTK w Chorzowie. Prawomocnym wyrokiem Nowozelandczyk Bruce R. skazany został na półtora roku więzienia. W styczniu 2006 r. pod gruzami hali zginęło 65 osób. Była to największa katastrofa budowlana w historii Polski.

Hala MTK przy granicy Katowic i Chorzowa zawaliła się 28 stycznia 2006 r.
Hala MTK przy granicy Katowic i Chorzowa zawaliła się 28 stycznia 2006 r. (Wikimedia Commons CC BY)

Po prawie 14 latach zapadł ostatni wyrok w sprawie zawalenia się hali Międzynarodowych Targów Katowickich. Były członek zarządu spółki MTK Nowozelandczyk Bruce R. został skazany na 1.5 roku więzienia - podaje Radio Zet.

Sąd uznał, że Bruce R. jest winny nieumyślnego sprowadzenia katastrofy. W pierwszej instancji mężczyzna usłyszał wyrok trzech lat więzienia, ale śledczy chcieli, żeby był on dwa razy wyższy. Rok temu Sąd Najwyższy, który rozpoznawał kasację prokuratury, uchylił wyrok uniewinniający R. i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania.

Zdaniem prokuratury ówczesny członek zarządu spółki MTK nie wyłączył hali z użytkowania, choć musiał wiedzieć, że dach groził zawaleniem przez zalegający na nim śnieg.

Wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach jest prawomocny.

Wcześniej - w 2017 r. - karę 9 lat więzienia wymierzył sąd Jackowi J. - autorowi projektu wykonawczego hali. Były członek zarządu spółki MTK Ryszard Z. został skazany na 2 lata więzienia, dyrektor techniczny spółki Adam H. na 1,5 roku, rzeczoznawca budowlany Grzegorz S. - na 2 lata, były inspektor nadzoru budowlanego w Chorzowie Maria K. - na 2 lata.

Sąd wskazał, że do katastrofy hali doszło na skutek zaniedbań, niechlujstwa i lekceważenia przepisów.

Hala MTK zawaliła się 28 stycznia 2006 r. Odbywały się tam wówczas targi i ogólnopolska wystawa gołębi pocztowych. Na dachu o powierzchni hektara zalegała warstwa śniegu i lodu - według specjalistów, ważył ok. 190 kg na metr kw. Zginęło wówczas 65 osób, a ponad 140 zostało rannych - 26 z nich doznało ciężkich obrażeń.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Duda pogratulował Tuskowi. Publicyści: to zagrywka kampanijna
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić