oprac. Adam Przegaliński| 
aktualizacja 

Ostrzeżenia przed burzami z gradem dla 12 województw

11

W ciągu najbliższych godzin nad prawie całym krajem mogą przechodzić burze z gradem - poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla 12 z 16 województw.

Ostrzeżenia przed burzami z gradem dla 12 województw
(PAP, Paweł Supernak)

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia 2. stopnia (w trzystopniowej skali) dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego - tam może najsilniej popadać.

Alerty 1. stopnia obowiązują dla pozostałych województw - z wyłączeniem warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego i podkarpackiego.

Jak prognozuje IMGW, w środę w czasie burz może spaść do 15 mm wody, a na południowym wschodzie kraju - do 20 mm. Siła wiatru ma wynosić w porywach do 80 km/h.

Na mapie IMiGW województwa, dla których wydano ostrzeżenia 2. stopnia oznaczono kolorem pomarańczowym, a te, w którym obowiązuje alert 1. stopnia - żółtym.

Bilans interwencji strażaków po godz. 17: 500 akcji. 15 tys. ludzi bez prądu

W związku z burzami strażacy interweniowali 500 razy. Jak powiedział rzecznik Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak, najwięcej interwencji dotyczy czterech województw: lubuskiego, zachodniopomorskiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego.

Jak poinformował Frątczak, w woj. zachodniopomorskim jedna osoba została ranna, spadająca gałąź złamała jej nogę.

Z najnowszych informacji Rządowego Centrum Bezpieczeństwa wynika, że ponad 15 tys. odbiorców nie ma prądu: najwięcej w woj. lubuskim - 9,3 tys. oraz w woj. wielkopolskim - 5,8 tys.

Zobacz także: Zobacz też: Dlaczego pogoda jest taka szalona?
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić