Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Arkadiusz Jastrzębski,Beata Czuma
|
aktualizacja

Owsiak na liście do Nobla. "Nominacja przyjęta"

145
Podziel się:

Komitet Norweski przyjął nominację dla Jurka Owsiaka jako laureata Pokojowej Nagrody Nobla 2019. Tytuł zostanie przyznany pod koniec roku - 10 grudnia. Z informacji tej ucieszyło się wielu Polaków, ale trzeba pamiętać, że jest to jedynie formalne zaakceptowanie nominacji, która wysyłane jest w formie automatycznej odpowiedzi.

Jerzy Owsiak
Jerzy Owsiak (PAP, Radek Pietruszka)

Wniosek o przyznanie nagrody byłemu już szefowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy złożył poseł Ruchu Kukiz'15 Andrzej Kobylarz razem z Rafałem Collinsem z TVN Turbo.

To już trzeci rok z rzędu, kiedy Jerzy Owsiak jest zgłaszany jako kandydat do Pokojowej Nagrody Nobla. Wcześniej takie wnioski składali Joanna Schmidt z Nowoczesnej oraz politolog prof. Adam Grzegorczyk. Oba wnioski także zostały wówczas zaakceptowane, ale Owsiak nagrody nie dostał.

W ubiegłym roku w sondażach 68 proc. pytanych było za przyznaniem Owsiakowi i WOŚP Nobla. Przeciwne zdanie wyrażał co trzeci ankietowany.

Pokojowa Nagroda Nobla przyznawana jest przez Norweski Komitet Noblowski. Zgłoszenia do nagrody przyznawanej w danym roku można wysyłać do 1 lutego. Komitet tworzy listę, która jest dalej oceniana. Laureat otrzymuje nagrodę w wysokości 8 mln koron szwedzkich ( czyli ok 3,8 mln zł).

Jak są wyłaniani kandydaci? Jak podaje gazeta.pl, zgłoszenia wysyła się za pomocą internetowego formularza. Jeśli spełnia ono wszystkie wymogi, nominujący otrzymuje automatyczną odpowiedź zwrotną z adresu no-reply@nobel.no z informacją, że nominacja została przyjęta. Następnie komitet ocenia działalność zgłoszonych kandydatów i przygotowuje listę osób, które dalej są brane pod uwagę. Zazwyczaj znajduje się na niej kilkanaście, maksymalnie trzydzieści nazwisk. Potem odbywa się debata nad kandydatami i wybór zwycięzcy w głosowaniu większościowym.

Owsiak rezygnuje

W poniedziałek podczas konferencji prasowej WOŚP Jerzy Owsiak złożył rezygnację z funkcji prezesa fundacji WOŚP.

- Ta nienawiść w moją stronę, w stronę fundacji, grzeje od 25 lat. Od 25 lat staczam boje z ludźmi, którzy mi grożą. Niestety, polski wymiar sprawiedliwości i policja nie dają sobie z tym rady - mówił Owsiak.

Zarząd Fundacji WOŚP przyjął rezygnację. Nie powstrzymało to nawoływania Owsiaka do zmiany decyzji.

Źródło: warszawawpigulce.pl

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(145)
terens
4 lata temu
Za co ? Za tworzenie spółek żeby prać pieniądze ? Widać nagroda Nobla nic nie będzie już znaczyła jak ją Owsiak otrzyma :( Wstyd. Nagroda tak ale Jobla cwaniaka dorabiającego wraz z rodziną na tragedii dzieci !!!
!!!
4 lata temu
Opamiętajcie się! Drugiego takiego przy...pa szykują nam Polakom an noblistę. Jednego już mamy.
serwismen
4 lata temu
No to ten cały noblowski lunapark mozna już zamknąć
felix
4 lata temu
A Bolek OTUA dostal? Bo nie pamietam ale takim wlasnie daja..
nobel
4 lata temu
Pogieło towarzystwo.
rogue one
4 lata temu
Że cooooo ? To chyba jakiś żart
Zulek
4 lata temu
Po dobrej mocnej kawie stolec ma regulaminowy glanc!
mirun
4 lata temu
Świat zeszedł na psy - Nobel w zaświatach drugi raz umiera . Setki tysięcy ludzi o dobrych sercach oddawało swoją krwawicę by jeden nikt taki zebrał laury i opiewał w dobrobycie
pj34
4 lata temu
powiodło mu się,z datków zrobił firme dochodową,ale wyrzekł się Boga i to będzie jego świadoma klęska,a Noblami dzielili już ludzie podobni pokrojem do niego,których usunięto i jak mówią daj Boże zdrowie
Zdumiewające....
4 lata temu
Paranoja zatacza kręgi coraz dalej :-)))
l56
4 lata temu
Oni sami sobie daja nagrody nobla, wiemy kto.
burak
4 lata temu
Żebranie to pokój na Świecie ?????taka interpretacja ? Co orkiestra zrobiła dla Świata może ktoś napisze ….ja nie słyszałem ???????? A sam Owsiak co ???
fiubździu
4 lata temu
Ale jaja :))))
cją?
4 lata temu
A co z kanonizacją?
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić