Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Beata Czuma
|

Pakistan: Asia Bibi uniewinniona. Była skazana na śmierć za bluźnierstwo

32
Podziel się:

Sąd Najwyższy w Islamabadzie uniewinnił chrześcijankę Asię Bibi. Kobieta w 2010 r. została skazana na śmierć za bluźnierstwa przeciwko prorokowi Mahometowi. Teraz radykalni islamiści grożą protestami.

Asia Bibi spędziła 8 lat w celi śmierci.
Asia Bibi spędziła 8 lat w celi śmierci. (PAP/EPA, East News, Aaamir Quereshi)

Asia Bibi, matka czworga dzieci, żyła w celi śmierci od 2010 roku. Była pierwszą kobietą skazaną na śmierć przez powieszenie za rzekome obraźliwe komentarze na temat islamu. Bibi zawsze zaprzeczała, że bluźniła przeciwko Mahometowi. Prawnik Bibi twierdził, że fałszywie oskarżyła ją sąsiadka, która stwierdziła, że woda w studni jest skażona, bo piła z niej chrześcijanka - informuje Reuters.

Historia kobiety poruszyła chrześcijan na całym świecie. Pod petycją o jej ułaskawienie zebrano kilkaset tysięcy podpisów. Sprawa chrześcijanki stała się też źródłem konfliktów w Pakistanie. Dwóch polityków, którzy chcieli pomóc Bibi, zostało zamordowanych. Zwolennicy radykalnej partii Tehreek-e-Labaik (TLP), która popiera surowe prawo dotyczące bluźnierstw, grozili w październiku protestami, blokowaniem dróg i paraliżem miast, jeśli kobieta nie zostanie skazana na śmierć.

"Islam jest tolerancyjny"

Sędzia Saqib Nasir, który przewodniczył rozprawie, w swoim orzeczeniu zacytował Koran: "Tolerancja jest podstawową zasadą islamu" - napisał. Dodał też, że religia potępia niesprawiedliwość i ucisk. Wyrok został ogłoszony przy pełnej sali. Kobieta z powodów bezpieczeństwa była przetrzymywana w nieznanym miejscu. Po wyjściu z więzienia ma opuścić Pakistan - informuje agencja Associated Press.

- To wspaniała wiadomość dla Pakistanu i reszty świata - powiedział prawnik Bibi, Saiful Mulook. - Asia Bibi wreszcie została sprawiedliwie potraktowana. Trzeba docenić Sąd Najwyższy Pakistanu, że nie uległ presji - dodał.

Obrońcy praw człowieka obawiają się jednak, że nie zmieni to dramatycznej sytuacji kobiety, bo radykalni ilsmiści grożą jej i jej bliskim. Do zabicia Asii wzywali islamscy imamowie.

Spotkanie z papieżem

W lutym tego roku mąż Bibi, Ashiq Masih i jedna z jej córek, spotkali się z papieżem Franciszem przed Koloseum w Rzymie z okazji wieczoru w solidarności z prześladowanymi chrześcijanami, a zwłaszcza z Bibi. Papież Franciszek powiedział wtedy córce Bibi: "Myślę często o twojej matce i modlę się za nią".

Chrześcijanie stanowią tylko około 2 procent ludności Pakistanu i są często dyskryminowani.

Źródło: Reuters, AP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(32)
K.Toś
4 lata temu
Jak widać, każda religia powoduje tyle samo dobra co i zła. A może więcej. Napisałem każda. Świadomie. Nie wpiszę się w trend zarzucania wszystkiego islamowi i jego wyznawcom. My chrześcijanie mamy tyle na sumieniu przez dwa tysiąclecia, że powinniśmy klęczeć i powtarzać "moja wina, moja wina, moja bardzo wielka wina" ... Tyle !
leo
4 lata temu
islamiści to smród tego świata, szkoda że krucjaty nie wypleniły tego robactwa
rtwsrtwa
4 lata temu
oto muzulmanska tolerancja _ oni uwielbiaja zabijac kobiety
hol
4 lata temu
a lewackie media dalej wmawiają Polakom że to religia miłości....
xyz
4 lata temu
czy aby wszyscy żyjemy w XXl wieku? wierzyć się nie chce...;-/oni sprowadzą świat spowrotem do wielbłądów
eu
4 lata temu
ciekawe czy komisje europejskie odpowiednio zareagowały, a moze jakies pytanie do TSUE ...
hehe
4 lata temu
juz niedługo to samo będzie w Berlinie, Paryżu i Amsterdamie...
abc
4 lata temu
"Islam jest tolerancyjny" Ale kobieta musi uciekać z Pakistanu bo ją zatłuką;-) Tolerancyjny jak jasna cholera;-)
An
4 lata temu
Bardzo tolerancyjny jest islam w szczególności jeśli chodzi o zatrutą wodę ze studni tak gdzie chrzescjanie ją pili. Brawo
Ronda
4 lata temu
Że Muzułmanom pieniądze, ziemia, darmowa wyżerka i domy niewiernych nie śmierdzą?!?!?!?! Podobnie trudno zrozumieć gwałt na "nieczystej" kobiecie której nie powinien "bogobojny" Islamista tknąć. :)
Ronda
4 lata temu
Zawsze twierdziłem że Islam jest opóźniony za Chrześcijaństwem około 600 lat, od momentu powstania. Dzisiaj Islam przeżywa "boom" walki z szatanem używając podobnych środków jak 600 lat temu Chrześcijanie wprowadzali "porządek chrześcijański" na podbitych terenach na całym świecie. Czyli Mordy, grabierze, gwałty i niewola oczywiście w imię Boga!!!. żeby było absurdalniej tego samego Boga w którego wierzą Żydzi, Chrześcijanie i reszta odłamów tej monoteistycznej religii.
Wikary
4 lata temu
Ładne oczy ma, chętnie zrobię jej piąte dziecko i to zgodnie z naszym chrześcijańskim koranem.
xcvxcv
4 lata temu
Pakistan to patologia
Alqwert
4 lata temu
Ciemnota. Bydlo
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić