Państwo pozwane za zanieczyszczone powietrze. Za sprawą Jerzego Stuhra

84

Aktor Jerzy Stuhr, dziennikarz Mariusz Szczygieł i konsultant medyczny Tomasz Sadlik wspólnymi siłami walczą o zadośćuczynienie od Skarbu Państwa. Powód? Naruszenie prawa do korzystania z niezanieczyszczonego powietrza.

Jerzy Stuhr domaga się od państwa 20 tys. złotych zadośćuczynienia za smog
Jerzy Stuhr domaga się od państwa 20 tys. złotych zadośćuczynienia za smog (East News)

Wszyscy wymienieni we wtorek stawili się w sądzie rejonowym dla Warszawy-Śródmieścia by złożyć w tej sprawie zeznania.

Jak podaje PAP, Jerzy Stuhr przekonywał, że z powodu zanieczyszczenia powietrza ma problemy z górnymi drogami oddechowymi. Przypomniał, że przeszedł chorobę nowotworową i przez to znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka.

Ocenił też, że przez problem z powietrzem, wykonywanie zawodu aktora staje się dla niego coraz trudniejsze, a nawet generuje sytuacje stresowe, np. podczas wyjścia na scenę ze świadomością, że będzie musiał z niej zejść z powodu kaszlu.

Zobacz także: Zobacz także: KGHM i PGE będą współpracować przy projektach fotowoltaicznych

Wskazał przy tym, że nie może odmówić udziału w spektaklu podczas ogłoszonego alertu smogowego. – Nawet zwolnienia lekarskie wkładamy do kieszeni, żeby nie robić kłopotów telewizji – powiedział aktor. Domaga się on tym samym od Skarbu Państwa wpłacenia 20 tys. złotych na konto fundacji pomagającej dzieciom cierpiącym na choroby onkologiczne.

Mariusz Szczygieł z kolei oznajmił, że smog ogranicza jego prawa osobiste. Ceni sobie aktywny tryb życia, jednak przez wiele miesięcy w roku nie może uprawiać sportu na świeżym powietrzu – zamiast tego był zmuszony cały rok ćwiczyć w klimatyzowanych pomieszczeniach klubu fitness.

Reportażysta ocenił, że za stan powietrza odpowiada państwo i dlatego domaga się od niego zadośćuczynienia w wysokości 5 tys. złotych wpłaconych na konto jednej z fundacji charytatywnych. Wskazał też, że samorządy nie poradzą sobie same z tym problemem.

Zgodził się z nim Tomasz Sadlik. Krakowski konsultant medyczny chce zadośćuczynienia w wysokości 10 tys. złotych z przeznaczeniem na jedną z fundacji. Przypomniał jednak, że zdrowie ludzkie, choć jest bezcenne, jest regularnie narażone w wyniku zanieczyszczonego powietrza. Zarzucił, że instytucje państwowe wprowadzają w błąd obywateli co do stanu zanieczyszczenia.

Paweł Dobroczek, Radca Prokuratorii Generalnej, wnioskował o oddalenie powództwa w każdej ze spraw, ponieważ w jego ocenie m.in. żaden z powodów nie wskazuje na jednoznaczną zależność między stanem zanieczyszczenia powietrza a uszczerbkiem na ich zdrowiu. Według niego nie zostały przedstawione żadne orzeczenia medyczne, potwierdzające takową zależność.

Sąd wyznaczył 1 października na następny termin rozprawy.

Dobroczek poinformował również, że Prokuratoria Generalna prowadzi osiem spraw tego typu. Aktorka Grażyna Wolszczak na początku 2019 roku wygrała proces o smog, który wytoczyła polskiemu państwu. Sąd uznał, że naruszono dobra osobiste powódki i z całą pewnością można mówić o krzywdzie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Autor: KRO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić