Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Beata Czuma
|

Papież Franciszek nie przyjął dymisji skazanego kardynała Barbarina

33
Podziel się:

Metropolita Lyonu i prymas Francji, kardynał Philippe Barbarin, powiedział we wtorek, że papież odmówił przyjęcia jego dymisji. Duchowny złożył ją podczas audiencji w Watykanie po tym, jak sąd we Francji skazał go za niezgłoszenie pedofilii.

Papież z kardynałem Philippe Barbarinem
Papież z kardynałem Philippe Barbarinem (PAP, EPA/VATICAN MEDIA)

Rzecznik Watykanu Alessandro Gisotti potwierdził, że papież nie przyjął dymisji kardynała Barbarina i zostawił mu prawo do podjęcia decyzji "najlepszej dla diecezji". Kardynał Barbarin postanowił wycofać się na jakiś czas - informuje portal gosc.pl za PAP.

Prywatna audiencja, na której francuski hierarcha złożył dymisję, odbyła się w poniedziałek w Watykanie. Wizyta ta była zapowiedziana już 7 marca, kiedy zapadł wyrok w sprawie metropolity Lyonu. Kardynał Philippe Barbarin został skazany na sześć miesięcy więzienia w zawieszeniu za ukrywanie informacji o molestowaniu seksualnym nieletnich, którego dopuścił się duchowny jego diecezji.

Chodzi o księdza Bernarda Preynata, który miał wykorzystywać seksualnie nieletnich w latach 80. i 90. Niedługo rozpocznie się jego proces. W 2016 r. prokuratura postawiła mu zarzuty czynów pedofilskich. Ksiądz przyznał się do popełnienia przestępstwa.

"Nie chciałem tego ukrywać"

Do procesu Barbarina doszło, ponieważ ofiary Preynata wniosły skargi przeciwko kardynałowi o to, że nie poinformował wymiaru sprawiedliwości o nadużyciach ze strony swojego podwładnego. Podczas procesu sądowego Barbarin zaprzeczał zarzutom. Przyznał, że zachował się nieostrożnie, ale nigdy nie próbował tuszować sprawy Preynata. Jak twierdził, zachęcał wręcz ofiary, aby poinformowały policję.

- Nigdy nie chciałem ukrywać tych okropnych aktów - zapewnił na jednej z rozpraw. Twierdził też, że jego opieszałość w działaniu wynikała z tego, że Watykan prosił go o uniknięcie publicznego skandalu.

Jak stwierdził sąd, hierarcha dowiedział się między 2014 a 2015 r. o czynach pedofilskich księdza ze swojej archidiecezji i zdecydował się zataić te informacje. Wyrok nie jest prawomocny i obrońcy arcybiskupa zapowiedzieli złożenie apelacji.

Kardynał: "Złożę dymisję"

Na konferencji prasowej zwołanej po ogłoszeniu wyroku kardynał Barbarin zapowiedział, że podczas audiencji w Watykanie złoży na ręce papieża dymisję. Decyzję o tym miał podjąć jeszcze przed ogłoszeniem wyroku.

- Przyjmuję do wiadomości decyzję sądu. Niezależnie od mojej osobistej opinii pragnę przede wszystkim wyrazić współczucie dla ofiar i zapewnić rodziny o mojej modlitwie w ich intencji. Postanowiłem udać się do Ojca Świętego, aby złożyć mu swoją dymisję. Przyjmie mnie w najbliższych dniach - oświadczył wówczas kardynał Barbarin.

Źródło: gosc.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(33)
warszawianka
4 lata temu
Widocznie "nie wie prawica, co czyni lewica"....
dzięcioł
4 lata temu
Bo dla nich najważniejszy jest kościół za wszelką cenę ,czego przykładem jest ich dawne zachowania , morderstwa i utajniania swoich negatywnych uczynków .I nic się nie zmieni do czasu gdy ludzie tego nie zrozumieją .
Franciszku pa...
4 lata temu
"Zaprawdę powiadam wam: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili"
antykomer
4 lata temu
no i wywalili tyle kasy i zmarnowali tyle czasu na te spotkanie w watykanie na temat pedofilii. Postukali się po piersi, prosili o wybaczenie, a co do pokuty i działań nic. Chyba to było tylko na pokaz. Kardynał zachował się dobrze. Sumienie zaczęło go może gryźć
Tu i teraz
4 lata temu
kk to jedna mafia pedofilska...i tak jest od wieków
Tu i teraz
4 lata temu
a cóż się dziwić Franciszek też ma sporo za uszami ...wystarczy przypomnieć jego działania chroniące arcybiskupa pedofila kiedy był jeszcze kardynałem...
Norma
4 lata temu
Pedofilia i Sutanny
To
4 lata temu
Sekta
maciek
4 lata temu
kruk krukowi oka nie wykole,cała prawda o walce z pedofilją w kościele
Dem
4 lata temu
Swój swego wspiera. Kościół to organizacja przestępcza, więc nic dziwnego, że papież chroni batmana w sutannie.
nabuchomonozo...
4 lata temu
niech przejda na islam, beda stukac sobie osmiolatki ku chwale pana
gosc
4 lata temu
Czyli po staremu,ładna mina do tej samej gry.
dywan
4 lata temu
Dlaczego w Rejestrze pedofilow Ziobry nie ma księży.
Olamandra
4 lata temu
I oto mamy dwólicowośc papierza.jedno gada a robi zupełnie cos innego.Bravo wy, pseudo katolicy.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić