oprac. Natalia Durman| 

Papież Franciszek w Irlandii. Przełomowa pielgrzymka

25
Podziel się:

Papież Franciszek jest już w Irlandii, gdzie spotka się m.in. z grupą ofiar pedofilii. Spotkanie będzie miało charakter ściśle prywatny, nie wiadomo nawet dokładnie, kiedy do niego dojdzie.

Franciszek może poruszyć sprawę pedofilii w Kościele w jednym ze swych przemówień
Franciszek może poruszyć sprawę pedofilii w Kościele w jednym ze swych przemówień (PAP, Redazione Telenews)

Spotkanie z ofiarami pedofilii to jeden z najważniejszych punktów wizyty papieża w kraju, w którym Kościołem wstrząsnęło ujawnienie trwającego przez wiele dekad wykorzystywania nieletnich przez duchownych. Wywołało to głęboki kryzys wiary i powołań oraz znaczny spadek zaufania do instytucji kościelnych.

Oczekuje się również, że Franciszek poruszy sprawę pedofilii w Kościele w jednym ze swych przemówień: do irlandzkich władz lub do biskupów.

Po przylocie do Dublina papież udał się do oficjalnej rezydencji prezydenta Irlandii, Aras an Uachtarain w Phoenix Park, gdzie odbędzie się oficjalna ceremonia powitania. Po niej Franciszek spotka się z prezydentem Irlandii Michaelem Higginsem. Następnie w Zamku Dublińskim Franciszek wygłosi przemówienie do przedstawicieli władz Irlandii.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Wieczorem Franciszek weźmie udział w święcie rodzin na mieszczącym ok. 80 tys. osób stadionie Croke Park.

W niedzielę rano papież poleci do miejscowości Knock w północno-zachodniej Irlandii, gdzie znajduje się sanktuarium maryjne. Przed tamtejszą bazyliką spotka się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.

Po powrocie do Dublina Franciszek pojedzie do Phoenix Park. Odprawi tam mszę na zakończenie Światowego Spotkania Rodzin. Irlandzkie media podkreślają, że może to być największe w tym roku pod względem liczebności wydarzenie w Europie. Na mszę rozdano pół miliona kart wstępu - poinformowali organizatorzy.

Przed wieczornym odlotem do Rzymu papież spotka się w klasztorze sióstr dominikanek z irlandzkimi biskupami.

Wizyta Franciszka w Irlandii to jego 24. zagraniczna podróż.

Lawina komentarzy po wpisie Godek

Wizyta papieża w Irlandii wywołuje dyskusję na temat pedofilii w Kościele również w Polsce. Głos w sprawie zabrała m.in. działaczka pro-life Kaja Godek. Kto, według niej, jest winny pedofilii wśród księży? Lewica. W sieci posypały się komentarze.

Źródło: polskieradio.pl/TVN24/pap.pl/WP

Zobacz także: Zobacz także: "Mówili wprost, że mamy się wynosić z Polski". Bartosz Kramek oskarża polityków PiS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić