Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Tomek Orszulak
|

Papież Franciszek zapłaci za windę Polki chorej na polio. Grażyna Urban wyznaje: wciąż w to nie wierzę

9
Podziel się:

Grażyna Urban ze Swarzędza choruje na polio. W wieku 12 lat musiała już korzystać z wózka, potem wygrała z rakiem. Kobieta stała się więźniem we własnym mieszkaniu, bo w bloku nie ma windy. Pomogli jej urzędnicy, pomógł również papież Franciszek.

Grażyna Urban zbiera pieniądze na leczenie i windę
Grażyna Urban zbiera pieniądze na leczenie i windę (siepomaga.pl)

Polio, czyli choroba Heinego-Medina, to jedno z najgroźniejszych schorzeń, jakie atakuje organizm człowieka. Powoduje porażenie nerwów obwodowych, co prowadzi do trwałego kalectwa. Pani Grażyna Urban ze Swarzędza zachorowała, kiedy była dzieckiem. W wieku 12 lat musiała już korzystać z wózka. Potem choroba postępowała.

"Patrząc z boku, wielu ludzi mówiło, że musi mi być ciężko. Samotna matka, dwójka dzieci i choroba nie do pokonania. Ja jednak nie chciałam tak o sobie myśleć. Musiałam być silna nie tylko dla swoich dzieci, ale też dla siebie" - wyjaśniła w osobistym opisie na stronie siepomaga.pl. Teraz ma 63-lata, ale musiała stoczyć jeszcze jedną walkę - niedawno wygrała z rakiem. "Każdego dnia modlę się, by choroba nie wróciła" - przyznała.

Kobieta ma coraz większe problemy z chodzeniem. Przez trzy lata nie mogła opuścić mieszkania, które znajduje się na pierwszym piętrze. Bo w bloku nie ma windy. "Moim marzeniem jest móc samodzielnie wyjść na dwór, zrobić zakupy. To przecież tak prosta rzecz, a dla mnie nie do zrealizowania..." - tłumaczy. Dodaje, że w domu "czuje się jak więzień".

Dlatego ruszyła akcja zbierania pieniędzy na windę. Koszt? Około 100 tysięcy złotych. Pomogli urzędnicy, ale nadal potrzeba 40 tys. Dlatego ruszyła zbiórka na siepomaga.pl, a pani Grażyna pisała listy z prośbą o pomoc. Jeden z nich został wysłany do papieża Franciszka.

Pewnego dnia do drzwi jej mieszkania zapukał ksiądz. Powiedział, że przychodzi w imieniu papieża Franciszka, który przekazał kobiecie 20 tys. zł. Pozwoli to na przeprowadzenie remontu balkonu i montaż wymarzonej windy.

Papież pomaga Polakom. Nie po raz pierwszy

"Wciąż w to nie wierzę. Dopiero gdy ta winda zostanie zamontowana, będę płakać ze szczęścia. Mam już te wszystkie pieniądze na swoim koncie. Z firmą też już ustaliłam szczegóły, więc jeszcze w tym roku powinnam mieć windę" - powiedziała "Gazecie Wyborczej" pani Grażyna.

To nie pierwszy raz, kiedy papież Franciszek wspiera osoby z Polski. Kilka lat temu przekazał pieniądze na Stowarzyszeniu na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej "Zawsze Razem". Wtedy również chodziło o budowę windy. 25 dzieci poruszających się na wózkach inwalidzkich musiało być wnoszonych na rękach przez pracowników.

Papież przekazał 20 tys. złotych, kolejne 30 tys. zł dorzuciła Archidiecezja Poznańska. W sumie udało się zebrać 200 tys. zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Zobacz także: Wzruszony powstaniec Majewski dziękuje za obecność na skwerze. „Tyle osób pamięta”
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(9)
Wszystko wiem
4 lata temu
20tys a ciekawe. Ile poszło na opłaty manipulacyjne pewnie z 4 razy tyle :-))
tylkomądryzro...
4 lata temu
ona nie wie co to znaczy cierpieć bo jeszcze potrafi się głupio cieszyć na zdjęciach, ma zbyt łatwe życie a uważa że niewiadamo jakie trudne
Rydz
4 lata temu
Wstyd - Rydzyk powinien zaplacic
zb
4 lata temu
rydzio a ty nic-wstyd
o posoborowiu
4 lata temu
Cóż... oby Pan Bóg oświecił Duchem Świętym papieża Franciszka, i powiedział mu, co ma czynić w obliczu kryzysu w Kościele. Myślę, że CHOĆ JEDNĄ z poniżej wymienionych książek, powinni przeczytać księża i katolicy świeccy: 1. Marie Carré, "TW 1025 'FILOZOF' " (" 'Filozof ' TW 1025 czyli Pamiętnik Anty-Apostoła"), 2. Michael Davies, "Liturgiczne bomby zegarowe. Zniszczenie katolickiej wiary przez zmiany w katolickim kulcie", 3. Michael Davies, "Nowa Msza papieża Pawła", 4. Abp Marcel Lefebvre, "List otwarty do zagubionych katolików" (tytuł skrócony: "List do zagubionych katolików"), 5. "Gdzie jest Twoja Msza, kapłanie ?" (zawiera wywiady przeprowadzone w okresie: maj 2002 r. - wrzesień 2003 r., przez kleryków ze Seminarium Św. Tomasza z Akwinu Bractwa Św. Piusa X (Winona, stan Minnesota), z kilkunastoma księżmi. To, co tam mówią, jest momentami porażające... Polecam też strony: piusx org pl/kryzys oraz piusx org pl/pobieranie .
M.
4 lata temu
Niech się Rydzyk uczy.
Daro
4 lata temu
Franciszek jest wielki
asdw
4 lata temu
Ludzie winni dbac o siebie a nie sie scigac kto ma wiecej deptajac innych.
Greg
4 lata temu
SZOK przecież nasze państwo tak pomaga niepełnosprawnym
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić