Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Artykuł sponsorowany

Pierwsza kąpiel szczeniaka - jak i kiedy kąpać szczeniaka

Podziel się

Jeśli jesteś właścicielem szczeniaka, spoczywa na tobie obowiązek zapewnienia mu nie tylko odpowiedniego wyżywienia, opieki weterynaryjnej, ale także zadbania o jego właściwą pielęgnację. Utrzymanie higieny już od młodego wieku psa jest bardzo ważne dla jego zdrowej skóry i sierści. A jak to właściwie jest z kąpielą szczeniaka? Kiedy go kąpać i jak często? Dziś odpowiadamy na te pytania!

Pierwsza kąpiel szczeniaka - jak i kiedy kąpać szczeniaka
Pierwsza kąpiel szczeniaka - od czego zacząć (materiały partnera)
bEUNIahx

Higiena szczeniąt - kiedy kąpać szczeniaka

Szczenięta od młodego wieku posiadają naturalną barierę ochronną skóry i sierści. Dlatego też, jeśli są one zdrowe i w dobrej kondycji, z pierwszą kąpielą należy poczekać do ok. 4 miesiąca życia. Weterynarze zalecają, by pierwsza kąpiel miała miejsce dopiero po zakończonym cyklu szczepień, ponieważ one znacznie tą odporność u małych psów osłabiają. W przypadku szczeniaków zaniedbanych, adoptowanych ze schroniska, regularne kąpiele można zacząć dużo wcześniej. Już kilkutygodniowe pieski mogą być regularnie myte przy użyciu odpowiednich, dedykowanych dla nich szamponów.

Ma to na celu pozbycie się mikroorganizmów, pasożytów (pcheł, kleszczy) lub zanieczyszczeń z ich sierści, a w ten sposób uniknięcie problemów skórnych. Jeśli twój szczeniak jest zdrowy i w dobrej kondycji, nie spiesz się z pierwszą kąpielą do czasu zalecanego przez lekarzy. Nie powinieneś także kąpać pupila zbyt często, bowiem kąpiel i stosowane kosmetyki do kąpieli szczeniąt usuwają filtr ochronny ze skóry czworonoga, który potem ciężko jest odbudować. U zdrowych szczeniąt odpowiada on za odpowiednie nawilżenie skóry i sierści oraz stanowi barierę ochronną przed drobnoustrojami. Miejscowe zabrudzenia z sierści możesz usunąć mokrą ściereczką. Po każdym spacerze czy załatwianiu potrzeb fizjologicznych wystarczy delikatnie przemyć łapki, brzuch i okolice odbytu. 

bEUNIahz

Pierwsza kąpiel szczeniaka - od czego zacząć

Przed pierwszą kąpielą szczeniaka wybierz szampon dla szczeniąt, odpowiedni dla ich delikatnej skóry (może być hipoalergiczny). Jeśli masz wątpliwości co do jego rodzaju, warto skorzystać z doradztwa specjalisty. Szampony i inne kosmetyki dla szczeniąt kupuj w dobrych i sprawdzonych sklepach groomerskich, jak Groomer.com.pl, będziesz miał wtedy pewność, że kosmetyk jest bezpieczny dla twojego pupila. U młodych piesków wystarczy stosować do kąpieli szampon, bez odżywki (na nią przyjdzie pora, gdy pies będzie starszy).

Zanim włożysz zdezorientowanego szczeniaka do wanny, przygotuj miejsce do kąpieli, tak by mieć pod ręką wszystko co będzie ci potrzebne (szampon, suche ręczniki, przysmaki, szczotka do czesania). Do wanny lub brodzika możesz włożyć ręcznik lub matę antypoślizgową, by szczeniak stał stabilnie. Pomoże ci to przeprowadzić kąpiel szybko i sprawnie bez dodatkowego stresu dla pupila. Jeszcze przed kąpielą, szczeniaka możesz zacząć przyzwyczajać do przebywania w pomieszczeniu (łazience), w którym będziesz go kąpać. Dla czworonoga to ważne, by znał zapachy łazienki i wiedział że może czuć się w niej bezpiecznie. Odpowiednie podejście do kąpieli psa i przyzwyczajenie go do niej od pierwszych miesięcy życia, sprawi, że nie będzie to dla niego czynność stresująca, a łazienka nie będzie mu się źle kojarzyć. Pomocne będą pochwały i smakołyki, podawane pupilowi jako nagroda za grzeczne zachowanie w trakcie kąpieli.

Kąpiel szczeniaka - o czym jeszcze pamiętać i jak kąpać psa?

Woda do kąpieli powinna być lekko ciepła (nie za zimna by pies nie zmarzł ani nie za ciepła, by go nie poparzyć). Pieska myjemy delikatnie wmasowując szampon, omijając okolice głowy (uszu, oczu, pyszczka), a potem dokładnie go spłukując. Sierść psów schnie dosyć wolno, więc przygotuj kilka suchych ręczników by pupila dokładnie wytrzeć. Pamiętaj także o wytarciu uszu, by usunąć z nich wilgoć, która sprzyja rozwojowi bakterii i stanom zapalnym. Po kąpieli zadbaj o to, by w domu nie było przeciągów, by pies się nie przeziębił. Czworonoga najlepiej wykąpać po wieczornym spacerze, będzie on wtedy spokojny i zrelaksowany. Aby uniknąć przeziębień, nie wyprowadzaj go już na zewnątrz po kąpieli. Unikaj także kąpania bezpośrednio po posiłku - zestresowany pies może zwrócić to co zjadł. 

bEUNIahF

Jak często kąpać szczeniaka i dorosłego psa?

W większości przypadków psa wystarczy wykąpać dwa razy w roku lub gdy bardzo się wybrudzi. Niektóre rasy psów, które zamiast sierści mają włosy, wymagają częstszych i bardziej regularnych kąpieli. U takich ras jak york, maltańczyk czy shih tzu konieczne będą również wizyty u groomera celem skrócenia fryzury.

bEUNIaia
Artykuł sponsorowany
Źródło:
o2pl
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić