o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
oprac. oprac. Arkadiusz Jastrzębski
|
aktualizacja

Pierwsze posiedzenie Sejmu. Antoni Macierewicz otworzył obrady

12
Podziel się

Kilka minut po południu marszałek-senior Antoni Macierewicz otworzył pierwsze posiedzenie Sejmu IX kadencji. Kiedy podczas wystąpienia mówił o wadze Konstytucji, opozycja zareagowała najpierw buczeniem, a później okrzykiem "Konstytucja, konstytucja". Macierewicz mówił także o komunistycznych agentach.

Antoni Macierewicz
Antoni Macierewicz (PAP, Radek Pietruszka)
bDgGOybV

- Otwieram obrady Sejmu IX kadencji - powiedział Antoni Macierewicza, a chwilę później odśpiewał hymn państwowy, w którym nie uniknął błędu. Następnie marszałek-senior powitał Andrzeja Dudę. Zebrani w Sejmie powitali prezydenta i premiera Mateusza Morawieckiego oklaskami. Posłowie PiS w tym czasie stali.

Przed orędziem prezydenta Antoni Macierewicz poprosił o uczczenie pamięci zmarłego posła PiS Stefana Strzałkowskiego i innych zmarłych w ostatnim czasie parlamentarzystów. Marszałek-senior zainicjował modlitwę.

Antoni Macierewicz, witając gości, początkowo nie powitał byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Uczynił to dopiero po tym, jak Kwaśniewskiego na zakończenie swojego wystąpienia powitał prezydent Andrzej Duda. Jak mówił prezydent, zwrócił mu uwagę szef SLD Włodzimierz Czarzasty. - Dołączam do tych powitań - powiedział Macierewicz.

bDgGOybX

ZOBACZ: Antoni Macierewicz o agentach i ideologii gender: wiemy, co to oznacza

- Nie ma dziś wolności i demokracji bez niepodległości. Polacy zawsze byli świadomi tego, że niepodległość jest podstawowym warunkiem realizowania wszelkich wartości narodowych - powiedział Antoni Macierewicz w swoim wystąpieniu. - Zbrodnia stanu wojennego nie została rozliczona - mówił.

- W poprzedniej kadencji Sejmu przeprowadzono fundamentalne zmiany w sprawach społecznych, historycznych, ale odpowiedzialność za uporanie się z ciemną spuścizną komunizmu spada na nas, posłowie i posłanki - stwierdził marszałek-senior, mówiąc także o agentach.

bDgGOycd

- Wiemy, jaką cenę płacimy za porozumienia Okrągłego Stołu i jak wygląda kolejna faza postmarksistowskiego ataku oraz dokąd prowadzi ideologia gender - powiedział.

- Wiemy, co oznacza pozostawienie środowisk agenturalnych na ważnych stanowiskach w administracji publicznej, na wyższych uczelniach, w wymiarze sprawiedliwości i mediach. Wiemy też, jakie są zagrożenia geopolityczne wynikające z utopijnej próby budowania neosocjalistycznego imperium - powiedział.

Antoni Macierewicz: silne państwo narodowe z jasną hierarchią wartości

- Zdecydowana większość Polaków chce jedności opartej na wartościach narodowych i chrześcijańskich - powiedział Macierewicz podczas wystąpienia w Sejmie. Dodał, że "żaden z Sejmów nie reprezentował takiej woli jedności narodowej jak ten". Podkreślał również wagę wartości katolickich.

ZOBACZ TEŻ: Antoni Macierewicz mówi w Sejmie o szacunku do Konstytucji. Opozycja wybucha śmiechem i skanduje "Konstytucja"

bDgGOyce

- Choć ten Sejm jest bardzo zróżnicowany, to większość wsparła te ugrupowania, które odwoływały się do wartości narodowych, niepodległościowych, katolickich - powiedział. - Musimy oddzielić cywilizację życia i cywilizację śmierci - mówił.

- W zeszłej kadencji budowaliśmy fundamenty, często kwestionowane przez tych, którzy chcieliby zawrócić bieg historii. Zwracam się do wszystkich posłów o odrzucenie negacji niepodległego państwa polskiego - apelował Antoni Macierewicz. Dodał, że "musimy zbudować silne państwo narodowe z jasną hierarchią wartości".

Kiedy mówił o wadze Konstytucji, opozycja zareagowała najpierw śmiechem, buczeniem, a później okrzykiem "Konstytucja, konstytucja". - Dziękuję, a teraz proszę o ciszę - stwierdził Macierewicz, cytując zapisy Konstytucji dotyczące ochrony rodziny.

- Rola konstytucji jest szczególna, ona jest w Polsce najwyższym prawem. Dzisiaj stoi ona ponad wszystkimi źródłami prawa - przekonywał.

bDgGOycf

Pierwsze posiedzenie Sejmu. Wybór marszałka

Wcześniej marszałek-senior złożył kwiaty przed tablicami poświęconymi pamięci prezydenta Lech Kaczyńskiego, Jana Pawła II, marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego oraz parlamentarzystów: ofiar II wojny światowej i tych, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

Jak przekazał poseł PO Sławomir Nitras, sposób ślubowania miał zostać zmieniony i jako pierwsi składali je posłowie PiS, a potem pozostali. "To absolutny skandal. Winny nie jest Macierewicz tylko prezydent Andrzej Duda. Lepszy sort?" - napisał na Twitterze Nitras.

Następnie zaplanowano wybór marszałka Sejmu, a także wicemarszałków. Marszałkiem Sejmu niemal na pewno zostanie Elżbieta Witek - PiS ma bowiem w izbie niższej większość. Również we wtorek, zgodnie z Konstytucją, premier złoży dymisję Rady Ministrów.

Pierwsze posiedzenie Senatu

bDgGOycg

Senatorowie elekci złożą ślubowanie, dokonają też wyboru marszałka i wicemarszałków Senatu. Podczas pierwszego posiedzenia zostaną również wybrani sekretarze Senatu.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDgGOycy
KOMENTARZE
(12)
wiatr
12 miesięcy temu
Ławy poselskie nie mają jeszcze czujnika i lampki z napisem "Uwaga AGENT"
Pepe
12 miesięcy temu
Myśle ze takiej frekwencji już nigdy w sejmie nie będzie
Masakra
12 miesięcy temu
Schizofrenik paranoidalny marszalkiem???? Takie jajca tylko w pislandii
bDgGOycz
oiuyt
12 miesięcy temu
ten zyd pomylił polski parlament z knesetem albo z dumą federacji putina!!!!!!
az
12 miesięcy temu
Puknął by się tą łaską w łeb
Najnowsze komentarze (12)
aA
12 miesięcy temu
Drugi ,,nie kcem, ale muszem" - to ci dopiero marszałek!
Czyt. "Obłęd"
12 miesięcy temu
To jego gen skazany na ponad rok w zawieszeniu za naklanianie 14 latki do seksu? Etc.
Ww
12 miesięcy temu
Antek to agent za wschodu?
Ppp
12 miesięcy temu
Misiewicz teraz jest ustawiony
Masakra
12 miesięcy temu
Schizofrenik paranoidalny marszalkiem???? Takie jajca tylko w pislandii
Kpiny+
12 miesięcy temu
Czyli Moskwa juz w naszym sejmie na dobre zagoscila!!!
oiuyt
12 miesięcy temu
ten zyd pomylił polski parlament z knesetem albo z dumą federacji putina!!!!!!
Conti
12 miesięcy temu
Nie mogę patrzeć na tego człowieka o wypaczonej psychice ......
bDgGOycr
wiatr
12 miesięcy temu
Ławy poselskie nie mają jeszcze czujnika i lampki z napisem "Uwaga AGENT"
Pepe
12 miesięcy temu
Myśle ze takiej frekwencji już nigdy w sejmie nie będzie
az
12 miesięcy temu
Puknął by się tą łaską w łeb
13
12 miesięcy temu
pan Macierewicz to wielki mówca i PATRIOTA Polski
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić