Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Adam Przegaliński
|

Planował zamach na koncercie Eltona Johna. Usłyszał wyrok

10
Podziel się:

19-letni Haroon Syed został skazany przez brytyjski rząd na dożywotnie pozbawienie wolności za planowanie zamachu terrorystycznego, który mógł nastąpić podczas koncertu Eltona Johna 11 września ub.r. w londyńskim Hyde Parku.

Haroon Ali Syed skazany na dożywocie
Haroon Ali Syed skazany na dożywocie (PAP, Policja Londyn)

Po kilkumiesięcznym postępowaniu prowadzący sprawę sędzia Michael Topolski skazał w poniedziałek nastolatka na karę dożywotniego pozbawienia wolności z możliwością ubiegania się o przedterminowe zwolnienie po 16,5 roku.

Schwytano go po serii rozmów, które prowadził przez internet z podstawionymi agentami brytyjskich służb w sprawie zakupu w internecie materiałów wybuchowych i broni.

Zobacz także: Zobacz też: Dwoje Polaków zginęło w Manchesterze

Jak wykazało sprawdzenie jego historii wyszukiwania, zbierał także informacje na temat gęsto zaludnionych miejsc w Londynie, by dokonać masowego zamachu za pomocą ładunku wybuchowego z gwoździami lub broni maszynowej.

Rozważał między innymi miejsce, w którym odbywał się koncert Eltona Johna zorganizowany w rocznicę zamachów terrorystycznych z 11 września 2001 roku na wieże World Trade Center w Nowym Jorku oraz popularną ulicę handlową Oxford Street.

Brat 19-latka, również inspirowany działaniami IS, 23-letni Nadir Syed został w czerwcu ub.r. skazany na dożywocie za planowanie w 2014 roku ataku przez obcięcie głowy w okolicy Niedzieli Pamięci (Remembrance Sunday), upamiętniającej wkład brytyjskich żołnierzy i państw Wspólnoty Narodów w zwycięstwo w dwóch wojnach światowych.

Z zeznań złożonych przed sądem w trakcie trwającego kilka miesięcy procesu wynika, że to właśnie aresztowanie Nadira Syeda było przyczyną radykalizacji młodszego z braci, który związał się z radykalną i zdelegalizowaną w Wielkiej Brytanii grupą Al-Muhajiroun.

Planowany zamach był jednym z osiemnastu, jakim brytyjskie służby zdołały zapobiec na terenie Wielkiej Brytanii od 2013 roku.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(10)
???
5 lata temu
Chyba mam świra, bo jak słyszę o pokojowej religii i widzę pozbawionych złości Arabów to myślę, że Koran to księga pokoju, a jak widzę przyszłego zabójcę, to widzę Araba o wzroku bez wyrazu i do tego gada o Świętej Wojnie. Czy ktoś jeszcze tak ma?
inż. Kopeć
5 lata temu
Dziwne, że nie puścili go do domu i nie pogrozili palcem.
Biały
5 lata temu
Kolejny muzułmanin.
olo
5 lata temu
widać po oczach żę marzy o kozie i kupie na klacie
Esa
5 lata temu
Jak mozna tych bandytow utrzymywac. Sciac takiego
asdasdas
5 lata temu
no niezle , puste wiesniaki z tych arabow. to to samo co pojechac do zapadlej wsi to spotka sie pelno takich jak on. nic nie mam to sie wysadze bo to innych wina ze ja nic nie umiem i mi nic nie wychodzi. bydlo niech wraca do afryki i tam ewoluuje najpierw
ass
5 lata temu
Dzień przed wyjściem z więzienia należy ściąć ten islamski yebany i zarośnięty łeb i polać świńską krwią.
Brawo arab
5 lata temu
I tu się nie zgodzę ,bo chciał rozerwać nieco bardziej części rowerowe.
arecki
5 lata temu
Typowa zakłamana morda muzułmańska i oczka błądzące za rozumem.
x
5 lata temu
Po co go utrzymywać, chciał się rozerwać to proszę bardzo - na puste pole i wio.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić