oprac. Arkadiusz Jastrzębski| 
aktualizacja 

Pogoda będzie groźna. Trąby powietrzne i grad jak kule bilardowe

41
Podziel się:

Pogoda we wtorek da się nam we znaki. Czekają nas gwałtowne burze, grad o średnicy kilku centymetrów, ulewy, a lokalnie także trąby powietrzne. Ostrzeżenia IMGW dotyczą aż 13 województw.

Pogoda. Strefa gwałtownych burz obejmie znaczną część Polski
Pogoda. Strefa gwałtownych burz obejmie znaczną część Polski (Twitter.com/ventusky/screen)

Groźne zjawiska to wynik oddziaływania pofalowanego chłodnego frontu atmosferycznego, który oddziela chłodniejsze powietrze polarne morskie na zachodzie od cieplejszego na wschodzie Polski.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał lub prognozuje wydanie ostrzeżeń przed burzami z gradem i intensywnymi opadami deszczu dla 13 regionów (poza Pomorskiem, Zachodniopomorskiem i Lubuskiem, ale tam też będzie cały dzień padać).

W przypadku województw Polski południowo-wschodniej (lubelskie, małopolskie, podkarpackie, śląskie i świętokrzyskie) chodzi o alerty wyższego, 2. stopnia. Synoptycy IMGW alarmują, że niebezpieczne zjawiska meteorologiczne mogą powodować duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia ludzi.

Pogoda. Trąby powietrzne, burze i gradobicia

Nasz ekspert pogodowy Jarosław Turała ostrzega, że w najbliższych godzinach możemy mieć do czynienia z kulminacją groźnych zjawisk atmosferycznych.

Burze na południu, wschodzie oraz w centrum będą bardzo aktywne i mogące przynieść opady gradu o średnicy nawet 4 cm. Istnieje możliwość pojawienia się trąb powietrznych oraz licznych przypadków leja kondensacyjnego - dodaje Turała.

Modele pogodowe pokazują, że najgwałtowniejsze burze czekają nas po godz. 17:

Rządowe Cenrtum Bezpieczeństwa rozesłało przed południem mieszkańcom woj. lubelskiego i podkarpackiego SMS-y z ostrzeżeniami.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Przed możliwością pojawienia się trąb powietrznych ostrzegają w prognozie dla Wirtualnej Polski synoptycy biura Cumulus.

Uważajmy, bo gwałtowne burze obejmą po południu niemal cały obszar Polski, a lokalnie mogą przyjmować charakter nawałnic, z krótkotrwałym, ale ulewnym deszczem (do 25 litrów na metr kw.).

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Pogoda. Przed burzami będzie bardzo gorąco

Ulewy mogą powodować podtopienia i zalania - szczególnie w okolicach, które ucierpiały podczas fali opadów sprzed tygodnia.

Miejscami porywy wiatru mogą przekroczyć 100 km/h i uszkadzać linie energetyczne oraz przewracać drzewa.

W ciągu dnia termometry wskażą od 13-17 st. C na północnym zachodzie przez 21-23 st. C w centrum do 25-26 st. C na południu i na wschodzie kraju. Najgoręcej będzie tuż przed burzami na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, w Małopolsce i Świętokrzyskiem.

Burze będą wygasać dopiero w nocy - najdłużej utrzymają się na Lubelszczyźnie i w Podlaskiem.

Kolejne dni będą w całej Polsce spokojniejsze, ale też nieco chłodniejsze.

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Zobacz także: PiS idzie po kolejne samodzielne rządy? Analiza Pawła Kowala
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić