Jarosław Turała| 

Pogoda. Wyż Brygida przyniesie diametralne zmiany

14
Podziel się:

Już niedługo zostaną z nami temperatury powyżej 0 stopni C. Synoptycy zapowiadają diametralne zmiany. Nadciąga wyż Brigida. Już w weekend nawet -20 stopni w nocy, potem sypnie śniegiem.

Na południu Polski zima jak z bajki
Na południu Polski zima jak z bajki (East News)

Po raz kolejny pogoda próbuje uśpić naszą czujność sprowadzając ciepłe i atlantyckie powietrze z zachodu. W ostatnich dniach na termometrach jak na styczeń było ciepło. Zachód skąpany w ciepłej masie notował nawet 8 stopni na plusie, a i wschód, który do tej pory notował same minusy pokazał, że ciepło dotarło i tam.

W piątek rano IMGW wydał ostrzeżenia przed oblodzeniem w kilku województwach.

Zmiana pogody

Przed nami jednak diametralne zmiany. Już w weekend zima przypomni sobie, że mamy styczeń.

Objawi się to przede wszystkim spadająca temperaturą, ale także gdzieniegdzie opadami śniegu. Dziś nad Polską północną zaznaczy się strefa wilgoci związana z frontem atmosferycznym, który będzie przesuwał się nad pasem Pomorza oraz Kujawami przynosząc lokalnie umiarkowane i intensywne opady śniegu.

Około południa przelotny śnieg popada także na ziemi łódzkiej oraz na Podlasiu. Po przejściu frontu zaczniemy dostawać się pod wpływ ośrodka wyżowego o wdzięcznym imieniu Brigida. To za jego sprawą niebo (szczególnie wieczorami oraz porą nocną) wypogodzi się.

Temperatury nawet -20

Poza większą ilością rozpogodzeń pojawi się także zjawisko radiacji, a więc wypromieniowania ciepła, które doprowadzi do spadków temperatury do wartości ujemnych. Dzisiejszej nocy na południu Małopolski temperatura spadnie do –8 stopni. W górach termometry wskażą już wartości poniżej –10 stopni. Na Warmii, Mazurach oraz Podlasiu będzie około –5 stopni.

Najcieplej nad samym morzem. Tam od –2 stopni do 0. Weekend już mroźny w całej Polsce. Nocami wysoko w górach niewykluczone –20 stopni. Niedzielny poranek przyniesie mróz od –4 do –8 stopni przy niemal bezchmurnym niebie w woj. lubuskim, łódzkim oraz wielkopolskim.

Sypnie śniegiem

W Bieszczadach możliwy niewielki opad śniegu. Dalsze dni nie przyniosą znacznych zmian w pogodzie. Polska dostanie się pod wpływ kolejnego wyżu, który będzie zaciągał chłodne powietrze z północnego wschodu przynosząc niemal wszędzie całodobowy mróz.

Sytuację należy jednak bacznie obserwować. Jedna z wiązek prognostycznych ukazuje pojawienie się głębokiego niżu nad Morzem Śródziemnym, który może podesłać do nas znaczną ilość opadów śniegu. Miałoby się to stać około 23-24 Stycznia.

Sprawdź peognozę pogody na pogoda.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić