Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Radosław Rosiejka
|

Polak walczył w organizacji islamistycznej w Syrii. Stanie przed sądem

16
Podziel się:

Mężczyzna walczył w Syrii przez ponad rok. Według prokuratury obecnie 25-letni Dawid Ł. brał udział w walkach oraz szkoleniach strzeleckich organizowanych przez jedną z organizacji islamistycznych. Na ławie oskarżonych zasiądzie też inny Polak, który wiedział o przestępstwie, ale o nim nie powiadomił.

Polak walczył w organizacji islamistycznej w Syrii. Stanie przed sądem
(East News, Photoshot/REPORTER)

Śledztwo zakończono w zeszłym tygodniu. Do Sądu Okręgowego w Łodzi trafił już akt oskarżenia. Dawidowi Ł. grozi do 8 lat więzienia. Drugi z mężczyzn może spędzić w więzieniu 3 lata.

Prokuratura Dawidowi Ł. zarzuca udział w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym, której celem było popełnianie przestępstw o terrorystycznych. Chodzi o przestępstwo z art. 258 par. 2 kodeksu karnego.

Zobacz także: Krwawa wojna domowa w Syrii. "Nie ma powrotu do tamtego życia"

Jak informuje Prokuratura Krajowa, w trakcie śledztwa ustalono, że Polak na stałe mieszkał w innym państwie europejskim. Właśnie stamtąd wiosną 2014 r. przyjechał do Turcji, z której przedostał się na terytorium Syrii. Tam przyłączył się do organizacji islamistycznej, której celem było wprowadzenie w Syrii " struktury rządzącej się prawami szariatu".

Prokuratura nie zdecydowała się na ujawnienie nazwy organizacji, do której dołączył Dawid Ł. Poinformowano tylko, że organizacja nie była związana z tzw. Państwem Islamskim.

Według śledczych, Polak brał udział w różnych szkoleniach, w tym szkoleniu strzeleckim, organizowanych przez tę organizację islamistyczną. Miał też brać udział w działaniach wojennych. Dwa lata temu Dawid Ł. wrócił do Europy. Tam też został zatrzymany i jesienią 2015 r. deportowany do Polski, gdzie trafił do aresztu.

Zarzuty wobec drugiego mężczyzny

Drugiemu z oskarżonych zarzuca się, że od co najmniej listopada 2014 roku do września 2015 roku posiadał on wiarygodne informacje o popełnionych przez inne osoby przestępstwach o charakterze terrorystycznym. Mimo to nie poinformował organów ścigania o tych osobach. Chodzi o przestępstwo z art. 240 par. 1 kodeksu karnego.

Obaj mężczyźni nie przyznali się do zarzucanych im czynów i skorzystali z prawa prawa do odmowy składania wyjaśnień. Dawid Ł. przebywa w areszcie. Wobec drugiego z mężczyzn zastosowano dozór policyjny i zakazano mu opuszczania Polski.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(16)
Pan
5 lata temu
Ściąć ich
poldek
5 lata temu
Pod sąd postawić również wszystkich tych misjonarzy co jeździli do Iraku i Afganistanu dla kasy.
amnesty inter...
5 lata temu
on już został ukarany! Nie doczeka się biedny swoich 40 dziewic na śniadanie!
zeb
5 lata temu
zostanie ukarany po walczył z ISIS, szkolił innych muzułmanów do walki z ISIS . Przez takich jak on w Syrii nie doszło do wprowadzenia demokracji i przy władzy ostał się Assad
vbn
5 lata temu
to jest właśnie taki sam polak jak tusk
?!
5 lata temu
Rozumiem argumenty humanistów sprzeciwiających się karze śmierci "nie możemy być takimi mordercami jakich osądzamy", ale ktoś powinien wysłuchać też argumentu ze strony przeciwnej, że oni w więzieniu są równie niebezpieczni jak na wolności, mogą tam szerzyć tę zbrodniczą ideologię! Jeśli nie mamy kary śmierci to może uchwalmy chociaż , że zbrodniarzy trzymamy w pojedynczych celach?!
Jakubowski an...
5 lata temu
Należy mu się medal.Walczył z Krzyżowcami.
gosc
5 lata temu
Za jaja przybic do sufitu, niech powoli zdychaja,
JASIU3
5 lata temu
PO CO GO SĄDZIĆ. SĄDÓW NIE MA. PROSTO DO ZIOBRY I PO KRZYKU.
ton
5 lata temu
utylizować śmiecia
no no !
5 lata temu
a polskie wszystkie rządy cały czas mówią ,że w kraju terrorystów nie ma -- a ten to skąd się wziął? istnieją tak jak w innych krajach i tworzą swoje siatki i były aresztowania u nas wpadających z sąsiednich krajów na akcje ale cisza i kłamstwo a ludzie oczy maja i widzą bo to wszystko zawsze dzieje się w miejscach publicznych gdzie dużo ludzi się kręci.
afrykaner
5 lata temu
wszyscy wiedzą,że rząd i kościół kradną,co da moje zawiadomienie?
ass
5 lata temu
Ściąć łeb temu śmieciowi
Realista
5 lata temu
Zlikwidować obu a organy oddać wartościowym, potrzebującym obywatelom.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić