Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Polexit? Prawie połowa Polaków wierzy, że lepiej nam będzie poza Unią Europejską

5
Podziel się:

47 proc. Polaków wierzy, że lepsza przyszłość czeka nas poza strukturami Unii Europejskiej. Jesteśmy drugim krajem w UE tak negatywnie nastawionym do samej Unii. Tak krytycznego zdania o swoim członkostwie nie mają nawet Brytyjczycy.

Polacy wierzą, że lepiej im będzie poza strukturami Unii Europejskiej.
Polacy wierzą, że lepiej im będzie poza strukturami Unii Europejskiej. (Wikimedia Commons CC BY-SA)

"Mój kraj mógłby lepiej stawić czoła przyszłości poza Unią" - tak brzmiało jedno z pytań Dyrekcji Generalnej ds. Komunikacji Społecznej przy Komisji Europejskiej. 47 proc. Polaków uważa, że świetlana przyszłość przed naszym państwem, rozpościera się tylko w przypadku wyjścia Polski z Unii Europejskiej. Przeciwnego zdania jest z kolei 45 proc. z nas, a 8 proc. nie ma w tej kwestii zdania.

To czyni nas drugim najbardziej nieprzychylnie nastawionym krajem do UE ze wszystkich państw członkowskich. Notowania Unii stoją niżej wyłącznie na Słowenii, gdzie lepsze perspektywy poza strukturami europejskimi widzi 48 proc. obywateli. Jednak tyle samo Słoweńców wierzy w przyszłość swojego narodu w UE.

Polacy i Słoweńcy są krytyczniej nastawieni do Unii nawet od Brytyjczyków, a przecież Wielka Brytania jest w przededniu opuszczenia jej struktur. W lepszą przyszłość po brexicie wierzy 42 proc. mieszkańców Wysp - 45 proc. jest odwrotnego zdania.

Zobacz także: Zobacz też: Brexit. "Symboliczne czarne chmury nad miastem". Nasz reporter prosto z Londynu

Krytyczni względem swojej przyszłości w strukturach Unii są również Włosi. 44 proc. z nich widzi ich kraj poza strukturami UE wzorem Zjednoczonego Królestwa. Pozostać w nich chciałoby z kolei 46 proc. mieszkańców półwyspu Apenińskiego.

Na drugim biegunie są mieszkańcy Holandii, którzy w przeważającej większości (87 proc.) są optymistami w kwestii swojej przyszłości w Unii Europejskiej. Podobnie myślą m.in. Duńczycy (80 proc.), Niemcy (78 proc.) czy Finowie (76 proc.). Swoją obecność w Brukseli wysoko cenią sobie również mieszkańcy Litwy i Estonii (po 73 proc.).

Badanie "Opinia publiczna w Unii Europejskiej" zostało przeprowadzone przez Dyrekcję Generalną ds. Komunikacji Społecznej przy Komisji Europejskiej za sprawą Kantar na próbie ok. tysiąca mieszkańców każdego kraju Unii. Wyniki badania są publikowane dwa razy do roku. Jak podkreślono, dokument sporządzony przez Dyrekcję nie jest zbieżny z opinią całej KE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(5)
emi
3 lata temu
bzdury ie badania
Realista
3 lata temu
Cudnie, że tak nie lubimy UE. Tyle że Unia od 15 lat dopłacała do naszego kraju, inwestowała w jego rozwój na różnych polach takich jak gospodarka czy turystyka. Jeżeli nam w przyszłości również zachce się takiego wyjścia, to zostaniemy sami. Brytania ma jakiś rozwinięty przemysł i powiązania z innymi krajami patrz Kanada czy Australia. A my ? Z kim będziemy się bratać, z kim będziemy robili interesy ? Ten dziwny twór znany jako Grupa Wyszehradzka ? Myśl że to się utrzyma samo to marzenie szaleńca/głupca. Raczej w najbliższych 50 latach nie zostaniemy gospodarczą potęgą więc na razie bez przesadnego optymizmu, ale nadal w UE.
anonim
3 lata temu
Tak długo jak Unia zwiększa nasz rozwój i bezpieczeństwo należy w niej być ale kiedy głównym celem w tej organizacji zacznie być gospodarcze i fizyczne stłamszenie nas to "bita żona ma odejść od męża oprawcy dla własnego dobra".
julia734
3 lata temu
Anglicy teraz obudzili się i nie chcą wieżyc,ze będą musieli mieć paszporty i wizy przy zagranicznych wyjazdach, ze rolnicy nie będą mieć dopłat,ze nie będzie finansowania projektów...itd.Czy elektorat ciemnoty pisowskiej o tym wie?!
yoo !
3 lata temu
a co jest dobre w tej unii europejskiej według mnie nic fajnego w niej nie ma, już dawno byśmy byli rozwinięci gdyby nie ta szajka złodziej z wiejskiej i kary unii że za dużo tego a to tamtego itp i ta ekologia ciągle coś eko i eko no bez jaj !
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić