Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Arkadiusz Jastrzębski
|
aktualizacja

Politycy chcą nowego święta. Ma być latem

41
Podziel się:

Nowe święto państwowe w dniu 12 lipca? To pomysł Polskiego Stronnictwa Ludowego, które złożyło już w Sejmie projekt ustawy w tej sprawie. Ludowcy chcą uhonorować bohaterską postawę mieszkańców polskiej wsi podczas II wojny światowej.

Politycy chcą nowego święta. Ma być latem
(WP.PL)

PSL proponuje ustanowienie Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej w hołdzie mieszkańcom wsi za pomoc udzielaną uciekinierom, osobom ukrywającym się przed prześladowaniami i wysiedlanym, za walkę w oddziałach partyzanckich oraz za żywienie mieszkańców miast i żołnierzy ruchu oporu.

Wybrana data nie jest przypadkowa: 12 lipca przypada rocznica pierwszej pacyfikacji Michniowa i apogeum mordów na Kresach Wschodnich.

Zobacz także: ZOBACZ TEŻ: Miesięcznice smoleńskie. Oto koszt zabezpieczenia obchodów do 2020 r.

W uzasadnieniu do projektu posłowie PSL podkreślili, że w okresie II wojny światowej polska wieś odegrała "trudną do przecenienia rolę". "We wrześniu 1939 r. jej mieszkańcy udzielali pomocy wojennym uchodźcom i żołnierzom Wojska Polskiego. Wieś była oparciem dla pierwszego partyzanckiego ugrupowania Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr Henryka Dobrzańskiego 'Hubala'. W odwecie za pomoc udzieloną 'hubalczykom' oddziały niemieckie dopuściły się licznych zbrodni na ludności cywilnej" - czytamy.

Ludowcy zwracają uwagę, że różnymi formami represji dotkniętych zostało 31 miejscowości w przedwojennych powiatach koneckim, kieleckim i opoczyńskim. "Niemcy zamordowali łącznie 712 osób cywilnych, w tym dwie kobiety i sześcioro dzieci. Dokonali także podpaleń w dwunastu miejscowościach, niszcząc około 620 zagród chłopskich. Wsie Gałki, Hucisko, Skłoby i Szałas Stary zostały przy tym kompletnie zniszczone" - wskazano.

Politycy PSL podkreślają, że propozycja nie pociąga za sobą żadnych skutków finansowych dla budżetu państwa lub jednostek samorządu terytorialnego. Ustawa miałaby wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(41)
alik
5 lata temu
Czas ku temu najwyższy aby wreszcie ustanowić święto świętowania święta odświętnego.:)
rezolut
5 lata temu
Te chlopki-roztropki kompletnie zglupieli. Chca przebic Pis w obietnicach i"robieniu dobrze" spoleczenstwu. To juz przygrywka do nastepnych wyborow i proba szukania elektoratu. Mysle, ze z ta tzw. "partia' trzeba skonczyc bo za kase sa zdoli do wszystkiego i popra kazdego kto im da stanowiska.
stefan
5 lata temu
jestem za
trubadur
5 lata temu
wszystko OK tylko ktoś tu myli fakty wieś została spacyfikowana a ludzie rozstrzelani za działania oddziału majora Piwnika "ponurego" akowca ze zrzutu akurat byłem w Michniowie i wiem a co ze Stefanowem wioską ktorą niemcy zniszczyli a później totalnie wysiedlili czerwonoarmiści tuz po wojnie, wieś ta obecnie nie istnieje rosną tam tylko grusze w lesie i są jakieś szczątki domostw, stoi tylko pomnik upamietniający wieś postawiony przez oddział paramilitarny pana Karysia ps. "Pomian"
:))))))))))))...
5 lata temu
Lepszy jest 22 lipca. Wszystko już było, data tradycyjna- wolnego nigdy nie za dużo :)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
stary cynik
5 lata temu
PSL-owi zagląda strach w oczy bo w sondażach ich nie widać a przyzwyczaili się do bycia przy korytku to próbują zaistnieć wymyślając święto i kolejny dzień wolny od pracy. A ja bym chciał mieć wolne w każdy dzień moich urodzin i imienin, w dniach urodzin i imienin zony , dzieci, rodzeństwa, rodziców teściów itd. Załatwicie mi to PSL-owcy? Będę na was głosował.
Zadużo godzin...
5 lata temu
Mam pomysł ile dni pracy tyle dni świąt, a ile dni świąt tyle dni pracy. Kto jest za?
Zadużo godzin...
5 lata temu
Mam pomysł ile dni pracy tyle dni świąt, a ile dni świąt tyle dni pracy. Kto jest za?
33
5 lata temu
wazelina w kierunku rolników żeby psl przekroczyło próg?
zzadyma
5 lata temu
Pomysł wydaje się rozsądny, szkoda tylko, że wśród 'świętujących' będzie najmniej przedstawicieli wsi polskiej, bo pole (lipiec!), obora i chlew nie będą wiedziały, że powinny świętować. Z pewnością nie chodzi o dzień wolny od pracy, ale i tak komuś będzie przykro ...
ecik
5 lata temu
Tak po prawdzie to powinno się ustanowić Święto Polskiego Polityka-q-tasa-złodzieja-oszusta- malwersanta.
plenery net
5 lata temu
a jak lato to plener, a najlepsze znajdziesz na - PLENERY NET
cv
5 lata temu
W wielu krajach są jakieś święta i nikomu to nie przeszkadza, tylko w polsce narzekanie że świąt za dużo. Dla mnie to akurat okazja do odpoczynku po pracy.
kameleon
5 lata temu
To będziemy świętowali cały rok a politycy będą pracowali na nasze utrzymanie !
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić