Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Michał Kurek
|

Polska krytykowana na forum Rady Praw Człowieka ONZ

37
Podziel się:

Stany Zjednoczone i inne kraje krytykowały we wtorek Polskę w Radzie Praw Człowieka ONZ za nowe ustawy, które postrzega się jako ograniczające niezależność sądownictwa i mediów publicznych - pisze z Genewy agencja Associated Press.

flaga onz
flaga onz (PAP/EPA)

- Stany Zjednoczone i inne kraje krytykowały we wtorek Polskę w Radzie Praw Człowieka ONZ za nowe ustawy, które postrzega się jako ograniczające niezależność sądownictwa i mediów publicznych - pisze z Genewy agencja Associated Press.

AP odnotowuje, że kilka państw zachodnich skrytykowało też Polskę za restrykcyjne przepisy dotyczące aborcji, wzywając nasz kraj do przyznania kobietom prawa do bezpiecznej i legalnej aborcji. Wskazano też - jak pisze AP - na narastanie ksenofobicznej atmosfery, której rezultatem jest zwiększona liczba przestępstw przeciwko cudzoziemcom.

AP informuje, że przedstawicielka USA na sesji Rady Praw Człowieka ONZ Sheila Leonard oświadczyła, iż Stany Zjednoczone są zaniepokojone rozwojem sytuacji w Polsce. "Pozostajemy głęboko zatroskani o niezależność sądownictwa. Niepokoi nas też utrzymująca się dyskryminacja i incydenty, wymierzone w mniejszości w Polsce, łącznie z homofobicznymi, ksenofobicznymi i antysemickimi wypowiedziami i aktami" - cytuje AP Sheilę Leonard.

AP odnotowuje, że przedstawiciele Polski wskazywali, iż zmiany wprowadzone przez Prawo i Sprawiedliwość są zgodne z normami europejskimi. Agencja zwraca uwagę na przedstawiony przez wiceminister spraw zagranicznych Renatę Szczęch raport, w którym Polska wskazała m.in. na program "Rodzina 500 Plus".

AP pisze, że kilku delegatów oświadczyło, iż uznają zmniejszenie ubóstwa dzieci, ale "wezwało Warszawę do wykazania poprawy w innych dziedzinach".

AP informuje też, że delegat Turcji wyraził zaniepokojenie "antymuzułmańskim nastrojem w Polsce", a rosyjski delegat skrytykował niedawne przypadki wandalizmu wymierzonego w pomniki żołnierzy radzieckich, którzy zginęli podczas drugiej wojny światowej.

Polska przedstawiła raport w związku z tzw. Powszechnym Przeglądem Okresowym Praw Człowieka. Przeglądowi średnio co cztery lata podlega każde z państw członkowskich ONZ. Po raz pierwszy Polska została oceniona w 2008 r. W najnowszym raporcie Polska odniosła się do rekomendacji Rady Praw Człowieka wydanych w związku z drugim przeglądem w 2012 r. Wówczas Rada zaleciła m.in. skuteczniejszą walkę z rasizmem i dyskryminacją, legalizację związków partnerskich dla osób tej samej płci czy wzmożenie działań na rzecz zapobiegania przemocy wobec kobiet.

Według komunikatu MSZ podczas posiedzenia Rady we wtorek wiceminister Szczęch odniosła się do wybranych inicjatyw Polski na rzecz ochrony grup szczególnie wrażliwych, przywołując w tym kontekście programy "Za życiem" oraz "Rodzina 500 Plus".

Wiceminister Szczęch przypomniała również, że Polska ubiega się o członkostwo w Radzie w latach 2020-22.

Według komunikatu MSZ podczas 27. sesji grupy roboczej ds. Powszechnego Przeglądu Okresowego na forum Rady Praw Człowieka przeglądowi została poddana sytuacja praw człowieka, obok Polski, w Bahrajnie, Ekwadorze, Tunezji, Maroku, Indonezji, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Brazylii, Filipinach, Algierii, Holandii i RPA.

Rada Praw Człowieka ONZ z siedzibą w Genewie została utworzona w 2006 roku w miejsce krytykowanej za nieefektywność Komisji Praw Człowieka. Zajmuje się promowaniem praw człowieka i reaguje na przypadki ich naruszania.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(37)
zmb
5 lata temu
tego to już za wiele, znowu krytyka i krytyka od dziecka tylko krytykują, najlepiej niech Polska wypisze się z ONZ i nikt nie będzie krytykować.
ontak
5 lata temu
POLSKA JEST ATAKOWANA BO MA TO NIESZCZĘSCIE MIEĆ TAKĄ OPOZYCJĘ,KTÓRA NICZYM OSMIORNICA WSZĘDZIE MA SWOJE MACKI.Polska jest atakowana z każdej strony a za to możemy tylko podziękować tylko tym z PO i nowoczesnej
bbc
5 lata temu
Kraj Kaczyńskiego to kaczogród...kaczogród to nie Polska,a pis to nie Polacy
bbc
5 lata temu
Było 27:1 ile teraz mamy ? Kaczogród wstał z kolan,pier.... o sufit i leży na plecach...
kamion
5 lata temu
POLSKA JEST ATAKOWANA BO MA TO NIESZCZĘSCIE MIEĆ TAKĄ OPOZYCJĘ,KTÓRA NICZYM OSMIORNICA WSZĘDZIE MA SWOJE MACKI.
helmutkapusta
5 lata temu
c jak co,ale jednemu mowie STANOWCZE NIE-legalizacji zwiazkow tej samej plci.poza tym jestem przeciw przyjmowaniu uchodzcow z krajow bliskiego wschodu,niech zatroszcza sie o ich los ,ci co wywolali tam wojny.co do reszty raportu onz-czesciwo moge sie zgodzic
Otaku
5 lata temu
ONZ zajmuje się głupotami zamiast kimem i islamem :\
Gość
5 lata temu
PIS - Kaci Polskie Wolności i Demokracji
bremen
5 lata temu
polska jest atakowana z każdej strony a za to możemy tylko podziękować tylko tym z PO i nowoczesnej
skrzywdzony p...
5 lata temu
ONZ niech zajmie się Koreą pół a nie Polską , u nas demokracja ma się dobrze a sądownictwo i prawo przez 8 lat pracowało teoretycznie to natychmiast należy wprowadzić zmiany i naprawić prawo i sądownictwo bo źle się w państwie dzieje w sprawie sądownictwa , normalny człowiek nie może liczyć na sprawiedliwy wyrok , sędzina powiedziała po nierzetelnym wyroku i co mi pani zrobi , moja decyzja jest nieodwołalna i takie jest sądownictwo --- to trzeba zmieniać i to szybko ludzie czkają na normalny sąd sprawiedliwy a ONZ nie wie co się dzieje a zajmuje stanowisko !!!!!!!!!!
Tom
5 lata temu
Nadeszła chwila, że trzeba wyjść na ulicę i pozbawić PiS władzy.Powinien powstać całkiem nowy Parlament ale bez tych co są od lat 90 w Sejmie a tylko zmieniają partię.
mój nick
5 lata temu
ONZ "wytyka" nasze zalety. Nie chcemy aborcji na żądanie, nie chcemy legalizacji związków homo, nie chcemy u siebie muzułmanów. A że są jakieś incydenty? A w Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii ich nie ma? Nie wspominam o Rosji, bo tam lepiej nie być czarnym... My walczymy o to, aby nasz kraj przetrwał, gdy inni swoje kraje rozwalają!
Andromeda
5 lata temu
OZN to sztuczny twor i od dawna nie funkcjonuje,owszem,tylko na papierze.Wytykaja wszystkim bledy,tylko nie sobie.Tak dla przypomnienia za ONZ stoja bogaczewscy tego swiata,to oni rzadza. Popieram (michal93) jeszcze 2 lata i bedzie zmiana rzadu,czy na lepsze zobaczymy.Polska jako kraj jest zbyt slaby,aby dyktowac Europie warunki,wrecz jemy z reki zachodowi.Wysprzedano i rozgrabiono wszystko co bylo mozliwe,dzis nie mamy juz nic.Fantastyczne Polskie marki w rekach zagranicznych "inwestorow" jakies totalnie nieporozumienie.Sprzedajemy nasze rodzime produkty pod innymi markami zachodnimi np. insulina. Jak chcecie silnej Polski kupujcie nasze krajowe produkty i dokladnie sprawdzajcie kto kryje sie pod dana marka i tak np. Winiary -Nestele itd. Muismy robic tak jak Niemcy 90% w sklepach to produkty krajowe. Polecam firme Badura buty nie do zajechania,owszem duzo zaplacilem ,ale mam jakosc nie tam jakies Adidasy made in China po miesiacu rozpadaja sie.
straszne
5 lata temu
cała cywilizacja potępia tłuków a buraczyny swoje można nie dziwić się rządowi bo to ich koryto ale ich buraczane przydupasy ? to jest tragedia
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić