Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

Polska zrezygnuje z mechanizmu zmiany czasu? Posłowie PiS i Kukiz'15 będą składać interpelacje

35
Podziel się:

"Zniesienie zmiany czasu byłoby aktem podkreślającym naszą suwerenność" - ogłasza Stowarzyszenie Interesu Społecznego "Wieczyste" i kieruje petycję do Prezesa Rady Ministrów o uchylenie rozporządzenia z dnia 3 listopada 2016 roku. Polska ma szansę być pionierem zmian w Europie?

Polska zrezygnuje z mechanizmu zmiany czasu? Posłowie PiS i Kukiz'15 będą składać interpelacje
(Fotolia)

Mimo że dyrektywa unijna umożliwia zniesienie czasu letniego, do tej pory żaden kraj nie zdecydował się na taki krok. Taką okazję miała Polska w 2016 roku. Wówczas w grudniu mijał termin obowiązywania rozporządzenia dotyczącego zmiany czasu. Decyzję w sprawie jego ewentualnego wydłużenia podejmowała szefowa gabinetu. Stowarzyszenie Interesu Społecznego "Wieczyste" wykorzystało moment i przedłożyło premier Beacie Szydło petycję w sprawie zniesienia zmiany czasu i ustanowienia jako obowiązującego przez 12 miesięcy na terytorium Polski czasu środkowoeuropejskiego.

Petycja nie przyczyniła się do zmiany w tej kwestii i 3 listopada 2016 r. Premier Beata Szydło wydała rozporządzenie w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2017–2021. Polacy nadal przestawiają zegarki.

"Absurdalny mechanizm"

Stowarzyszenie Interesu Społecznego "Wieczyste" nie odpuszcza i wraca do sprawy. Właśnie skierowało petycję do Prezesa Rady Ministrów o uchylenie rozporządzenia z dnia 3 listopada 2016 r. Ponadto dostarczyło petycję do poselskich klubów i kół oraz posłów o wszczęcie inicjatywy ustawodawczej dot. uchwalenia nowej ustawy o czasie urzędowym, zgodnie z którym czas letni zostałby zniesiony.

- Całym sercem popieramy tę inicjatywę. Jesteśmy przeciwni absurdalnemu mechanizmowi zmieniania czasu. Był on wprowadzany w celu oszczędności energii, natomiast teraz cykl życia obywateli jest bardzo różnorodny. Dlatego kontynuacja zmiany czasu nie ma najmniejszego sensu - mówi w rozmowie z Wirtualną Polską rzecznik prasowy Kukiz'15 Jakub Kulesza. - Zamiast zajmować się takimi kwestiami, strona rządząca wybiera tematy zastępcze, medialne. Deklaruję, że złożę odpowiednią inicjatywę tak, by trafiła ona pod rozpatrzenie osób decyzyjnych - dodaje.

Daniel George Milewski z PiS, który pisał już interpelację w tej sprawie, podziela opinię Kuleszy. - Moje zdanie jest niezmienne. Uważam, że zrezygnowanie z mechanizmu zmiany czasu byłoby zasadne, ponieważ powody, dla których była wprowadzana, w dużej części już nie istnieją - mówi w rozmowie z Wirtualną Polską. Zaznacza, że rozporządzenie premier Beaty Szydło z listopada ubiegłego roku było mechaniczne i nic nie stoi na przeszkodzie, by powrócić do inicjatywy zrezygnowania ze zmiany czasu, do której z chęcią się przyłączy. - Mam jednak wrażenie, że jeśli nie będzie to wspólnotowa decyzja na poziomie europejskim, w samej Polsce tego nie zrobimy - dodaje.

Pierwsze przestawienie zegarków

Zmiana czasu obowiązuje obecnie w 79 krajach na świecie. Na pomysł przestawiania zegarków jako pierwszy wpadł amerykański polityk Beniamin Franklin w 1914 roku. Twierdził, że takie rozwiązanie pozwoli lepiej wykorzystać dzień, którego długość zmienia się wraz z porą roku. Zmiany czasu nie poparł Kongres, dlatego dopiero dwa lata później 30 kwietnia zasadę przestawiania zegarków na terenie swojego kraju wprowadzili Niemcy.

Nie każdy kraj zdecydował się na wprowadzenie zmiany czasu. Co prawda w Europie jedynie Islandczycy nie przestawiają zegarków, ale już w Azji tylko niektóre państwa, takie jak Syria czy Iran, rozróżniają czas na letni i zimowy. Takiego podziału nie stosują Białorusini, Rosjanie, Chińczycy czy Japończycy. Natomiast w Stanach Zjednoczonych tylko niektóre stany wprowadziły metodę zmiany czasu.

Konsekwencje zmiany czasu

Ponieważ Polska wciąż jest w grupie państw rozróżniających czas na letni i zimowy, w nocy z 25 na 26 marca pośpimy godzinę krócej. Zgodnie z dyrektywą unijną przesuniemy wskazówki zegara z godziny 2.00 na 3.00.

Jednak według ekspertów, przeprowadzana dwa razy w roku zmiana czasu nie tylko nie przyczynia się do oszczędności energii, ale przede wszystkim ma zły wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Kanadyjski Sleep and Fatigue Institute dowiódł, że krótszy o godzinę sen może przyczynić się do zwiększenia wypadków na drodze kolejnego dnia. Z kolei eksperci z Uniwersytetu w Alabamie stwierdzili, że zmiana czasu o godzinę do przodu może aż o 10 proc. zwiększyć ryzyko zawału.

Jak wynika z raportu Fundacji Republikańskiej, 76 proc. obywateli Unii Europejskiej wypowiada się negatywnie o mechanizmie zmiany czasu.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(35)
Kornik0707
12 miesięcy temu
A czy nie można przestawić czasu o 30minut pomiędzy letnim a zimowym i zostawić tak na zawsze?
Kornik0707
12 miesięcy temu
A czy nie można 30 minut pomiędzy czasami i zostawić tak na zawsze.
Genitazy
5 lata temu
Zmiana czasu, to bzdura. Jeżeli istnieją przesłanki ekonomiczne, wystarczy ustalić, że pracę zaczyna się godzinę wcześniej/później. Ograniczonym umysłowo zwolennikom tzw.''czasu letniego'' przypomnę, że czasem strefowym, zbliżonym do astronomicznego jest właśnie ten obowiązujący zimą, a jeżeli chcecie mieć dłuższy dzień , to wcześniej zwleczcie tyłki z łóżek.
WitJóz
5 lata temu
Po zmianie czasu na letni jest dłuższe popołudnie na wypoczynek , rekreację , wyjazd nad jezioro a jak kto lubi to również na prace działkowe . Jeśli koniecznie chcecie JEDEN czas to tylko LETNI !
EWA1
5 lata temu
Mysle ze czas letni powinien zostac chocby dlatego ze w tym zabieganym zyciu godzine dluzej slonca dziala antydepresyjnie Slonce ma ogromny wplyw na nasze samopoczucie i zdrowie Poslowie wezcie sobie to do serca
999
5 lata temu
na zmianie czasu korzystaja tylko koncerny, a may PO POwrocie do domu o 18 musimy swiecic swiatło, i kto tu oszczędza;-(
jaija
5 lata temu
Jeżeli miałby obowiązywać jeden czas przez cały rok to tylko letni!
jpg
5 lata temu
Jakoś piszący ten artykuł nie douczył się, że wymuszone zmiany naturalnego rytmu biologicznego człowieka (w tym również praca w nocy), wpływa znacząco na skrócenie życia; słyszałem, że o 5 lat, ale o ile naprawdę, to naukowcy badający sprawę, jak podejrzewam, nie powiedzieli prawdy, bo nikt by nie chciał pracować na "trzecią zmianę".....
II
5 lata temu
Zmiana czasu pasuje jedynie chłopo-robotnikowi, bo po powrocie do domu mógł trochę popracować w obejściu, ale dziś status takiej osoby jest w zasadzie żaden.
naf
5 lata temu
i tak potwierdza się reguła baraniego pędu ....beeee beeeee
az
5 lata temu
Jeśli mamy wracać do przeszłości to POSŁOWIE na konie , obok sejmu drewniany wychodek, zamiast komputerów - kamienne tablice. Posłowie, zacznijcie choć raz od siebie.!
felek
5 lata temu
Jeśli już to powinni znieść czas zimowy i zostawić tylko letni, zachód słońca w grudniu o 15 to jakaś porażka, a tak to w lecie będzie słońce zachodziło godzinę wcześniej - bez sensu
Silent
5 lata temu
Brawo! Jestem ZA!
Felek903
5 lata temu
Już demagogia w artykule" W związku z tym, że w nocy z 25 na 26 marca przesuwamy zegarki o godzinę do przodu, pośpimy o godzinę krócej... Przeważnie mamy wolną niedzielę, możemy wstać o godzinę później, co się stanie? Niżej podpisany pracuje na nocną zmianę z soboty na niedzielę i jest prze-szczęśliwy, bo będzie pracował godzinę krócej! Bye, bye demagodzy.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić