Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
Artykuł sponsorowany

Praca opiekunek w Niemczech a koronawirus

Podziel się:

Pomimo iż pandemia koronawirusa zmieniła życie nas wszystkich, są grupy osób, które szczególnie dotkliwie odczuły nową rzeczywistość. Do tej grupy z pewnością należą seniorzy, wymagający opieki ze strony osoby trzeciej. I chociaż obostrzenia i wytyczne dotyczące wyjazdów do opieki zmieniają się bardzo dynamicznie, oczekiwanie niemieckich seniorów na pomoc ze strony polskich opiekunek pozostaje niezmienne. A w okolicznościach strachu i samotności spowodowanej koronawirusem, ta nadzieja na wsparcie jest teraz wyjątkowo mocno odczuwalna, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej.

Praca opiekunek w Niemczech a koronawirus
(materiały partnera)

Praca w Niemczech w dobie pandemii 

Podjęcie decyzji o wyjeździe z kraju w dobie koronawirusa nie należy do najłatwiejszych. Nie pomagają informacje o wprowadzaniu u naszych zachodnich sąsiadów kolejnych ograniczeń, czy nawet całkowitego lockdownu. Bez względu jednak na ogólnokrajowe obostrzenia, stanowiska pracy w niemieckiej opiece pozostają cały czas do obsadzenia. Czy zatem jest do dobry czas na wyjazd do pracy? Odpowiedź na to pytanie z pewnością wymaga indywidualnego przeanalizowania kilku ważnych kwestii, które poruszamy poniżej. I o ile dla niektórych osób pandemiczna rzeczywistość nie będzie dobrym czasem na podejmowanie decyzji o wyjeździe, to powinniśmy jednak mieć na uwadze, że koronawirus może zostać z nami jeszcze długie lata. Dlatego warto jak najszybciej podjąć wszelkie środki zapobiegawcze, które już dzisiaj pozwolą nam zwiększyć naszą odporność zbiorową na koronawirusa i "przyzwyczaić" się do nowej rzeczywistości. 

Szukasz atrakcyjnych ofert pracy dla opiekunów osób starszych w Niemczech? Sprawdź https://carework.pl/oferty-pracy

W porównaniu do początków pandemii, która zaczęła się w Europie w marcu 2020 roku, dzisiaj wiemy już dużo więcej o COVID-19. Na terenie Unii Europejskiej mamy dostęp do czterech szczepionek, trwają wzmożone prace nad lekiem, a poszczególne kraje opracowują własne strategie mające na celu ograniczenie emisji wirusa.  

Nie inaczej jest u naszych zachodnich sąsiadów. Od 1 sierpnia 2021 roku przyjazd do Niemiec jest możliwy, dzięki uzyskaniu negatywnego wyniku testu na COVID-19 (szczepienia nie są obowiązkowe). Badanie kosztuje 500 zł i nie może być starsze niż 48 godzin przed planowaną podróżą – test PCR powinien być przetłumaczony na język niemiecki, angielski, francuski lub włoski. Oto niektóre grupy osób, które nie muszą przedstawiać negatywnych wyników testów: 

 • osoby w pełni zaszczepione (14 dni od podania ostatniej dawki szczepionki), 
 • dzieci poniżej 12 roku życia, 
 • ozdrowieńcy (od 28 dni do 6 miesięcy po chorobie), 
 • osoby przewożące zawodowo ludzi lub towary. 

Czy praca na stanowisku opiekunki osób starszych w Niemczech wiąże się z większym ryzykiem zachorowania na COVID-19? Obecnie w pełni zaszczepionych jest 68,4% niemieckiej populacji (blisko 57 mln ludzi). Dla porównania w Polsce dwie dawki Pfizera, Moderny, AstryZeneki czy jednej Johnson & Johnson przyjęło 53,2% Polaków (nieco ponad 20 mln osób). Statystyki pokazują, że przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności (szczególnie wśród dużych skupisk ludzi) podjęcie pracy u naszych zachodnich sąsiadów nie wiąże się z podwyższonym ryzykiem zarażenia COVID-19. Co więcej, opiekunki pracują w jednym gospodarstwie domowym, dzięki czemu ryzyko infekcji jest znacznie mniejsze niż w przypadku innych zawodów, w których występuje konieczność kontaktu z dużą grupą osób. 

Zasady opieki w okresie koronawirusa 

Pandemia koronawirusa narzuciła dodatkowe obostrzenia dot. przestrzegania bezpiecznych warunków pracy niemal w każdym zawodzie. Nie inaczej jest także w przypadku pracy w opiece. Jednak w opiece domowej, ze względu na fakt, że stale przebywamy w ograniczonym gronie osób, codzienna pielęgnacja nie jest poddana tak restrykcyjnym obostrzeniom, jak ta realizowana w domach opieki. 

Decydując się na wyjazd do Niemiec, w pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o bezpieczny transport. Możemy dojechać samodzielnie na miejsce pracy lub skorzystać z transportu zorganizowanego przez firmę opiekuńczą, pamiętając o przestrzeganiu podstawowych zasad: 

 • częste i dokładne mycie dłoni wodą z mydłem lub korzystanie z innego środka dezynfekującego, 
 • unikanie dotykania okolic twarzy, 
 • regularne korzystanie z żelu antybakteryjnego (obowiązkowo przed każdym posiłkiem), 
 • zachowanie dystansu społecznego podczas postojów, szczególnie w pomieszczeniach zamkniętych (sklepy, stacje benzynowe), 
 • kichanie/kaszlenie w chusteczkę jednorazową, 
 • wyrzucanie zużytych chusteczek do szczelnego woreczka. 

Z dotychczasowym informacji wiemy, że starsze osoby są bardziej podatne na zachorowanie, ale także na sam przebieg choroby. Dlatego powinniśmy w szczególny sposób zadbać o bezpieczeństwo podopiecznych. Oto kilka aspektów, które mogą zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa w naszym otoczeniu: 

 • prawidłowe mycie dłoni z użyciem mydła przez co najmniej 30 sekund, 
 • bezwzględne zwracanie uwagi na higienę osobistą oraz seniora, 
 • przestrzeganie zasad bezpieczeństwa żywności np.: dbanie o czystość w kuchni, dokładne mycie produktów do spożycia czy prawidłowa obróbka termiczna mięsa, 
 • utrzymanie należytej czystości w łazience, 
 • zakładanie maseczki oraz zachowanie dystansu w przypadku wizyt osób z zewnątrz. 

Opieka nad starszą i schorowaną osobą jest niezwykle ważną pracą niosącą za sobą ogromną odpowiedzialność. W momencie zaobserwowania u siebie lub seniora niepokojących objawów należy bezzwłocznie skontaktować się z właściwym urzędem ds. zdrowia (Gesundheitsamt). Wszelką pomoc otrzymamy również pod numerem telefonu 116117 lub na stronie internetowej o tym samym adresie.  

Przed wyjazdem do Niemiec warto wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Dzięki niej uzyskujemy niemalże identyczny dostęp do służby zdrowia, jaki posiadają niemieccy obywatele. Na podstawie EKUZ możemy korzystać z darmowej podstawowej opieki medycznej u naszych zachodnich sąsiadów. 

Praca w opiece w Niemczech a szczepienia COVID podopiecznych 

W dobie pandemii Niemcy bardzo dużą uwagę przywiązują do tego, czy osoba sprawująca opiekę nad seniorem jest w pełni zaszczepiona i posiada unijne zaświadczenie elektroniczne COVID (digitale COVID-Zertifikat) zwane potocznie paszportem covidowym (CovPass). Przyjęcie szczepionki wiąże się również z nieograniczonym dostępem do miejsc publicznych (polityka 3G – geimpft, getestet, genesen). Od 23 sierpnia 2021 roku tylko osoby zaszczepione lub mające status ozdrowieńców mają nieograniczony dostęp do instytucji publicznych takich jak np. przychodnia lekarska czy kawiarnia. Ma to kluczowe znaczenie, gdy udajemy się z podopiecznym do lekarza lub innych miejsc, gdzie paszport covidowy jest niezbędny. W przypadku opiekunów niezaszczepionych pozostaje konieczność wykonywania testów lub czekanie na seniora na zewnątrz, co może okazać się dla niego stresujące. 

Szczepienia osób starszych w Niemczech przebiegają sprawnie – ponad 85% osób w grupie wiekowej 60+ otrzymała dwie dawki, a obecnie rozpoczął się proces podawania dawek przypominających (stan na 29.11.2021). Warto także odnotować, że w landach zachodnich procent zaszczepionych osób jest wyższy niż na wschodzie kraju. Saara, Brema, Nadrenia Północna WestfaliaSzlezwik-Holsztyn to kraje związkowe z najwyższym wskaźnikiem osób zaszczepionych powyżej 60 roku życia (ok. 90%). 

Dzięki szczepieniu możemy wyjść ze starszą osobą nie tylko na spacer na świeżym powietrzu, ale także swobodnie poruszać po przestrzeni publicznej – restauracjach, muzeach czy urzędach. W przypadku braku zaszczepienia starsze osoby zmuszone są do wykonywania testów. Najpowszechniejsze są testy antygenowe, które zakupimy w każdej aptece czy markecie, jednak pobieranie materiału (z nosogardzieli) nie należy do przyjemnych. 

Szczepienia seniorów mają przełożenie na ilość ciężkich przypadków wymagających natychmiastowego leczenia. Robert Koch Instytute (RKI) od połowy roku 2021 prowadzi tygodniowe statystyki, z których jasno wynika, że w pełni zaszczepionych i hospitalizowanych osób jest znacznie mniej niż pacjentów niezaszczepionych. Poniżej przedstawiamy dane z okresu od końca sierpnia do połowy listopada 2021 roku: 

 Jak w takim razie wygląda sprawa z powszechnym dostępem do informacji o zaszczepieniu opiekuna lub podopiecznego? Przepisy prawne niewiele tutaj wyjaśniają. Od października 2021 roku zmieniła się ustawa o zapobieganiu i kontroli chorób zakaźnych u ludzi (Infektionsschutzgesetz – IfSG), na mocy której pracodawcy mają prawo do uzyskania informacji o tym, czy dany pracownik jest zaszczepiony. Musimy jednak wziąć pod uwagę sytuacje, w których opiekunów z rodziną podopiecznego nie łączy bezpośredni stosunek pracy. W takich przypadkach zleceniodawcami są zazwyczaj polskie firmy, stąd nie istnieje obowiązek przekazywania informacji dot. szczepienia rodzinie, w której opiekujemy się starszą osobą. W takich przypadkach temat szczepienia może zostać indywidualnie omówiony z rodziną seniora, jak i samym podopiecznym. Nie jest to sprawa na pierwszy rzut oka komfortowa dla obu stron, jednak warto poruszyć tę kwestię, swobodnie porozmawiać oraz rozwiać wszelkie pytania i wątpliwości. 

Czy okres przedświąteczny to doby czas na wyjazd do pracy w Niemczech? 

Duże zapotrzebowanie na pracowników u naszych zachodnich sąsiadów, zwłaszcza w sektorze opiekuńczym sprawia, że nawet osoby bez dużego doświadczenia w branży mogą liczyć na szybkie zatrudnienie. Konkretną zachętą mogą okazać się atrakcyjne wynagrodzenia w euro oraz podwyżki, które miały miejsce w ostatnich tygodniach. Praca w Boże Narodzenie wiąże się także z możliwością otrzymania dodatkowej premii, która stanowi doskonałą rekompensatę za pracę w dni świąteczne. Decyzja o wyjeździe do pracy w Niemczech jest więc okazją do podreperowania domowego budżetu, zwłaszcza mając na uwadze inflację i dynamicznie rosnące ceny, której musimy stawić czoła w ostatnich tygodniach. 

Artykuł sponsorowany
Źródło:
o2pl
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić