Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Violetta Baran
|
aktualizacja

Premier Hiszpanii: trzeba przywrócić normalność. Rajoy rozpisuje przyśpieszone wybory w Katalonii

16
Podziel się:

Hiszpanie przeżywają dzisiaj smutny dzień - stwierdził premier Mariano Rajoy po zakończeniu nadzwyczajnego posiedzenia rządu. - Jednak rząd hiszpański przygotował już pierwsze decyzje, które mają zapobiec oderwaniu się Katalonii - dodał. Poinformował, że zdecydowano się rozwiązać cały kataloński rząd i skierować do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o unieważnienie decyzji parlamentu Katalonii.

Premier Hiszpanii Mariano Rajoy rozwiązał kataloński rząd i parlament
Premier Hiszpanii Mariano Rajoy rozwiązał kataloński rząd i parlament (PAP/EPA, Juanjo Martin)

Premier Rajoy poinformował także o rozwiązaniu katalońskiego parlamentu i ogłosil przedterminowe wybory w tym regionie. Odbędą się one 21 grudnia.

- Uważamy, że trzeba wysłuchać katalońskich obywateli, wszystkich, aby mogli oni zdecydować o przyszłości. Nikt nie może dzialać poza prawem - powiedział premier hiszpański Mariano Rajoy w przemówieniu telewizyjnym.

- Dzisiaj jest dzień nadziei dla wszystkich Hiszpanów. Dzięki zastosowaniu art. 155 mamy instrumenty, by bronić praworządności - stwierdził Rajoy.

Premier Hiszpanii poinformował, że do czasu wyłonienia nowych władz autonomii, uprawnienia katalońskiej administracji przejmą ministerstwa w centralnym rządzie.

Rajoy poinformował także, że zamknięte zostaną także tzw. ambasady katalońskie za granicą. Są to placówli, które władze Katalonii otwierały w ostatnich latach w miastach takich jak Nowy Jork, Londyn, Berlin czy Paryż.

Premier hiszpańskiego rządu zapowiedział, że szef katalońskiej policji zostanie zwolniony. Poinformował też, że zamyka kataloński resort spraw zagranicznych i dymisjonuje jego delegatów w Brukseli i w Madrycie.

Ogłaszając decyzje rządu w sprawie Katalonii, Rajoy powiedział: "Nigdy nie chcieliśmy dotrzeć do tego punktu". Oświadczył, że celem jest "powrót Katalonii do normalności i legalności tak szybko, jak to możliwe".

Agencja Associated Press pisze, że zdymisjonowanie katalońskich przywódców napotka zapewne w Katalonii zaciekły opór. Jeszcze przed wystąpieniem Rajoya, po decyzji Senatu, główne katalońskie ugrupowanie secesjonistyczne - Zgromadzenie Narodowe Katalonii (ANC) - wezwało w piątek urzędników, by stosowali "pokojowy opór" i nie słuchali poleceń rządu hiszpańskiego.

Skrajnie lewicowe ugrupowanie CUP, którego posłowie głosowali za niepodległością Kataloni już zapowiada, że będzie "nadal budować Republikę". "Nie powstrzyma nas ani autorytaryzm Rajoya, ani art. 155 konstytucji" - napisano na oficjalnym profilu ugrupowania na Twitterze,

Nawet 30 lat więzienia dla "rebeliantów"

Tymczasem, jak informują hiszpańskie media, Prokuratura Generalna Hiszpanii zamierza ogłosić w poniedziałek akt oskarżenia przeciwko politykom, którzy przygotowali Deklarację Niepodległości Katalonii uchwaloną w piatek przez kataloński parlament.

Hiszpańska agencja prasowa EFE przypomina w związku z tym, że w przypadku jeśli czyny, których będzie dotyczył akt oskarżenia, zostaną zakwalifikowane jako "rebelia", oskarżyciele mogą zażądać wobec winnych do 30 lat więzienia. Może to dotyczyć nie tylko premiera katalońskiego rządu regionalnego Carlesa Puigdemonta.

Madryckie źródła sądowe, na które powołuje się EFE, sugerują, że Puigdemont może być sądzony przez Sąd Najwyższy Hiszpanii.

Barcelona świętuje

Na ulicach Barcelony trwa świętowanie ogłoszonej przez kataloński parlament deklaracji niepodległości. Tysiące Katalończyków zebrało się na placu Sant Jaume, by okazać radość z podjętej przez parlamentarzystów decyzji.

Przeciwnicy oderwania Katalonii od Hiszpanii także wyszli na ulice. Niestety, doszło do aktów wandalizmu. Protestujący przeciwko niepodległości Katalonii próbowali wedrzeć sie do siedziby Radia Katalonia. Zdewastowali drzwi radiostacji.

Katalońska policja, która próbuje opanować tłum przeciwników niepodległości regionu, jest obrażana przez demonstrantów. Dochodzi do pierwszych starć z funkcjonariuszami.

Źródło: elpais.com, PAP, lavanguardia.com

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(16)
Kaszub
5 lata temu
No i dobrze ! - Niech wygrają te wybory zwolennicy niepodległości Katalonii i odłączą się tak jak tego pragną !
L.
5 lata temu
"trzeba przywrócić normalność" - jacy oni "mądrzy". Szkoda. że realnie widać zgoła odmienność mądrości. UE upadła - i to nie z winy PiS i Narodu Polskiego. UE upadła z powodu korupcji, pychy i arogancji "zarządu". Kolejne gigantyczne zadymy ciągną nad "rozwiniętą cywilizację" EU.
NIE PLATFORMI...
5 lata temu
No to narodził się nowy Franco ,ciekawe kiedy w Niemczech NARODZI SIĘ NOWY HITLER A U ROSJAN STALIN?Obwiniają PIS o łamanie prawa ,tylko w którym europejskim kraju to prawo przestrzegają.
uczciwe wybor...
5 lata temu
Kto będzie głosował za rządem, który chce przeciwstawić się woli wyborców???
TT
5 lata temu
POLECAM - wtemacie24.pl/index.php/2017/10/25/slask-a-katalonia/
Ciekawe
5 lata temu
jeśli 90% Katalończyków głosowało za autonomią, to gdzie zrobią te wybory, by dać władzę ludziom, którzy tej autonomii nie chcą?
rww
5 lata temu
Makrela pomoże w wojnie domowej biznesmenom z Hiszpanii.
mają doświadc...
5 lata temu
Kolonia im się buntuje? Wyślą wojsko, wybiją inteligencję, zbudują obozy i "zaprowadzą normalność". A niemcy i francja im z chęcią pomogą.
dfgh
5 lata temu
Już kiedyś mieli wojnę domową.
kasa najważni...
5 lata temu
I tak ma wyglądać europejska DEMOKRACJA? 90% mieszkańców, chciało wolności dla swojej krainy. A potraktowali ich pałami a teraz wyślą "demokratyczne" wojska.
poczekamy
5 lata temu
W UE będzie okazja pokazać co źle zrobiła Jugosławia, Serbia czy Ukraina w sprawie "autonomii". Te przegrały. Ilość trupów nikogo nie interesuje - no chyba, że ich smród nie daje już zasnąć.
John
5 lata temu
Szykuje się powtórka z Bałkanów .... Jeśli dojdzie do Wojny domowej to będzie dla Europy krok w tył....Duży krok..
michal
5 lata temu
Kiedy sprawą rebelii Katalonii zajmie się Komisja i Parlament UE dla ochrony praworządności i wartości europejskich?
wq
5 lata temu
Ruskie zrobili robotę ..
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić