oprac. Magdalena Nałęcz| 
aktualizacja 

Premier Mateusz Morawiecki zażądał zwrotu wraku tupolewa

108
Podziel się:

Premier Mateusz Morawiecki przed wylotem na szczyt UE do Rumunii ponowił żądanie zwrotu wraku prezydenckiego tupolewa. - Powinien już dawno być w Polsce - uznał. I przypomniał, że ma wątpliwości, czy dotychczasowe oględziny fragmentów samolotu były w pełni profesjonalne.

Premier ma obawy związane z oględzinami wraku w Rosji
Premier ma obawy związane z oględzinami wraku w Rosji (PAP, Rafał Guz)

- Dobrze, że Rada Europy też zauważyła ten problem i bardzo wyraźnie określiła swoje stanowisko - powiedział w czwartek przed wylotem na szczyt UE do Rumunii premier Mateusz Morawiecki.

Prezes Rady Ministrów odniósł się w ten sposbó do problemów związanych ze zwrotem wraku tupolewa. Rosja nie chce tego zrobić. Twierdzi, że fragmenty Tu-154M nadal mają status dowodów rzeczowych w ramach sprawy karnej, którą wszczęto na jej terenie w kwietniu 2010 r.

Premier zauważył jednak, że wrak "powinien już dawno być w Polsce". - I my się tego domagamy - podkreślił. Pod koniec maja zostaną przeprowadzone oględziny szczątków samolotu w obecności przedstawicieli polskich.

Zobacz także: Zobacz także: #15LatRazem. Belgowie nie wyobrażają sobie Polski bez UE

Morawiecki wyraził swoje obawy z nimi związane. - Już dochodziło do sytuacji, że polscy obserwatorzy jakoby mieli być przy oględzinach i wiem, że nie tylko nie było to satysfakcjonujące, ale miało to znamiona pewnej fikcyjności - przypomniał.

- Liczę na to, że - chociaż w tym bardzo spóźnionym czasie - teraz rzeczywiście do współudziału w tych oględzinach naszych ekspertów będzie mogło dojść - zaznaczył.

Źródło: tvp.info

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić