Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Arkadiusz Jastrzębski
Arkadiusz Jastrzębski
|
aktualizacja

Prezes PiS w kampanii "jak z Barei". Wbijanie palików i dziennikarze na przyczepie

40
Podziel się

Jarosław Kaczyński wziął udział w "symbolicznym rozpoczęciu inwestycji" przekopu przez Mierzeję Wiślaną. Rządzący obóz zorganizował uroczystość przed wyborami, choć zgodnie z prawem prac rozpocząć jeszcze nie można.

Minister Marek Gróbarczyk, prezes PiS Jarosław Kaczyński i kandydat na prezydenta Elbląga Jerzy Wilk zakopują palik w Kątach Rybackich
Minister Marek Gróbarczyk, prezes PiS Jarosław Kaczyński i kandydat na prezydenta Elbląga Jerzy Wilk zakopują palik w Kątach Rybackich (PAP, Adam Warżawa)
bELbNoMl

Prezes PiS wziął udział w uroczystym wbijaniu palików geodezyjnych w Kątach Rybackich. To symboliczne rozpoczęcie budowy kanału. Szef rządzącego ugrupowania ma być też w Nowym Świecie, gdzie przekop będzie zaczynał się od strony Zatoki Gdańskiej.

Oprócz polityków na mierzei nie ma jednak pracowników, którzy szykowaliby się do rozpoczęcia prac. Prowadzone są tylko poszukiwania złóż bursztynu.

bELbNoMn

"Kamery na przyczepę"

Inwestycja nie ma bowiem jeszcze pozwolenia na budowę. Dojazd na miejsce startującej przed wyborami inwestycji też nie jest łatwy. Mogli przekonać się o tym dziennikarze zaproszeni na konferencję prasową Jarosława Kaczyńskiego i Marka Gróbarczyka, ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Reporterzy i operatorzy musieli wsiąść na przyczepę ciągnika rolniczego, co przywołało już w internecie porównania do rzeczywistości ze słynnych komedii Stanisława Barei. Dziennikarze zastanawiają się też w mediach społecznościowych, czy taki przewóz ludzi jest zgodny z prawem.

bELbNoMt

Po wkopaniu ostatniego słupka wytyczającego granice przekopu na Mierzei Wiślanej Kaczyński odniósł się do sprawy braku pozwoleń. - Mamy do tego pełne prawo. Pozostałe pozwolenia to kwestia najbliższych tygodni - stwierdził Kaczyński. Chodzi m.in o decyzję środowiskową, a potem pozwolenie na budowę.

Po uroczystościach na mierzei szef PiS i politycy jego partii wsiądą na statek, którym przepłyną do Elbląga. Spotkanie z mieszkańcami miasta zaplanowano w sali Uczelni Ekonomiczno-Humanistycznej.

bELbNoMu

Za i przeciw

Według rządzących przekop pomoże w rozwoju gospodarczym Warmii i Mazur i uniezależni polską żeglugę od władz rosyjskich, które kontrolują wejście na wody Zalewu Wiślanego. O inwestycję od lat zabiegały władze samorządowe Elbląga.

Przekop krytykują m.in. władze woj. pomorskiego, które uważają, że pieniądze przeznaczone na budowę można wydać w sposób skuteczniej wpływający na rozwój tych terenów. Skutkami zmian na wybrzeżu zaniepokojona jest również część biologów, rybaków i przedstawicieli branży turystycznej.

Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną ma mieć 1,3 km długości i umożliwi wpływanie do portu w Elblągu jednostek o tzw. parametrach morskich.

bELbNoMv

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Zobacz także: A jaka jest Twoja Polska? Napisz do WP
bELbNoMO
KOMENTARZE
(40)
Pit
3 lata temu
Jeszcze się taki nie urodził coby .....Nie ważne, co jest dobre dla Polski i dla danego regionu PO i innym złodzieją i niemieckim pociotom zawsze to nie na rękę i będą krytykować !!!
pecettt
3 lata temu
Szkoda że Bareja nie żyje - miałby pole do popisu. Nowy rodzaj obiecanki
MM
3 lata temu
To zdjęcie jak z pracy w czynie społecznym w czasach PRL-u .
bELbNoMP
dominik1322.5...
3 lata temu
Witam konsomolcy. To .uwaga uwaga ,ahtung ahtung,wnimanie wnimanie.wyjemyyyyyyyyyyyyy.
Tragedia
3 lata temu
Co jeszcze zrobi zeby sie przypodobac CIEMNEJ MASIE????
marek
3 lata temu
i po plaży :-)
ola
3 lata temu
Głupota w PiS-ie nie ma granic.
HARD
3 lata temu
ROZBIERZMY SEJM. POZWOLENIA? TO KWESTIA TYGODNI. HAHAHAHAH
monachium
3 lata temu
niech ludziom dadzą zarobić lepiej ściągnąć Ukraińców do pracy niż dać zarobić kowalskiemu
bodzio
3 lata temu
Ja bym pognał zgnuśniałych dziennikarzy i kamerzystów po piachach to by może docenili swoją pracę.Za Gierka zaginali by perpedes.
pawel
3 lata temu
Jarek nie wygłupiaj się ...
jbox-er
3 lata temu
będzie jak z promem w Szczecinie.Stępka rdzewieje.
giermek miecz...
3 lata temu
Król Polaków przewiózł was karocą mechaniczną, a WY niewdzięcznicy pytacie czy to zgodne z prawem? czy to legalne? Chyba zapomnieliście się... KTO tu stanowi prawo...
bELbNoMH
h
3 lata temu
brawo polacy
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić