Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Izabela Walaszek
|
aktualizacja

Producent mebli sfinansuje lotnisko w Suwałkach. "Nigdy nie słyszałem o takim geście"

10
Podziel się:

Po uzyskaniu zgody na budowę lotniska, władze Suwałk nie marnują czasu. Znalazły już prywatnego inwestora, który pokryje większą część kosztów. Na pomoc w inwestycji zdecydował się... znany producent mebli - firma Forte. To zdecydowanie niecodzienna sytuacja.

Producent mebli sfinansuje lotnisko w Suwałkach. "Nigdy nie słyszałem o takim geście"
(Wikimedia Commons CC BY, Fotoeksplorer)

O planach budowy lotniska w Suwałkach mówi się już od kilku lat. Niedawno informowaliśmy o tym, że władze Suwałk złożyły wniosek do województwa podlaskiego ws. pozwolenia na budowę lokalnego lotniska.

2 sierpnia podpisano porozumienie, w wyniku którego Fabryka Mebli Forte S.A. sfinansuje większą część inwestycji. Prywatny inwestor wyłoży 10 mln zł, a pozostałe 6 mln zł weźmie na siebie samorząd.

Zobacz także: Zobacz też: jak kształtują się ceny na europejskich lotniskach?

- To ewenement na skalę nie tylko naszego województwa, ale też całego kraju, by prywatna firma przekazała samorządowi tak olbrzymie środki finansowe. Nigdy nie słyszałem o takim geście. Bardzo serdecznie dziękuję za ten akt i tak dobrą współpracę pomiędzy miastem Suwałki a Fabryką Mebli Forte - powiedział prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.

Budowa lotniska ma podnieść atrakcyjność turystyczną miasta i lepiej skomunikować go ze światem. Teraz Suwałki muszą radzić sobie ze słabą komunikacją zarówno drogową, jak i kolejową z innymi miastami. Jeździ tutaj tylko 6 pociągów pasażerskich dziennie.

Jeszcze w sierpniu ma zostać ogłoszony przetarg na budowę lotniska. Ma ona rozpocząć się na przełomie września i października, a zakończyć w 2018 r. Lotnisko chce budować też Białystok. Inwestycja również ma zostać zakończona w przyszłym roku.

Założycielem i właścicielem Forte jest Maciej Formanowicz. Jego majątek szacowany jest na ok. 600-700 mln zł.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Finanse
KOMENTARZE
(10)
inspektor pod...
5 lata temu
Niech ta firma meblarska się nie łudzi - i tak potem wykończy ją skarbówka.
karol89
5 lata temu
Moderacjo goń się...
bgbg
5 lata temu
to widac za 10 mln bedzie drewniane lotnisko i samolociki
nbre
5 lata temu
lol,lotnisko w suwalkach,
ja
5 lata temu
Czy to ta firma dla której wycina się Puszczę? Może jak zagospodaruje ten odpad z układów z Szyszką to na lotnisko ich będzie stać. Czy ta firma faktycznie ma też powiązania z liiiicznymi podmiotami, także SKOKami?
heheszki
5 lata temu
hahahahhahahahahha hahahah haha hahahaahha haha hahahhaha haa ha
HGW
5 lata temu
skarbów
HGW
5 lata temu
Chcą mieć blisko lotnisko aby po wycince puszczy lepiej się okradało ze skarbó tamtej ziemi.
aaaaa
5 lata temu
Proponuję połączenie inauguracyjne z Radomiem..... ale żarty na bok bo dla małych prywatnych samolotów jak najbardziej potrzebne.....
ale jaja
5 lata temu
Chcą wybudować Kaczyńskiemu pałacyk jak Piłsudskiemu. Fundacja zbiera już pieniądze Naród polski pragnie uhonorować i wynagrodzić swego Naczelnika i ofiarować mu pałacyk w Warszawie - twierdzi fundacja Ex Corde.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić