Katarzyna Bogdańska
Katarzyna Bogdańska| 

Prognoza pogody na Wielkanoc. Nad Polską "Katharina"

17
Podziel się:

Prognoza pogody na Wielki Tydzień. Nad Polskę dotarł wyż "Katharina". Będzie słonecznie i ciepło. Podobnie zapowiada się Wielkanoc na przeważającym obszarze kraju. Jednak niestety będą miejsca, gdzie popada.

Prognoza pogody na dziś i Wielkanoc
Prognoza pogody na dziś i Wielkanoc (WXCharts)

W końcu nieco popadało. We wtorek na wschodzie oraz południu zaznaczył się małoaktywny front atmosferyczny, który przyniósł słabe i umiarkowane opady. Padało od Podlasia przez Mazowsze po Małopolskę.

Nieco wody dostało także południe województwa warmińsko mazurskiego. Zgodnie jednak z wcześniejszymi prognozami, front ulegał stałemu rozpadowi i opady niestety nie dotarły do Polski zachodniej - pisze dla nas bloger pogodowy Jarosław Turała.

Prognoza pogody. Nad Polską "Katharina"

Do końca Wielkiego Tygodnia nad Polską na aurę wpływał będzie pogodny i słoneczny wyż o nazwie "Katharina" znad Skandynawii i północnej Rosji.

Dopiero w sobotę we wschodniej Polsce zacznie oddziaływać płytka zatoka niżowa związana z niżem znad Morza Czarnego i tutaj po południu pojawią się wypiętrzone chmury kłębiaste, które na południowym-wschodzie i północnym-wschodzie przyniosą słabe, przelotne opady deszczu - prognozują dla Wirtualnej Polski synoptycy Cumulusa.

Będzie ciepło, a słupki rtęci oscylować będą pomiędzy 15 a 21 kreską.

Prognoza pogody. Środa

Za sprawą wyżu przez cały dzień na przeważającym obszarze kraju będzie pogodnie, dość słonecznie i bez opadów.

Jedynie w południowo-wschodniej Polsce (od południowej Lubelszczyzny przez Podkarpacie i Małopolskę po południowe regiony Śląska) będzie się chmurzyć i tutaj miejscami od czasu do czasu pokropi słaby deszcz lub mżawka, a wysoko w Tatrach popada deszcz ze śniegiem i śnieg. Jednak i tutaj w przerwach pomiędzy opadami mamy szansę na przejaśnienia i trochę słońca.

W ciągu dnia termometry wskażą od 10 st. C na południowym-wschodzie do 19 st. C na zachodzie, w centrum i na północy kraju. Chłodniej będzie na przedgórzu Karpat, tutaj od 5 do 9 st. C.

Prognoza pogody na Wielkanoc

Niestety, podczas Świąt "Katharina” delikatnie osłabnie i odsunie się nieznacznie w głąb Rosji, ustępując miejsca zatoce niżowej związanej z niżem znad Morza Śródziemnego i południowej Europy.

Wraz z zatoką niżową nad obszarem wschodniej Polski zagości front atmosferyczny, który będzie starał się popsuć pogodę przynosząc opady przelotne deszczu i lokalne burze.

W Niedziele Wielkanocną front z przelotnym deszczem i burzami znaczy się w wąskim pasie wschodniej Polski, a w Lany Poniedziałek strefa frontu wraz ze zjawiskami przesunie się nieznacznie na zachód po południu docierając do linii Wisły.

Jednak pomimo obecności frontu, to nadal z południa docierać do nas będą cieplejsze masy powietrza, a więc będzie dość ciepło.

Prognoza pogody. Niedziela

Przez cały dzień na przeważającym obszarze kraju będzie pogodnie, słonecznie i bez opadów. Dopiero od godzin południowych, ale tylko w wąskim pasie wschodniej Polski na pogodnym niebie zaczną pojawiać się pojedyncze, wypiętrzone chmury kłębiaste, z których po południu popada przelotny deszcz, a na południowym-wschodzie może również zagrzmieć.

W Niedzielę Wielkanocną termometry wskażą od 15 stopni na wschodzie do 21 na zachodzie Polski. Chłodniej, bo od 12 stopni będzie tylko na Suwalszczyźnie.

Prognoza pogody. Poniedziałek

W poniedziałek pogoda podzieli obszar naszego kraju na dwie części - zachodnią i wschodnią, a linia rozdziału przebiegać będzie od Olsztyna po Kraków.

I tak, w części zachodniej cały dzień będzie pogodny i słoneczny, natomiast w części wschodniej (na wschód od linii Olsztyn – Kraków) do południa będzie jeszcze pogodnie, ale już około południa na pogodnym niebie zaczną pojawiać się pojedyncze, bardziej wypiętrzone chmury kłębiaste, które po południu na obszarze wschodniej Polski (na wschód od linii Olsztyn – Kraków) przyniosą opady przelotne deszczu oraz lokalne burze.

Jednak i tutaj (na wschodzie) w przerwach pomiędzy zjawiskami (opadami i burzami) dość często wyglądać będzie do nas Słońce. W najcieplejszym momencie dnia termometry wskażą od 14 na wschodzie do 19 na zachodzie kraju.

Wprawdzie w okresie Świąt na wschodzie kraju zapowiadamy popołudniowe burze, to jednak w związku z niezbyt wysoką temperaturą (poniżej 20 stopni), zjawiska te nie powinny być zbyt gwałtowne.

Należy jednak pamiętać, że prognoza pogody na Niedzielę Wielkanocną i Lany Poniedziałek jest tylko prognozą orientacyjną wskazująca na dominujący typ pogody. Szczegółową, już mocno prawdopodobną prognozę, na bazie której będzie można zaplanować świąteczny wypoczynek, przekażemy pod koniec tygodnia.

Sprawdź, jaka będzie pogoda w najbliższych dniach na pogoda.wp.pl.

Zobacz także: Zobacz także: Pożar Notre Dame. Nagrania świadków zdarzenia

Zobacz aktualne wiadomości na WIADOMOSCI.WP.PL.

Wiesz coś więcej na temat tego zdarzenia? Prześlij nam informację, zdjęcie lub wideo przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić