Katarzyna Bogdańska
Katarzyna Bogdańska| 
aktualizacja 

Prognoza pogody. Zaleje nas fala ciepła. Potem tylko deszcz i wiatr

8
Podziel się:

Do prognozowanego, znacznego ocieplenia pozostały jedynie dwa dni. Według najnowszych prognoz niedziela będzie najcieplejszym dniem marca. Temperatura poszybuje w górę i będzie nawet ponad 20 stopni.

Prognoza pogody. Niedziela będzie najcieplejszym dniem w marcu
Prognoza pogody. Niedziela będzie najcieplejszym dniem w marcu (WXCharts)

Pogodnie, słonecznie i ciepło tylko w basenie Morza Śródziemnego i na Półwyspie Iberyjskim. Dzisiaj w rejonie Madrytu i Lizbony słupek rtęci w ciągu dnia osiągnie nawet 22 st. C - prognozują dla Wirtualnej Polski synoptycy Cumulusa.

Niestety pozostała część naszego kontynentu znajduje się pod wpływem ośrodków niżowych znad Skandynawii i północnego Atlantyku, a z północnego-zachodu nasuwają się kolejne strefy frontów atmosferycznych, którym towarzyszą opady deszczu oraz większy gradient baryczny oraz związany z nim silny, porywisty wiatr.

Niestety wszystko wskazuje na to, że w sytuacji barycznej nad Europą nie zajdą większe zmiany przynajmniej w ciągu najbliższego tygodnia. Nad Europą Północną, Środkową (w tym również na obszarze Polski) oraz Wschodnią nadal dominować będą deszczowe chmury.

Prognoza pogody. Niedziela najcieplejsza w marcu

Wyjątek stanowić będzie tylko niedziela, kiedy na krótko rozbuduje się pogodniejszy wyż, a temperatura w ciągu dnia może osiągnąć nawet ponad 20 st. C. W Małopolsce oraz na Dolnym Śląsku spodziewać się można wzrostu temperatury do 18-19 stopni - prognozuje dla Wirtualnej Polski Jarosław Turała.

Prognoza pogody. Silny wiatr z piątku na sobotę

Przyjdzie nam się zmierzyć się z kolejnym uderzeniem wiatru, który ma nastąpić nocą z piątku na sobotę.

Prognozowana wichura związana jest ze zbliżającym się niżem wtórnym i zatoką niskiego ciśnienia, które przyniosą nocą silne i bardzo silne porywy wiatru. Dodatkowo na zatoce niżowej istnieje dość spora możliwość wystąpienia konwekcji, podczas której mocniej popada, a nawet zagrzmi.

Już po południu i wieczorem strefa umiarkowanych oraz lokalnie intensywnych opadów, przede wszystkim deszczu, wejdzie od północnego zachodu. Największych opadów spodziewamy się w całym pasie Pomorza. Nie jest wykluczony opad krupy śnieżnej (kulek przypominających styropian).

Największym jednak zagrożeniem będzie silny i porywisty wiatr, który w pasie Pomorza oraz w górach może przekraczać prędkość 110 km/h. W Wielkopolsce, na Kujawach, ziemi łódzkiej oraz Mazowszu porywy mogą dochodzić do 80 km/h. Takie porywy mogą być przyczyną wystąpienia szkód materialnych. Należy być przygotowanym na dłuższe przerwy w dostawie energii elektrycznej.

Wiatr będzie siał spustoszenie także na Podkarpaciu oraz Lubelszczyźnie w sobotę do południa. Tam również można spodziewać się porywów do 80 km/h.

Sprawdź, jaka będzie pogoda w najbliższych dniach na pogoda.wp.pl.

Zobacz aktualne wiadomości na WIADOMOSCI.WP.PL.

Wiesz coś więcej na temat tego zdarzenia? Prześlij nam informację, zdjęcie lub wideo przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić