Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Klaudia Zawistowska
|

Program wyborczy Lewicy na wybory 2019. Jak wyglądają obietnice Lewicy i ich plany na najbliższe 4 lata?

5
Podziel się:

Jakie zapisy zawiera program Lewicy na najbliższe 4 lata? Jak będzie wyglądała Polska, kiedy to SLD, Wiosna i Lewica Razem przejmą władzę? Prezentujemy obietnice Lewicy na wybory parlamentarne 2019.

Program wyborczy i obietnice Lewicy na wybory 2019
Program wyborczy i obietnice Lewicy na wybory 2019 (PAP, PAP/Leszek Szymański)

Wybory parlamentarne 2019 odbędą się już w najbliższą niedzielę. Pod szyldem "Lewica" wystartują kandydaci na co dzień związani ze środowiskiem SLD, Wiosny Roberta Biedronia i Lewicy Razem. Kandydatów Lewicy znajdziemy na liście wyborczej nr 3.

Lewica podzieliła swój program na 3 części: Współpraca, Wspólnota i Wolność. Najnowsze sondaże wyborcze dają Lewicy szanse na wejście do Sejmu. Ugrupowanie może liczyć na 9 proc. poparcia.

Program wyborczy Lewicy na wybory 2019

Jaki jest program wyborczy i obietnice Lewicy na wybory 2019? Poniżej prezentujemy kilka najważniejszych punktów:

 • Wyższa płaca minimalna (w 2020 roku wyniesie ona 2700 złotych brutto. W 2030 roku osiągnie ona poziom 60% średniego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw)
 • Uznanie prawne związków partnerskich (osoby wstępujące w związek partnerski w Urzędzie Stanu Cywilnego będą miały zagwarantowane prawo do m.in. uzyskania informacji medycznej, odwiedzin w szpitalu, dziedziczenia)
 • Zwiększenie liczby lekarzy o ponad 50 tysięcy w ciągu najbliższych sześciu lat
 • Bezpłatne miejsce w żłobku dla każdego dziecka
 • Zachowanie programu Rodzina 500+
 • Refundacja programu In vitro
 • Gwarantowana emerytura minimalna
 • Zapewnienie rolnikom powszechnego systemu ubezpieczeń
 • Likwidacja farm futrzarskich do 2023 roku i utworzenie urzędu Rzecznika Praw Zwierząt, który będzie dbać o dobrostan zwierząt domowych, hodowlanych i dzikich
 • Likwidacja Funduszu Kościelnego
 • Wycofanie religii ze szkół
 • Likwidacja klauzuli sumienia (pełna dostępność do usług i produktów medycznych niezależnie od przekonań lekarzy, pielęgniarek, farmaceutów oraz położnych)
 • Wprowadzenie kas fiskalnych dla księży
 • Refundacja nowoczesnej antykoncepcji (w tym tabletek "dzień po")
 • Bezpieczne przerywanie ciąży uzależnione od decyzji kobiety (prawo do przerwania ciąży do 12. tygodnia, a po 12. tygodniu ciąży – w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia kobiety albo ciężkich wad płodu)
 • Równe płace bez względu na płeć

Wybory parlamentarne 2019. Jak głosować? Jak znaleźć swój lokal wyborczy?

Wybory 2019 odbędą się w niedzielę 13 października. Głosować będzie można w godzinach 7-21. Podczas wyborów parlamentarnych 2019 wybierzemy 460 posłów oraz 100 senatorów.

Procedura głosowania podczas wyborów parlamentarnych będzie bardzo prosta. Wystarczy, że w lokalu wyborczym odpowiednim dla miejsca zameldowania odbierzemy kartę do głosowania. Żeby prawidłowo oddać głos, należy wstawić znak "X" w kratce obok nazwiska jednego kandydata do Sejmu i jednego kandydata do Senatu.

Jak wygląda głos nieważny? Głos nieważny to taki, w którym na karcie do głosowania znak "X" będzie wstawiony w więcej niż jednej kratce, linie w znaku "X" muszą krzyżować się wewnątrz kratki obok nazwiska kandydata, a nie poza nią. Zaznaczenie kandydata poprzez inną formę niż "X" nie będzie brane pod uwagę. Jeżeli na karcie do głosowania nie wstawisz znaku "X" w żadnej kratce, twój głos również będzie nieważny.

Zanim udasz się do lokalu wyborczego, upewnij się, gdzie możesz głosować. O tym, jak znaleźć swój lokal wyborczy, możesz przeczytać tutaj.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(5)
go
3 lata temu
musiałbym stracić rozum aby popierać taki program
Fakty mowia.
3 lata temu
Lewica obiecuje nienawiszcz. I opluwanie wszystkich ktorzy ich nie popieraja. a biedni wyborcy to ich wyborcow problem. takie ma cala opozyczja doswiadczenie
1224
3 lata temu
To O2 cisza wyborcza nie obowiązuje¿?????
RODO
3 lata temu
Nie dziękuje rower mam !
Pola
3 lata temu
Tylko PIS. PRE.Z Z PUSTYMI SLOWAMI LEWA.ÓW. 8 LAT KRADLI. POLACY NIE DAJCIE SIE OMAMIC TyM PRZEKRETOM.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić