Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Violetta Baran
|

Prokuratura podjęła decyzję. Nie będzie ponownej ekshumacji ofiar w Jedwabnem

4
Podziel się:

Prokuratura Krajowa uznała, że nie ma podstaw do wznowienia postępowania w sprawie mordu w Jedwabnem. Oznacza to, że nie będzie ponownej ekshumacji ofiar.

Nie będzie ponownej ekshumacji ofiar zbrodni w Jedwabnem
Nie będzie ponownej ekshumacji ofiar zbrodni w Jedwabnem (PAP, Artur Reszko)

Informację o decyzji Prokuratury Krajowej jako pierwszy podał portal rmf24.pl. Jego reporter ustalił, że mimo deklaracji prezesa Instytutu pamięci Narodowej o gotowości przeprowadzenia ponownej ekshumacji ofiar zbrodni w Jedwabnem, prokuratorzy nie widzą obecnie do tego podstaw. Nie pojawiły się bowiem żadne nowe okoliczności, które umożliwiłyby wznowienie postępowania w tej sprawie.

Rzecznik prokuratury Ewa Bialik w rozmowie z rmf24.pl przypomniała, że pierwsze śledztwo w sprawie zbrodni w Jedwabnem zostało umorzone w czerwcu 2003 roku. Nie udało się wówczas znaleźć wystarczających dowodów, że brały w niej udział osoby, które nie zostały jeszcze za to osądzone. Postanowienie o umorzeniu jest prawomocne.

Z ustaleń IPN ws. Jedwabnego wynika, że zabito tam nie mniej niż 340 Żydów. Według IPN, mordu dokonała ok. 40-osobowa grupa polskiej ludności cywilnej, która miała w nim "rolę decydującą", ale inspiratorami byli Niemcy. "Co najmniej 300 osób "płci obojga w różnym wieku" spalono żywcem w stodole w Jedwabnem, a co najmniej 40 innych zabito wcześniej w nieustalony sposób, gdy Żydów gromadzono na rynku miasteczka" - przyjął IPN. Śledztwo zostało umorzone, bo nie wykryto innych żyjących sprawców zbrodni niż ci, których skazano po wojnie.

Źródło: rmf24.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(4)
A Island you ...
8 miesięcy temu
Strzeż się zawierania przymierza z mieszkańcami kraju, do którego idziesz, aby się nie stali sidłem pośród was. 13 Natomiast zburzcie ich ołtarze, skruszcie czczone przez nich stele i wyrąbcie aszery. 14 Nie będziesz oddawał pokłonu bogu obcemu, bo Pan ma na imię Zazdrosny: jest Bogiem zazdrosnym. 15 Nie będziesz zawierał przymierzy z mieszkańcami tego kraju, aby, gdy będą uprawiać nierząd2 z bogami obcymi i składać ofiary bogom swoim, nie zaprosili cię do spożywania z ich
Mojżesz
8 miesięcy temu
Mordu dokonali neonaziści. Są polscy Żydzi i polscy neonaziści. Tak jest w każdym kraju. To nie Polacy słowianie.
Hans
3 lata temu
Jeżeli w przyszłych wyborach Polacy nie zagłosują na II Rzeczpospolita pana Prezydenta Potockiego tylko na partie syjonistyczne to takie cyrki będą codziennie w prasie i tv
SeT
3 lata temu
Pan jesteś zerem panie Ziobro!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić