Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Arkadiusz Jastrzębski
|
aktualizacja

"Putin - złodziej!". Protesty w całej Rosji, setki zatrzymanych

12
Podziel się:

Policja rozbija demonstracje przeciwko korupcji, które opozycja zorganizowała w wielu miastach Rosji. Tylko w Moskwie zatrzymano ponad 400 protestujących, a Petersburgu co najmniej 300.

"Putin - złodziej!". Protesty w całej Rosji, setki zatrzymanych
(PAP, EPA/YURI KOCHETKOV)

Łącznie w całej Rosji zatrzymano ok. tysiąca osób.

"Putin - złodziej!", "Hańba!", "Rosja będzie wolna!" - wykrzykiwali protestujący w Moskwie. Wśród zatrzymanych w rosyjskiej stolicy są nieletni. Policjanci wyciągali protestujących z tłumu i używali wobec nich pałek - podaje portal Dożd.

Siły bezpieczeństwa przez megafony nakazywały protestującym, aby się rozeszli. Według świadków, na których powołuje się agencja Reutera, przeciwko manifestantom użyto gazu pieprzowego. Nie jest jasne, kto rozpylił gaz; policja ma na głowach maski przeciwgazowe.

Policjanci zatrzymali m.in. jednego z opozycyjnych przywódców Ilję Jaszyna, koordynatorkę organizacji Otwarta Rosja Marię Baronową, opozycjonistę Wiaczesława Malcewa i dyrektora Fundacji Walki z Korupcją Romana Rubanowa. Już przed manifestacją w Moskwie zatrzymany został jej organizator, jeden z liderów opozycji w Rosji Aleksiej Nawalny.

Około tysiąca protestujących ruszyło z Placu Puszkina ulicą Twerską w kierunku Kremla. Drogę przemarszu policja zablokowała barierami, ustawionymi na tej centralnej arterii rosyjskiej stolicy z okazji festiwalu kostiumów historycznych. W poniedziałek w kraju obchodzone jest święto państwowe - Dzień Rosji.

Ok. godz. 18 czasu moskiewskiego demonstranci w Moskwie rozeszli się. Protest w Petersburgu, w którym według oficjalnych danych wzięło udział 3,5 tys. osób, zakończył się ok. godz. wcześniej.

Według merostwa Moskwy w stolicy Rosji w akcji przeciwko korupcji wzięło udział pięć tysięcy osób.

Szef departamentu regionalnego bezpieczeństwa Moskwy Władimir Czernikow nazwał akcję zorganizowaną przez Nawalnego "stuprocentową prowokacją" i dodał, że "zepsuto mu świąteczny nastrój".

Dziesiątki osób zatrzymano również w innych miastach Rosji, m.in. w Kaliningradzie, Tule, Władywostoku, Soczi, Kazaniu, Norylsku, Lipiecku, Nowogrodzie Wielkim i Machaczkale.

Źródła: rt.com, bbc.com, PAP, Twitter

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(12)
Zygmunt
5 lata temu
Majdan kosztował CIA 5mld dolarów i do dzisiaj odczuwają tego skutki, nie są w stanie na razie sfinansować "demokratycznych" protestów na większą skalę.
Brat Jezusa
5 lata temu
Złodzieje to od1989 rządzą Polską od tego czasu zaczął się w naszym kraju holokaust mienia dóbr materialnych które zostały wykonane przez ostatnie1000lat poprzednio taki holokaust mienia mieliśmy w 966 roku kiedy to napadły na naszą ojczyznę hordy satanistów z Rzymu i przy wsparciu zwyrodnialców zboczeńców i bandytów z całej Europy
hiol
5 lata temu
CIA przyznała sobie prawo działania za granicą ponad amerykańskim prawem. Ta organizacja miała licencję na zabijanie, jak również na szmugiel narkotyków i na inne przestępstwa. Licencję na łamanie praw międzynarodowych i wszelkich zasad współpracy narodów. Równocześnie pracowano nad tym, by zmienić nasz system prawny tak, aby tajniacy mieli kontrolę nad naszym społeczeństwem. Zebraliśmy liczne dokumenty, świadczące o tajnych wojnach CIA. Nie potrzebujemy więc spekulować lub czynić założeń. Zleciliśmy komisji Churcha, by zbadała dokumenty i to pozwoliło nam wniknąć w struktury służb.
stos
5 lata temu
Amerykańscy żołnierze i agenci CIA oskarżani o zbrodnie wojenne. Decyzja o międzynarodowym śledztwie wkrótce.
femen
5 lata temu
Czy lewica z NYC ne macza w tym paluchów?
as
5 lata temu
Putin to fajny koleś co oni od niego chcą
abuksan
5 lata temu
Każdy ma swoje Krakowskie Przedmieście.
123
5 lata temu
Rosja to taki olbrzymi kraj. Mają tam wszystko, wszystkie warunki klimatyczne, każdy rodzaj surowca naturalnego, technologię, ludzi, uczonych. A mimo to zdecydowana większość obywateli żyje w skrajnej nędzy, zaś przeciwnicy polityczni ludzi u władzy, którzy dziwnym trafem należą do czołówki najbardziej majętnych ludzi na Ziemi, przeciwnicy tej mafii są mordowani, media opozycyjne zastraszane, a demonstracje rozpędzane przy użyciu specjalnie powołanych do tego bojówek. Przecież to oczywiste, że Putin to złodziej i z jego bezpośredniej przyczyny, ludzie tam zarabiają 10 razy mniej niż w Europie Zachodniej
Brawo Włodek
5 lata temu
heh te lewaki u ruskich szybko dowidzą się gdzie ich miejsce tam się nie cackają i u nas też tak powinno być z KOD czy innym elementem społecznym a nie głaskać dywersantów jak ktoś jest przeciw bo to nie zachodnie standardy to niech spojrzy do czego oni ich prowadzą ? Nie wszystko co zachodnie to dobre dobrobyt wypracowali tudzież zagrabili za sprawą poprzedniego pokolenie to pokolenie jest leniwe ,bierne i nie potrafi walczyć dobrobyt ich stępił.
Jarek człowie...
5 lata temu
Starsi ludzie, pamiętający to, co działo się za czasów Jelcyna i mogący to porównać do porządku który zrobił Putin nigdy nie łykną tej propagandy, że Putin to "złodziej" a w kraju panuje "korupcja". Dla tego Mossadowi pozostało jedynie brać młodych ludzi, którzy siłą rzeczy nie pamiętają tego, co działo się w Rosji dwadzieścia, piętnaście lat temu i tylko za ich wykorzystywaniem mogą robić te rozróby, które i tak zaraz szybko zostaną pozamiatane. Chodorkowski całego majątku, zagrabionego na Rosji nie oddał, jest jeszcze z czego więc sponsorować tych smarkaczy, żeby robić w Rosji rozróbę i zawieruchę. W Rosji korupcja była jest i będzie, ale na pewno nie taka, jaka jest w Stanach, o czym mówił sam Jackie Chan, że Stany to najbardziej skorumpowane państwo na świecie, a on wie, co mówi, bo żyje tam od pół wieku. Ciekawe, kiedy pokończy się kasa na sponsorowanie tych zająców typu Nawalny i reszta tych koszernych najemników. Zresztą, takie protesty są pożyteczne władzy, bo umacniają Putina.
lili
5 lata temu
PISOWSKIE MANIERY WTYD PUTIN TAK PAPUGOWAC
jen
5 lata temu
Nasza policja 10 V także ciężko pracowała
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić