Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Arkadiusz Jastrzębski
|
aktualizacja

Pytania o decyzję szefa MON. "Nominacja dla oficera po kursie GRU"

63
Podziel się:

Dowódcą Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód w Elblągu został oficer, który przeszedł kurs nadzorowany przez radziecki wywiad wojskowy GRU. Na jedno z najważniejszych stanowisk NATO-wskich w Polsce gen. Krzysztofa Motackiego mianował szef MON Antoni Macierewicz.

Generał brygady Krzysztof Motacki i szef MON Antoni Macierewicz.
Generał brygady Krzysztof Motacki i szef MON Antoni Macierewicz. (PAP, Tomasz Waszczuk)

Jak informuje Onet, Macierewicz miał wiedzieć o rosyjskim epizodzie w życiorysie wojskowego. On sam w rozmowie z serwisem potwierdził, że w 1989 roku ukończył kurs w ZSRR. Miał być on jednak tylko "okołowojskowy", a nie organizowany przez GRU.

- Zostałem wysłany przez dowódcę batalionu rozpoznawczego, w którym wówczas służyłem - mówi gen. Motacki w rozmowie z Onetem.

Chodzi o "wyższy kurs doskonalenia oficerów ZSRR w zakresie rozpoznania wojskowego". To właśnie takie szkolenia w czasach ZSRR były jednym z zadań realizowanych przez służby.

Zobacz także: Zobacz też: Tego o Antonim Macierewiczu mogłeś nie wiedzieć

Eksperci nie mają wątpliwości, że kurs musiał być nadzorowany przez GRU, bo tej służbie podlega wszystko, co związane jest z rozpoznaniem wojskowym. - To największa organizacja szpiegowska na świecie. Nie trzeba być znawcą, wystarczy poczytać Wiktora Suworowa - mówi portalowi anonimowo polski wojskowy.

Służby prasowe MON nie odpowiedziały jeszcze na pytania o przeszłość gen. Motackiego.

Kariera generała

Generał został dowódcą Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód w Elblągu 8 kwietnia tego roku. MON informowało wówczas, że od połowy listopada 2016 r. był w rezerwie kadrowej, a wcześniej - przez ponad trzy lata - służył w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego. Gen. Motacki był też zastępcą dowódcy i szefem sztabu 12 Dywizji Zmechanizowanej w Szczecinie, a od 2009 r. dowódcą 2 Brygady Zmechanizowanej. Pozostając na tym stanowisku, przez pół roku był w Afganistanie zastępcą dowódcy regionu wschodniego ds. koalicyjnych.

Gen. Motacki ma za sobą m.in. dwukrotną służbę w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Iraku. W latach 1999-2000 był zastępcą dowódcy, a następnie dowódcą PKW SFOR w Bośni i Hercegowinie, a w latach 1995-96 - oficerem operacyjnym w misji ONZ UNIFIL w Libanie. Służył także jako szef oddziału w Dowództwie Wojsk Lądowych i szef sztabu 1 Dywizji Zmechanizowanej.

Motacki jest doktorem nauk społecznych, absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu oraz kursów m.in. w NATO Defense College, US Naval Postgraduate School i Akademii Obrony Narodowej.

Źródła: onet.pl, PAP

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(63)
Janusz
5 lata temu
no i sprawdza się to, że macierewicz to z pochodzenia i zprzekonań to rosyjski {radziecki} żyd
ak001
5 lata temu
No przecie każdy widzi, że PiS-dowcy, to przydupasy Rosji.
Kursynaminist...
5 lata temu
Kursy ministracyjne. Wyksztaucenie nie jest obowiazkowe. Kieliszki zapewnione I w cenie kursu. Umiejetnosc czytania nie jest potrzebna. Podpis mozna zlozyc odciskiem palca. Koszty kursu placi podatnik. Po zaliczeniu kursu zostaniesz ministrem pisu
Kursator
5 lata temu
Maciereicz jest tez po 2 dniowym kursie na ministra . Zwykly chlop ze Starych Kozek bez kursu robil by to lepiej
kot
5 lata temu
z tym wszystkim można się zgodzić , pytanie jest inne czy oni armii są potrzebni , stwierdzenie kto , ci o których mówimy
Miś
5 lata temu
Widać , że akwarium doskonale działa
Moonshiner
5 lata temu
Na TVNnie jest taki generał kto jest ' ekspertem' od WSI I obronności kraju a jego żona była tłumaczką Moskwie . Jakoś to nikogo nie przeszkadza
Tomek
5 lata temu
Nasi i nasiejsi.
maq
5 lata temu
Maciarewicz wprowadza agentów GRU do NATO ???
wasyl
5 lata temu
albo coś przeoczyłem albo nic tu nie pisze ze Motacki był sprawdzany wariografem...jesli tak bylo to HONOR tego pana lezy na ziemi zdeptany a on powinien rzucic kwitem....poza tym o mozliwosc studiowania na Woroszyłowce czy innej takiej uczelni w Rosji ubiegaja sie rzesze oficerow NATO prosze sprawdzic absolwentów i nikt ich nie sprawdza wariografem a przynajmniej sie tym nie chwali....
kapr.
5 lata temu
widzice zdjęcie ? mł.chor. WP i sieroty z formacji USA . takie sieroty maja chronic wsch. flanke europy ? musza faktycznie miec dobry sprzet.
józek
5 lata temu
Antek policmajster to "śpioch". GRU go obudziło jakiś czas temu i skutecznie działa.
Grisza Maciar
5 lata temu
Czyli komuna wcale nie odeszla....teraz wraz z dobra zmiana wychodzi z ukrycis...tow.ze eschodu ogarna ten kraj.jeszcze jedna kadencja pisu...i polsza to budziet krasiwaja strana Rasiji
janusz
5 lata temu
zwolnić na emeryturę , najniższą oczywiście! a tak na poważnie myślę że kursy i szkoły rosyjskie były bardzo dobre i profesjonalne! wszystko zależy jak się tą wiedzę wykorzysta! reszta to polityka i hipokryzja ministranta maciarewicza!
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić