Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Violetta Baran
|
aktualizacja

Rada Języka Polskiego zajęła się "paskami" w "Wiadomościach" TVP. Raport u marszałka Sejmu

133
Podziel się:

Rada Języka Polskiego przedstawiła marszałkowi Sejmu raport dotyczący pasków informacyjnych w "Wiadomościach" TVP. Z analizy językoznawców wynika, że 75 proc. z nich pełni funkcję "perswazyjną, kreacyjną i ekspresywną". Zaledwie co czwarty pasek jest informacyjny.

Językoznawcy z Rady Języka Polskiego zajęli się "paskami"
Językoznawcy z Rady Języka Polskiego zajęli się "paskami" (TVP 1/screen)

Rada Języka Polskiego jest zobowiązana ustawowo do corocznego składania raportu na temat stanu ochrony języka polskiego. Temat przewodni opracowania - "Język informacji politycznej" - instytucja wybrała sama - informuje serwis wirtualnemedia.pl, który jako pierwszy poinformował o przesłanym marszałkowi Sejmu sprawozdaniu.

Naukowcy przeanalizowali 306 belek informacyjnych "Wiadomości TVP", dotyczących 13 najważniejszych wydarzeń politycznych w latach 2016-2017. Co z nich wyczytali?

Otóż okazało się, że zaledwie 25 proc. "pasków" to czyste informacje. "Wskaźnik ten należy uznać za bardzo niski, a zatem należy stwierdzić, że 'Wiadomości' TVP nie przekazują obywatelom obiektywnej informacji, lecz własną wizję omawianych wydarzeń" - napisał w sprawozdaniu prof. dr hab. Andrzej Markowski
Przewodniczący Rady Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk.

Zobacz także: Zobacz także: Marcin Kierwiński odpowiada premierowi ws. mediów publicznych: to przerażające

Bohater kontra profanacja

Autorzy raportu zwracają między innymi uwagę na systemowe stosowanie pewnych określeń. Gdy "pasek" dotyczy działań władzy pojawiają sie słowa: "reforma, suwerenny, silny, bohater, święto, demokracja, patriotyzm/patrioci, pomoc (państwa)". "O podmiotach krytycznych wobec działań/postaw władzy lub w inny sposób postrzeganych przez nią jako wrogie oraz o ich działaniach mówi się używając wyłącznie określeń negatywnych: szokujący, skandaliczny, prowokacja, pucz, połajanki, szantażować, naciski, żenujący, agresja, zmanipulowany, destabilizacja (państwa), rozróba, zdziczenie (obyczajów), wpadka, kłótnia, kapitulacja, pycha, kłamstwo, szkalować, profanacja, tłumaczyć się, dzika (reprywatyzacja), bezczelność, buta, złodziejski, podłość, kradzież/skradziony/ukradziony, eskalować" - czytamy w sprawozdaniu.

We wnioskach z badania prof. Andrzej Markowski stwierdził, że osoby redagujące „paski” w „Wiadomościach” mogły nie przestrzegać zasad wyznaczonych przez ustawodawcę i stowarzyszenia dziennikarskie, czyli m.in. przez Ustawę o radiofonii i telewizji, Kartę Etyczną Mediów a także statut TVP. "Obowiązkiem tym jest bowiem dostarczanie obywatelom rzetelnej (tj. prawdziwej, niezniekształconej, obiektywnej, bezstronnej) informacji, co polega na niestronniczym ukazywaniu całej różnorodności wydarzeń i zjawisk" - stwierdził.

"Język jako instrument w walce politycznej"

"Język jest tu traktowany nie jako dobro społeczne, lecz jako instrument w walce politycznej służący jednemu z podmiotów politycznych w celu kreacji własnej wizji świata i narzucaniu jej obywatelom" - napisał prof. Markowski.

Dodał, że „praktyka językowa i komunikacyjna w paskach ‘Wiadomości’ ma często charakter manipulacyjny - stosowane tu oddziaływania perswazyjne nadawcy na odbiorcę są bowiem ukryte i realizują partykularne cele nadawcy, bez uwzględnienia (...) kategorii dobra wspólnego”.

"W wielu tekstach analizowanych pasków realizowane są nieetyczne zabiegi językowe, takie jak etykietowanie, stygmatyzacja, stereotypizacja, korzystne dla nadawcy operacje na znaczeniu słów, ich nacechowaniu lub na ich kształcie modalnym" - wyliczył.

"Stosowanie agresji językowej może być odbierane jako przyzwolenie na stosowanie agresji fizycznej"

Prof. Markowski zwrócił też uwagę na skutki tak formułowanych przekazów TVP. "Jawna i wyraźna stronniczość programu informacyjnego sprawia, że część obywateli nie czuje się przez niego reprezentowana, a przez to nie utożsamia się z państwem (w którego imieniu przecież komunikuje się nadawca publiczny). Po drugie, jednostronny przekaz prezentujący m.in. działania części społeczeństwa oraz jego parlamentarnej reprezentacji w sposób deprecjonujący powoduje, iż podmioty te są wykluczane ze wspólnoty, co z kolei prowadzi do rozpadu więzi wspólnotowych, do osłabienia poczucia tożsamości wspólnoty i w konsekwencji może powodować zachowania agresywne jednych jej członków wobec innych. Stosowanie agresji językowej może być bowiem odbierane jako przyzwolenie na stosowanie agresji fizycznej i często ją poprzedza" - ocenił językoznawca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(133)
Gosia
3 lata temu
Ciemny ludku nie masz muzgu przez tv pisssssss
POLAK PATRiOT...
3 lata temu
Co byśmy zrobili bez tych "naukowców"? Od razu czuję się mądrzejszy ;). "Ucz się ucz to do wiedzy klucz!"
rpg
3 lata temu
...nawet nie ma co mówić o Lieswee....sorry, Newsweeku...weekend to co prawda weekend, ale te newsy...
rpg
3 lata temu
...a jak tam w TVN i Gazecie Wyborczej ?...wszystko w porządku, tak ?...
Logika
3 lata temu
Jeśli jest totalna opozycja to i musi być totalny rząd?
Straszne
3 lata temu
The bille Ci z pi su. Smutne.
Kaka
3 lata temu
Tvp to jest wielka katastrofa! Rzad umie manipulować i oklamywac!
logik
3 lata temu
Jak się poprawnie nazywają tzw paski informacyjne?
mnb
3 lata temu
Żądacie języka niemego? Może byłyby dla Rady Języka Polskiego jakiś starożytny język,którego nikt nie rozumie,ale jest neutralny politycznie i nie zrozumiały dla ludzi. Np język wymarły liguryjski. To byłoby okej dla platformerskich językoznawców.
stefan
3 lata temu
te paski to jest tak jak jest ...dokladnie ... po i niemcy chca nas ukarac ...pomaga im targowica ta z brukseli
Rav
3 lata temu
TVN i TVP pokazują 2 równoległe rzeczywistości. A raczej 2 różne interpretacje rzeczywistości. Która jest bardziej stronnicza? Każdy może sam ocenić. O ile oczywiście zechce bo wydaje mi się, że odbiorcy tych stacji znajdują się w kapsułach informacyjnych z których niechętnie wychodzą.
dragon
3 lata temu
dlatego nie oglądam wiadomości ani serwisów informacyjnych. nie od dziś wiadomo, że w głównych mediach sieją propagandę. nie dotyczy to jednak tylko TVP, bo to samo jest na TVN, onecie. Tytuły mają szokować, wzbudzać emocję i zaciekawiać. Takie mamy teraz media. Zalecam ograniczenie i odcięcie się od takich głupot.
Tomasz45
3 lata temu
Niech ta rada tvn zbada to dopiero zobacz agresję.
czemu?
3 lata temu
Ten kraj sie cofa w rozwoju. Tyle nienawisci, propagandy i nagonki...oj ludzie, czemu niszczycie ten kraj? Wstyd
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić