oprac. Bartosz Goluch| 

Robotnicy winni pożaru Notre Dame? Palili papierosy na dachu mimo zakazu

77

Według wstępnych ustaleń śledczych, alarm przeciwpożarowy w katedrze Notre Dame zadziałał prawidłowo. Równocześnie istnieje wiele zastrzeżeń do zachowania robotników, którzy remontowali świątynię. Mieli oni nielegalnie palić papierosy na dachu katedry i zignorować alarm.

Katedra Notre Dame po pożarze
Katedra Notre Dame po pożarze (East News)

Śledczy ustalają również dlaczego ochroniarze budynku sądzili, że pożar wybuchł w zupełnie innym miejscu katedry niż w rzeczywistości. Gdy skończyli kontrolę wrócili i uznali, że żadnego ognia nie ma, chociaż katedrę trawiły płomienie.

Robotnicy biorący udział w pracach renowacyjnych na dachu Notre Dame zeznali, że mimo zakazu palili papierosy. Nie wiadomo, czy w ten sposób przyczynili się do zaprószenia ognia. Według ustaleń prokuratury, pożar świątyni wybuchł przypadkowo.

Istnieją dwie hipotezy, tłumaczące przyczynę pożaru. Pierwsza zakłada awarię instalacji elektrycznej w Notre Dame. Według kolejnej, katedra zajęła się ogniem na skutek zamontowania nowego ogrzewania kilka miesięcy temu. Jak zeznali świadkowie, było ono uruchomione non stop, by poprawić warunki pracy robotników remontujących budynek.

Co dalej z pieniędzmi na Notre Dame?

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział, że katedra zostanie odbudowana w ciągu pięciu lat. Tuż po pożarze ruszyła zbiórka, podczas której zgromadzono znacznie więcej niż 600 mln euro, potrzebne, by pokryć koszty remontu. We Francji trwa dyskusja, co zrobić z zebranymi pieniędzmi. Jednym z pomysłów na zagospodarowanie środków jest zabezpieczenie przeciwpożarowe wszystkich katedr w kraju.

Źródło: RMF FM/IAR

Zobacz także: Zobacz także: "Aktorstwo to jego atut". Były wiceszef MSZ wymienia zalety nowego prezydenta Ukrainy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić