oprac. Piotr Białczyk| 

Rosja instaluje nowy system 400 kilometrów od Warszawy

126

Rosja ma obecnie rozmieszczać w obwodzie kaliningradzkim system walki radioelektronicznej Murmańsk-BN. Dzięki niemu, w promieniu 8 tys. km, będzie mogła pozbawić łączności okręty wojenne, samoloty i sztaby przeciwników - podaje dziennik "Izwiestija".

Murmańsk-BN ma być nowoczesnym rosyjskim systemem wpływającym na wojskową łączność
Murmańsk-BN ma być nowoczesnym rosyjskim systemem wpływającym na wojskową łączność (iStock.com, ovbelov)

Dziennikarze rosyjskiej gazety powołują się na źródło zbliżone do marynarki wojennej. Flota Bałtycka miała otrzymać ten ultranowoczesny system pod koniec zeszłego roku i przekazać go specjalnemu wydziałowi. Chodzi o 841. ośrodek walki radioelektronicznej, który wchodzi w skład wojskowej formacji i jest najbardziej utajnioną jednostką floty - informuje "Izwiestija". W zeszłym roku Flota Bałtycka miała już przeprowadzić pierwsze ćwiczenia z użyciem nowoczesnego systemu.

Czym jest Murmańsk-BN

Nowoczesny system ma "pozwolić na stworzenie zakłóceń na dużym terytorium" przyznał w rozmowie z rosyjskim dziennikiem ekspert wojskowy Anton Ławrow. Murmańsk-BN wpływa przede wszystkim na komunikacje sprzętu wojskowego w krajach Europy Wschodniej, Środkowej i regionu bałtyckiego. Według rozmówcy "Izwiestija" rosyjskiej armii ma zależeć przede wszystkim na krajach skandynawskich.

Rosyjski system ma zakłócać łączność na krótkich pasmach. Nowatorskie w nim są przede wszystkim parametry mocy - są one kilkukrotnie wyższe od swoich odpowiedników. Zasięg tłumienia łączności radiowej wynosi około 5 tys. km, a w idealnych warunkach może zostać zwiększony do 8 tysięcy - pisze "Izwiestija".

Niepokojąca dla Polski może być rosnąca rola regionu kaliningradzkiego. Przyznał to inny ekspert Wiktor Murachowski który przypomniał, że w przygranicznym regionie mieści się główna baza Floty Bałtyckiej i 11. korpus armijny wojsk obrony wybrzeża.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: Polskie Radio

Zobacz także: Zobacz także: Władysław Teofil Bartoszewski nawiązuje do słów jego ojca: mamy obecnie całą armię „dyplomatołków”
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić