oprac. Bartosz Goluch| 

Rosja odpowiada USA. Putin podpisał ustawę o kontrsankcjach

21
Podziel się:

Władimir Putin podpisał ustawę dającą prawo władzom kraju do odpowiedzi na sankcje, które w kwietniu przeciw Rosji skierowały Stany Zjednoczone. Kroki odwetowe mogą dotyczyć nie tylko nieprzyjaznych państw, ale i organizacji znajdujących się pod ich jurysdykcją.

Władimir Putin przeszedł do kontrofensywy ws. sankcji gospodarczych
Władimir Putin przeszedł do kontrofensywy ws. sankcji gospodarczych (PAP, PAP/EPA)

Jak zapisano w dokumencie, jego celem jest obrona interesów i bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej przed "nieprzyjaznymi działaniami USA i innych obcych państw, wyrażających się m.in. we wprowadzaniu sankcji politycznych i gospodarczych" wobec Rosji, jej obywateli i podmiotów prawnych.

Ustawa głosi, że rząd na podstawie decyzji prezydenta Rosji ma możliwość "wprowadzania różnych sposobów przeciwdziałania" sankcjom. Znalazł się w niej jednak również zapis, który głosi, że kontrsankcje nie powinny obejmować towarów o ważnym znaczeniu dla życia ludzkiego, których odpowiedniki nie są w Rosji produkowane.

Obostrzenia mogą dotyczyć importu oraz eksportu surowców i produktów na teren Rosji, a także udziału w zamówieniach państwowych czy prywatyzacji. Rząd Rosji będzie miał także prawo do przerwania współpracy międzynarodowej z danym krajem lub z podmiotami kontrolowanymi przez nieprzyjazne państwo.

Zobacz także: Zobacz także: Dlaczego w całej Polsce płoną śmieci? Winne Chiny

Odpowiedzi na sankcje będą mogły dotyczyć całych państw, a także organizacji znajdujących się pod ich zwierzchnictwem. Mogą również objąć podmioty stowarzyszone z takimi krajami, osoby na oficjalnych stanowiskach i obywateli owych państw. Ustawa upoważnia również prezydenta Rosji do podjęcia "innych kroków" w odpowiedzi na sankcje.

Wprowadzone w kwietniu przez USA sankcje dotknęły 28 przedsiębiorców, menadżerów oraz decydentów, a także 14 rosyjskich firm. Wspomniane osoby oraz organizacje zostały objęte embargiem na prowadzenie handlu ze Stanami Zjednoczonymi. Dodatkowo zdecydowano o zamrożeniu ich aktywów w USA.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić