Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Maciej Deja
|
aktualizacja

Rosyjski okręt staranował ukraiński. "Agresywne działania"

16
Podziel się:

Ukraina chce międzynarodowego procesu po tym, jak jej holownik wojskowy został staranowany przez rosyjski okręt. Do niebezpiecznej sytuacji doszło na Morzu Azowskim. Rosjanie mieli w tamten rejon wysłać śmigłowce i myśliwce.

Ukraińska armia publikuje dowody rosyjskiej agresji
Ukraińska armia publikuje dowody rosyjskiej agresji (navy.mil.gov.ua)

Ukraiński holownik płynął wraz z dwoma małymi opancerzonymi kutrami z portu w Odessie nad Morzem Czarnym do Mariupola nad Morzem Azowskim. Po drodze przepływał przez Cieśninę Kerczeńską, oddzielającą Krym od Rosji.

Jak zapewnia ukraińskie ministerstwo obrony, o kursie jednostek była poinformowana strona rosyjska. Mimo to, grupa rosyjskich okrętów wojennych i kutrów tamtejszej straży granicznej wypłynęła im naprzeciw. Ukraiński resort obrony nazwał to działaniami o charakterze agresywnym. Tamtejszy holownik ukraińskiej marynarki wojennej został staranowany przez rosyjski okręt i poważnie uszkodzony.

Ukraińska marynarka przekazała, że Rosjanie wysłali nad Cieśninę Kerczeńską dwa uzbrojone śmigłowce szturmowe Ka-52. Rosyjskie media z kolei podają, że z Krymu nad cieśninę wyleciały myśliwce Su-25 - donosi PAP.

"Rosyjskie prowokacje"

Sytuacja na Morzu Azowskim jest napięta, szczególnie od czasu wdrożenia przez Rosję drobiazgowych kontroli statków handlowych zmierzających do ukraińskich portów. Władze w Kijowie kilkukrotnie alarmowały, że spodziewają się rosyjskiej agresji.

"Na Azowie zaczyna się eskalacja w celu zmuszenia naszych marynarzy, by jako pierwsi otworzyli ogień" - skomentował na Facebooku ukraiński politolog Jewhen Mahda. Ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy poinformowało, że chce międzynarodowego procesu przeciw Rosji ze względu na jej agresywne działania.

Zobacz także: Zobacz także: Sikorski u Hofmana: aspirowaliśmy do grupy trzymającej władzę w UE

Problem dostrzegł Parlament Europejski. Już w październiku uchwalił rezolucję o łamaniu przez Rosję prawa międzynarodowego na Morzu Azowskim. Podkreślono także, że Moskwa dąży do przekształcenia Morza Azowskiego w "jezioro wewnętrzne" Federacji Rosyjskiej. Zaniepokojenie w związku z agresją Rosji na Morzu Azowskim wyrażał również sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

KOMENTARZE
(16)
maciek
3 lata temu
jak Rosjanie pływali na Kubę to Kennedy zarządził totalną blokadę i kontrole wszystkich statków rosyjskich
gość
3 lata temu
Po co tam płynęli wojennymi okrętami , chcieli zaatakować Rosję?
Max
3 lata temu
Szczerze to mnie to nie interesuje Ukraina jest wrogo nastawiona do Polski więc dlaczego mam ich bronić wyszczekani w Polsce a u siebie dezerteruja
kakaduczek
3 lata temu
małymi kroczkami ale cały czas do przodu zobaczymy kto ustąpi
bozek-97
3 lata temu
poco tam plyneli niech plywaja u siebie
u dwa
3 lata temu
Banderowcy, chcecie pływać po Morzu Azowskim, zróbcie sobie przekop. Tak wam radzę ja, prezes.
Luke
3 lata temu
Fake news!!!! Sciema to banderowcy wtargneli w wody terytorialne Rosji. Jawna porowokacja faszystow.
Polak
3 lata temu
Nato zaniepokojone , hehe
1969
3 lata temu
Brawo Rosjanie, trzymac banderowcow na uwiezi.
gość
3 lata temu
No proszę jak się Brukselka zaniepokoiła o bezpieczeństwo banderowców, hipokryci. Alkoholik i reszta niemieckich lokajów "rzuci" się Putinowi do gardła, a on się "strasznie wystraszy" ich poszczekiwania.
Zenek
3 lata temu
I co? I jajco. Nic Ruskim nikt nie zrobi. Ukraińcy są głupi że "atom" oddali. Gdyby mieli bombki to Ruskie by ich szanowali i Brukselka dołożyłaby kasy na rozwój ,inwestycje , infrastrukturę itp
maciek
3 lata temu
Krym to też Rosja
Sssss
3 lata temu
Jedni warci drugich
aaa
3 lata temu
A działania NATO to wyrażenie zaniepokojenia.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić