Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Marcelina Kolewska
|
aktualizacja

Rosyjskie bombowce celują w Norwegię. Symulacje trwają już od roku

15
Podziel się:

Rosjanie przeprowadzili symulację ataku na radar w północnej Norwegii - przekazał szef norweskiego wywiadu. - Rosjanie obawiają się, że cały system będzie częścią amerykańskiego programu obrony antybalistycznej - mówi gen. Morten Haga Lunde.

Rosjanie obawiają się współpracy Norwegii z USA
Rosjanie obawiają się współpracy Norwegii z USA (Pixabay.com)

Do ujawnienia informacji doszło podczas dorocznego spotkania Oslowskiego Towarzystwa Wojskowego. Generał zdradził, że pierwsze próby miały miejsce 24 marca, prawie rok temu, podaje portal defence24.pl.

- Dziewięć rosyjskich bombowców wykonało loty taktyczne w kierunku instalacji służb wywiadowczych w Vardø - mówi. - W tym miejscu znajduje się radar Globus II, a niedługo pojawi się kolejny, Globus III - tłumaczy. Oba zasponsorowały Stany Zjednoczone. Obsługują je Norwegowie.

Norwegom pozwoli to na gromadzenie większej ilości danych wywiadowczych. - Rosjanie obawiają się z kolei, że cały system będzie częścią amerykańskiego programu obrony antybalistycznej - zaznacza Morten Haga Lunde.

Kolejne dwie symulacje ataków zostały przeprowadzone około dwóch miesięcy później, w maju 2017 roku. W pierwszym celem miała być flota jednostek NATO, która prowadzi ćwiczenia na Morzu Norweskim, a w drugim - manewry Arctic Challenge organizowane przez NATO oraz Szwecję i Finlandii.

Zobacz także: Zobacz także: Monika Jaruzelska broni ojca. „On nie jest samym złem”

- To nie koniec - mówi generał. - Podczas ostatnich ćwiczeń Zapad-2017 przy granicy pojawił się system Iskander, jego zasięg objął dużą część północnej Norwegii - podkreśla.

Źródło: defense24.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(15)
Smieszek
4 lata temu
Ale fajnie:) Az boki zrywać:D
qwe
4 lata temu
zeszczelic 2- 3 samoloty to sie naucza
mnmn
4 lata temu
Symulowac nie wolno?
..
4 lata temu
Straszne ...
Zeglarz
4 lata temu
Jeśli obawiacie się błędów w deklaracji, polecam program podatnik info, który na bieżąco poprawia wszystkie nieprawidłowości.
wania
4 lata temu
A ruskie z amerykanami tak cwiczą jak nasze Peeło z Pisem .
Jj
4 lata temu
Putin może wszystko i ma być ok.inni nie mogą nic bo zaraz afera...
La
4 lata temu
Gdyby Amerykanów tu nie było, to Polski i krajów Bałtyckich też by nie było, a później całej Europy, to wszystko byłoby jedną Rosją, a obywateli państw europejskich też by nie było
pfff
4 lata temu
to od roku wycelowac nie moga? slabo celuja
as
4 lata temu
putin sam się załatwi
dziadek
4 lata temu
też mi nowina , a co Rosjanie nie mają pocisków manewrujących ??? A tak swoją drogą to po co nam Amerykańcy na naszej wschodniej flance ??? Po Hitlerze miał kto odbudować Warszawę , ale po ich niby opiece nie będzie miał kto odbudować ten kraj !!!
xery
4 lata temu
Jankesi w europie to bomba dla całej Europy. Jankesi wiedzą dobrze że w razie czego to bomby polecą na nas a nie jankesów.
NO!
4 lata temu
jak jedni sie zbroją to drudzy też i te manewry to po obu stronach , tylko że my jesteśmy języczkiem uwagi wschodu i o tym trzeba pamietać , Ruski na Norwegię nie pojdzie ma lepsze rozwiązania
Ja
4 lata temu
Co ma amerykański samolot F-15 ze zdjęcia, do treści artykułu?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić