Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Adam Przegaliński
|

Ruten-106 nad Polską. Nie wiadomo, skąd substancja wzięła się w powietrzu

51
Podziel się:

Na terenie Europy, w tym w Polsce, wykryto niewielkie ilości izotopu promieniotwórczego ruten-106. Nie są to jednak ilości, które mają wpływ na nasze zdrowie.

Ruten jest wykorzystywany w leczeniu nowotworów
Ruten jest wykorzystywany w leczeniu nowotworów (PAP, Jacek Bednarczyk)

Na razie nie wiadomo, skąd substancja wzięła się w powietrzu. Zdaniem Józefa Strojnego z Państwowej Agencji Atomistyki, który był gościem w TVN24, to, czy uda się określić, z jakiej części Europy pochodzi ruten, "zależy od modeli pogodowych". Nie ma żadnego zagrożenia - uspokajają naukowcy.

Zobacz także: Zobacz też: Monitorowanie wybuchów jądrowych

"Nie należy podejmować żadnych działań, a w szczególności przyjmować preparatów z jodem. Człowiek musiałby wdychać powietrze z wykazanym stężeniem rutenu-106 przez okres wielokrotnie przekraczający czas życia ludzi, aby otrzymać roczną dawkę promieniowania jonizującego uznawaną za bezpieczną" - informuje Państwowa Agencja Atomistyki.

Do czego wykrzystuje się ruten-106?

Ruten-106, izotop promieniotwórczy, wykorzystywany jest m.in. w leczeniu nowotworów, często podczas zabiegu brachyterapii oka. Zabieg polega na tym, że źródło zawierające ten izotop zostaje umieszczone w pobliżu guza nowotworu (na przykład na oku pacjenta w postaci specjalnej płytki-aplikatora) i uszkadza komórki rakowe.

"Ruten nie pochodzi z elektrowni jądrowej"

Nie wykryto w powietrzu innych izotopów promieniotwórczych, więc ruten-106 nie pochodzi z elektrowni atomowej. Prawdopodobnym źródłem może być laboratorium lub instalacja produkująca ruten-106 albo nieprawidłowa utylizacja tej substancji (np. spalenie).

PAA dysponuje siecią stacji pomiarowych, który stale badają moc dawki promieniowania gamma w Polsce. Pozwala ona na bieżąco wychwycić zwiększone promieniowanie. Stężenie rutenu-106 jest zbyt niskie, by zostało wykryte na tych stacjach.

Źródło: PAA,TVN24

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(51)
normy z sufit...
5 lata temu
"aby otrzymać roczną dawkę promieniowania jonizującego uznawaną za bezpieczną" Przecież te normy są ustalane na "pałę", bo akurat tak się komuś spodobało bez odniesienia do zdrowia ( po awarii fukushimy podniesli dopuszczalne dawki na cez czy stront w mleku)... Zupełnie tak jak minimal;na pensja jest ustalana na "pałę" bez odniesienia do realnych kosztów życia.
QB
5 lata temu
CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS
CHEMITRAILS
5 lata temu
CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEMITRAILS CHEM
Piotr0681
5 lata temu
Chemtrials
marek
5 lata temu
a streamy??????????????????????.....
Your dick
5 lata temu
Z belgijskiej elektrowni Tihange docierają do Polski skażenia!!!
Sexmisja
5 lata temu
A chcemy mieć elektrownie atomową.
MaS
5 lata temu
Dobrze, że są w Polsce stacje badawcze, które potrafią wykryć niewielkie stężenia pierwiastków promieniotwórczych w powietrzu, zanim, jeszcze te stężenia zaczną komukolwiek zagrażać. Dobre jest też to, że każdy alarm (mam nadzieję, że każdy) podawany jest do wiadomości publicznej.
hyvf
5 lata temu
Za zatruwanie narodu rząd powinien beknąć i to dobrze ale niestety zdrajcy policja, wojsko, ss są na ich usługach uzbrojeni po zęby tak że .............
ksdjfsdlf
5 lata temu
Putin sprawdza jak działają u nas czujniki !!!!!!!!!!
tor
5 lata temu
pokazali jakąś rozmytą mapkę z której i tak nic nie odczytasz.!!!
mm
5 lata temu
po co ten głupi i bez sensu artykuł?
xyz
5 lata temu
chemtrails...?
nick
5 lata temu
gdyby byl szkodliwy niepodali by do wiadomosci tylko czekali na efekty
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić