Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
aktualizacja

Ryszard Czarnecki odwołany ze stanowiska wiceszefa PE

205
Podziel się:

Parlament Europejski zdecydował: polityk PiS został odwołany z funkcji wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Powodem odwołania były słowa Czarneckiego o europoseł Róży Thun. Porównał ją do szmalcowników.

Ryszard Czarnecki nie jest już wiceprzewodniczącym PE
Ryszard Czarnecki nie jest już wiceprzewodniczącym PE (East News)

Było to pierwsze w historii głosowanie w PE za odwołaniem wiceprzewodniczącego. Za odwołaniem Ryszarda Czarneckiego głosowało 447 europosłów, przeciw 196. 30 europosłów wstrzymało się od głosu. Głosowanie było tajne.

Zanim przystąpiono do głosowania europoseł Ryszard Legutko zwrócił uwagę na przyjęty przez PE sposób liczenia głosów. PE zdecydował, że policzy tylko głosy "za" i "przeciw". Pod uwagę nie były brane głosy wstrzymujące się. To oznaczało, że konieczna do odwołania Czarneckiego większość 2/3 głosów była liczona tylko od głosów "za" lub "przeciw". Zdaniem Legutki ten sposób głosowania jest niezgodny z Regulaminem Parlamentu Europejskiego, a także ogranicza prawa europosłów. Legutko zwrócił również uwagę na fakt, że Ryszardowi Czarneckiemu nie pozwolono na wystąpienie przed PE, w którym "mógłby się bronić".

Przewodniczący PE Antonio Tajani stwierdził jednak, że zastosowano sposób głosowania analogiczny do podobnych przypadków, czyli wyboru kandydatów na stanowiska w PE. Przypomniał też, że odwołanie wiceprzewodniczącego, to sprawa w dotychczasowej historii europarlamentu bez precedensu.

1 lutego Konferencja Przewodniczących Parlamentu Europejskiego zdecydowała, że skieruje wniosek ws. odwołania Ryszarda Czarneckiego ze stanowiska wiceszefa PE pod głosowanie. Za opowiedziało się pięć z siedmiu frakcji PE: Europejska Partia Ludowa, Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów, Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy, Zieloni oraz Zjednoczona Lewica Europejska.

Odwołanie Czarneckiego ma związek z jego słowami o Róży Thun. Europosłanka wystąpiła w materiale niemiecko-francuskiej telewizji Arte na temat sytuacji polityczno-społecznej w Polsce pod rządami PiS. Europosłanka PO zasugerowała w nim, że Polska zmierza w kierunku dyktatury, a PiS chce wyprowadzić Polskę z Unii Europejskiej. Od tego zaczęła się wymiana zdań.

Czarnecki skomentował jej wypowiedź w rozmowie z portalem niezalezna.pl. "Pani von Thun und Hohenstein wystąpiła w roli donosicielki na własny kraj. (...) Podczas II wojny światowej mieliśmy szmalcowników, a dzisiaj mamy Różę von Thun und Hohenstein i niestety wpisuje się ona w pewną tradycję. Miejmy nadzieję, że wyborcy to zapamiętają i przy okazji wyborów wystawią jej rachunek" - stwierdził.

Słowa odbiły się szerokim echem, nie tylko w Polsce. Wypowiedzią europosła PiS zajął się Parlament Europejski.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(205)
maro
4 lata temu
W Afryce murzyni mówią, że najlepiej ciągnie matka Czarneckiego..Oczywiście losy na loterii. Do tego lubi połykać..i brać na twarz. Połykać jedzenie a na twarz słońce.Pozdro śmieciu
wert
5 lata temu
PO I PSL , Nowoczesna,to szmalcowniki i zdrajcy,co działaja na szkode Polski i Polaków,na smyczy u Makrli,jak rudy z wermachtu
Polka
5 lata temu
Ja uważam że sparwy Polski powinny byc w Polsce załatwiane. Co Europie do nas.Durna baba myśli że Europe obchodzą coś Polacy? ich obchodzą rynki wpływów. Jak sami o siebie nie zadbamy to nikt nie pomoże - Historia to juz pokazała. Te całą różyczkę Thun wywalić. Brawo Czarnecki
zenk
5 lata temu
Dla pieniędzy zrobi wszystko.
Wartości EUro...
5 lata temu
Odwołany bo powiedział prawdę, cenzura POprawności każdego zniszczy!
Lukas
5 lata temu
No i ch i w D :)
statystyczny ...
5 lata temu
Czarnecki jest jak polityczna chorągiewka. tym razem ustawił się pod wiatr.... rutyna go zjadła :))) Myślę, że kiedyś i jemu społeczeństwo wystawi rachunek... oby się nie okazał dla niego zbyt słony
ecek
5 lata temu
Widac ile w PL jest SZMALCOWNIKOW. POLSKA JUZ ISTNIEJE TYLKO TEORETYCZNIE TO SA DOBRE SŁOWA DOBITNE
Jarek
5 lata temu
Cóż za strata!!! co teraz pocznie Europa??? Cóż pocznie Polska bez tak wybitnego polityka u władzy??? Cała Europa spowiła się łzami rozpaczy :)
Dfghj
5 lata temu
Powinni mu zabrać kasę bo to chamów najbardziej boli
33
5 lata temu
Róża Vont stąd
Anna
5 lata temu
Pan na to zasłużył jak jest chamem i prostakiem to tak się kończy 😁
Bbhhh
5 lata temu
Bardzo dobrze,zdrajce wywalili
H4848
5 lata temu
OPTYMIZM W NARODZIE -- WIDAĆ POCZĄTEK "DOBREJ ZMIANY ".
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić