Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Piotr Białczyk
|

Rzecznik Praw Obywatelskich "zaniepokojony" decyzją Zbigniewa Ziobry

0
Podziel się:

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro złożył kasację ws. umorzenia spraw dyscyplinarnych dwóch adwokatów: Romana Giertycha i Jacka Dubois. "RPO z zaniepokojeniem przyjął wiadomość o złożeniu takiej kasacji do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego" - napisało w oświadczeniu Biuro Adama Bodnara.

Zbigniew Ziobro złożył do Izby Dyscyplinarnej SN wniosek kasacyjny wobec. Romana Giertycha i Jacka Dubois
Zbigniew Ziobro złożył do Izby Dyscyplinarnej SN wniosek kasacyjny wobec. Romana Giertycha i Jacka Dubois (East News, Grzegorz Banaszak/REPORTER)

"Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości, czy kasacja Prokuratora Generalnego kwestionująca umorzenie postępowania dyscyplinarnego w sprawie adwokatów (...) nie jest sprzeczna z normami prawa" - czytamy w czwartkowym komunikacie Biura RPO.

Adam Bodnar przypomina, że "orzecznictwo Sądu Najwyższego wyklucza możliwość kasacji Prokuratora Generalnego w trybie Kodeksu postępowania karnego od decyzji adwokackiego sądu dyscyplinarnego I instancji o podtrzymaniu umorzenia". W swoim stanowisku podkreśla, że taki wniosek może wnieść "wyłącznie Minister Sprawiedliwości, nie zaś Prokurator Generalny".

W związku z tą sprawą Adam Bodnar poprosił Zbigniewa Ziobrę o szczegółowe wyjaśnienia w tej sprawie.

Zobacz także: Zobacz także: Gdańsk. Aleksander Kwaśniewski uszczypliwie o Andrzeju Dudzie

Sprawa Giertycha i Dubois

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego w zeszłym miesiącu zajęła się wnioskiem Ziobry ws. Romana Giertycha. Dotyczyła ona wypowiedzi medialnych z przełomu 2016 i 2017 roku. Wtedy adwokat odnosił się do postępowania prokuratury ws. zdrady dyplomatycznej podczas badania katastrofy smoleńskiej. Podobnie było w przypadku mec. Jacka Dubois.

Wcześniej, na wniosek prokuratora krajowego, sprawę rozpatrywał rzecznik dyscyplinarny izby adwokackiej. Toczyła się ona blisko pół roku, a w sierpniu 2017 roku wydano decyzję o jej umorzeniu. Z takim werdyktem nie zgodziła się prokuratura krajowa i odwołała się od decyzji do sądu dyscyplinarnego przy izbie. Ten ją oddalił.

Dopiero pod koniec 2018 roku Zbigniew Ziobro jako prokurator generalny, złożył kasację od finalnego postanowienia do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Jednocześnie zwrócił się do SN o przekazanie kwestii sądowi dyscyplinarnemu do ponownego rozpoznania.

Izba w maju zdecydowała, że ten wniosek musi zostać rozpatrzony przez poszerzony skład sędziowski. "Przepisy nie są jednoznaczne w tej sprawie, brak jest w prawie regulacji wprost i jest to kwestia, która wymaga pogłębionego rozważenia w szerszym składzie" - mówił w maju sędzia SN Tomasz Przesławski.

Reprezentująca Prokuratura Generalnego prok. Małgorzata Nowak wskazywała wtedy, że w przepisach nie ma zakazu składania tego typu kasacji, a podobne były już wnoszone np. w odniesieniu do "dyscyplinarek" prokuratorskich.

Do czasu rozstrzygnięcia zawiłości prawnych sprawy mec. Giertycha, postępowanie wobec mec. Dubois zostało zawieszone.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: Polsat News

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić