Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Marek Grabski
|
aktualizacja

Rzym światową stolicą kokainy

9
Podziel się:

Rzym stał się światową stolicą kokainy - twierdzi włoski pisarz Roberto Saviano, autor książki "Gomorra" o neapolitańskiej mafii. W raporcie przygotowanym dla dziennika "La Repubblica" informuje, że zyski ze sprzedaży narkotyku to miliardy euro.

Rzym światową stolicą kokainy
(PAP/EPA, Allessandro Di Meo)

Robert Saviano przywołał słowa starożytnego historyka Tytusa Liwiusza, który dwa tysiące lat temu ogłosił, że Rzym jest stolicą świata. Następnie dodał: "Dzisiaj możemy ogłosić Włochom, że z woli organizacji przestępczych z całego świata, Rzym stał się bezdyskusyjną stolicą kokainy".

Pisarz i publicysta opisał w swym reportażu "sojusz", jaki zawarła neapolitańska mafia kamorra z 'ndranghetą z Kalabrii. W jego wyniku, Wieczne Miasto stało się światowym centrum handlu kokainą.

Zobacz także: Tajemnicze śmierci gwiazd

Saviano zauważył, że w Rzymie powstała nowa siatka mafijnych bossów, którzy handlują narkotykami a uzyskane z tego ogromnego procederu pieniądze inwestują w biznes turystyczny. Zyski ze sprzedaży jednej partii narkotyków mogą wynieść nawet ponad miliard euro.

"To sumy, które zmieniają gospodarkę kraju" - czytamy.

Według Saviano, w Rzymie za zyski z handlu narkotykami otwiera się sklepy i buduje domy. Argumentuje, że Rzym stał się "narko-miastem".

Autor opisał między innymi antynarkotykową operację, w trakcie której karabinierzy przechwycili we włoskiej stolicy 578 kilogramów czystej kokainy, należącej do miejscowej organizacji przestępczej. Ze skonfiskowanej ilości można by przygotować 24 miliony porcji o rynkowej wartości ponad 1,3 miliarda euro.

Saviano podkreśla, że za tę kwotę można by kupić wszystkie akcje dwóch najsilniejszych klubów piłkarskich we włoskiej Serie A: Juventusu Turyn i AS Roma.

Źródło: WP, PAP

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(9)
DługiElvis
5 lata temu
Czystej... oni już dodali podzielili... dosypali co swoje... i przeliczyli po najdroższej opcji :) znają się na robocie...
DługiElvis
5 lata temu
Tak przemyt i sprzedaż nie stanowi problemu... potem wypranie takiej kwoty(gotówki zazwyczaj) to jest wyzwanie... ale władza ma pieniądze.... więc nic nie dzieje się bez przyzwolenia... a jak ktoś nie zapłaci idzie siedzieć... ot sądownictwo na świecie.
BlackbiochipM...
5 lata temu
Miliardy Euro słyszycie !!!!.... a pieniędzy to oni wiecznie nie mają ....
gość
5 lata temu
Rzym światową stolicą kokainy - No to ja już lecę, cześć :-)))
plenery net
5 lata temu
najlepsze wakacyjne plenery w sieci - WWW PLENERY NET
peter
5 lata temu
Włochy stają się lumpami !!! Albo mafia, albo emigranci, albo jedno i drugie. Po za tym cholerna drożyzna, a usługi turystyczne schodza na psy. Na każdym kroku oszukują i naciągają turystów. Nie warto tam jeździć - szkoda czasu i pieniędzy !!!
Paullux
5 lata temu
Ktoś się chyba mocno rozpędził, z 578.000 gramów 24.000.000 porcji?? toż to wychodzi na porcję 0,024 grama.... LOL
s
5 lata temu
o nie nie nie święconej tylko Amfetaminy
duchowny,był
5 lata temu
Polska światową stolicą wody święconej!!!!!!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić