oprac. Jakub Kłoszewski| 
aktualizacja 

Salvador Dali będzie ekshumowany. Chcą sprawdzić, czy miał potomstwo

3

Najsłynniejszy z surrealistów, Salvador Dali ma być ekshumowany. Prosiła o to kobieta, która upiera się, że jest jego córką.

Salvador Dali będzie ekshumowany. Chcą sprawdzić, czy miał potomstwo
(Wikimedia Commons CC0)

Decyzję podjął sąd w stolicy Hiszpanii. Z pozwem wystąpiła pewna kobieta z Girony w Katalonii. Sąd nie ujawnił jej tożsamości, ale BBC News podaje, że chodzi o urodzoną w 1956 roku Pilar Abel Martinez, której matka była pomocą domową u Dalego i która żyła podobno z artystą w nieformalnym związku. W tym czasie Dali był już ze swoją ukochaną Galą (ur. jako Helena Diakonova).

Jej matka zakończyła pracę u artysty w 1955 roku, zmieniła miejsce zamieszkania i poślubiła innego mężczyznę. Matka Martinez miała kilka razy mówić jej, że to właśnie Dali jest jej ojcem. O stwierdzenie ojcostwa kobieta zabiega od 10 lat.

Geniusz malarstwa

Salvador Dali był jednym z najwybitniejszych i najbardziej rozpoznawalnych artystów XX wieku. Był malarzem, rzeźbiarzem, grafikiem i teoretykiem sztuki. Urodził się w 1904 roku w Katalonii. Jego pełne nazwisko to Salvador Domingo Felipe Jacinto Dalí i Domènech.

Słynął z ekscentrycznych zachowań. Zmarł na serce w wieku 84 lat w swym rodzinnym Figueres. Zgodnie z życzeniem został pochowany w znajdującym się tam własnym muzeum - "Teatre-Museu Dali", w którym teraz odbędzie się ekshumacja.

Źródło: PAP, WP Wiadomości, BBC News

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić