oprac. Arkadiusz Jastrzębski| 
aktualizacja 

Sędzia Trybunału Konstytucyjnego Henryk Cioch nie żyje

48
Podziel się:

Ciało sędziego Trybunału Konstytucyjnego znaleziono w jednym z mieszkań w Warszawie. Na jego ciele nie ma żadnych obrażeń. Henryk Cioch miał 66 lat.

Henryk Cioch
Henryk Cioch (Agencja Gazeta, Tomasz Rytych)

Przyczyną śmierci były prawdopodobnie problemy zdrowotne - podaje RMF FM. Sędzia przeszedł w ubiegłym roku udar. Informację o śmierci prof. Henryka Ciocha potwierdziła na antenie Polskiego Radia prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Łukasz Łapczyński wyjaśnił, że w oględzinach ciała prof. Ciocha uczestniczył prokurator. Prokuratura wszczęła śledztwo, kóre prowadzone będzie w kierunku nieumyślnego spowodowania śmierci sędziego.

Łapczyński poinformował, że taka procedura jest stosowana, gdy wstępne czynności nie wskazują, aby do śmierci przyczyniły się osoby trzecie, ale jest konieczność pełnego wyjaśniania przyczyny śmierci. Chodzi m.in. o opinię biegłych z zakresu medycyny sądowej. Sekcja zwłok odbędzie się w czwartek w Zakładzie Medycyny Sądowej w Warszawie.

Henryk Cioch był nauczycielem akademickim i profesorem nauk prawnych. Był specjalistą w zakresie prawa spółdzielczego i przepisów dotyczących fundacji. Wykładał na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej i Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

W 2011 r. został senatorem - był bezpartyjnym kandydatem Prawa i Sprawiedliwości. Był m.in. Komisji Budżetu i Finansów Publicznych, a także delegatem Senatu do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. W ostatnich wyborach nie udało mu się ponownie dostać się do Senatu.

Wybór do TK

Cioch został wybrany przez Sejm na sędziego Trybunału Konstytucyjnego w grudniu 2015 r. i należał do trójki tzw. sędziów dublerów. Uchwała ws. jego wyboru nie wskazywała jednak daty początku kadencji, a wcześniej posłowie na to samo stanowisko wybrali Romana Hausera. Mimo to prezydent Andrzej Duda odebrał od Ciocha przyrzeczenie.

Został dopuszczony do orzekania 20 grudnia 2016 r. przez prezes TK Julię Przyłębską. Poprzedni prezes Andrzej Rzepliński odmawiał jego dopuszczenia.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić