Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Arkadiusz Jastrzębski
|
aktualizacja

Sędziowie piszą list do Zbigniewa Ziobry. Zwolnił ich faksem

47
Podziel się:

Odwołani ze stanowiska prezesi Sądu Rejonowego w Żorach nie zgadzają się z decyzją resortu sprawiedliwości. Są jednymi z prezesów, które ministerstwo odwołało z funkcji, przesyłając informacje na ten temat faksem.

Sędziowie proszą ministra o podanie rzeczywistych przyczyn decyzji kadrowych.
Sędziowie proszą ministra o podanie rzeczywistych przyczyn decyzji kadrowych. (Agencja Gazeta, Jakub Porzycki)

Jedenastu prezesów sądów na Śląsku zostało niespodziewanie odwołanych przez Zbigniewa Ziobrę 10 listopada. - To była nocna zmiana. W czwartek były telefony, a w piątek poszły faksy - relacjonowali wówczas rozmówcy Wirtualnej Polski. Kilka dni po zmianie w Żorach z funkcji prezesa tego sądu zrezygnował świeżo powołany sędzia Cezary Podsiadlik, bo miał nie chcieć być "twarzą czystki".

Odwołani prezesi od początku nie zgadzali się z zarzutami resortu, które tłumaczyło konieczność zmian "słabymi wyniki efektywności w pierwszej połowie 2017 roku".

Zobacz także: Zobacz też: Od "zera" do bohatera. Historia kariery Zbigniewa Ziobry

"Wbrew oczywistym faktom"

Teraz odwołany prezes i wiceprezes Sądu Rejonowego w Żorach - sędziowie Katarzyna Foryś i Miłosz Dubiela napisali list do Zbigniewa Ziobry, którego treść ujawniło Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia. Sędziowie stwierdzają, że zgodnie z danymi statystycznymi za rok 2017 Sąd Rejonowy w Żorach był na drugim miejscu w kraju, jeśli chodzi o liczbę załatwianych spraw w porównaniu do spraw wpływających do tego sądu.

Zwracają też uwagę, że podawanie nieuzasadnionych informacji "podważa ogromny wysiłek włożony w osiągnięcie tak dobrych wyników przez sędziów, referendarzy, asystentów, kuratorów, pracowników sekretariatów czy protokolantów".

"Twierdzenia, wbrew oczywistym faktom, o nieefektywnej pracy tych wszystkich osób, powodują głębokie rozczarowanie i działają demotywująco na przyszłość" - czytamy w liście.

Sędziowie proszą też ministra o podanie rzeczywistych przyczyn decyzji kadrowych.

Przyjęta w lipcu przez Sejm ustawa o ustroju sądów powszechnych umożliwia ministrowi sprawiedliwości odwoływanie - przez pół roku od daty wejścia jej zapisów w życie - prezesów i wiceprezesów sądów bez podania przyczyny, zgody sędziów danego sądu i KRS. Ziobro wymienił już kilkudziesięciu prezesów sądów w całej Polsce - w tym w poniedziałek w Krakowie i Gorzowie Wlkp.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(47)
uyg
5 lata temu
jeszcze troche i bedzie bialorus
Górnik
5 lata temu
A kto powiedział że do fotela prezesa jest się przyspawanym dożywotnio.brawo Panie ministrze ,tak trzymać.
Tadeusz
5 lata temu
a to widać jak na dłoni że trzymają się łapami i girami a i nawet zębami stołków na maksa !!! Tam jest kasa, kasa, kasa i to jeszcze ta nadzwyczajna kasta !!! Panie Ziobro rozpieprz tę całą kastę i w końcu zacznie się czas normalny - przyjazny nie kastom a zwykłym ludziom !!! Nasz przykład jest jak wiele tysięcy w polskim sądzie, a mianowicie; przez wspaniałego sędziego musimy zapłacić dodatkowo ponad 35 000 złotych odsetek bo tak postanowił sędzia zawieszając na 7 i 1/2 roku jedną sprawę o spadek i potem tzw. zachowek !!! Czy to jest normalne ?
lucy
5 lata temu
TYLKO WIELKI CHAM I TCHÓRZ TAK POSTĘPUJE. NASTAJĄ CZASY JESZCZE GORSZE NIŻ STALINOWSKIE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
pomaranczowy
5 lata temu
wyjedzie na taczce jak nic
jas
5 lata temu
patrząc w historię Polski, pisanie listów do władz zapowiada początek końca tej władzy.
Guzdaw
5 lata temu
"Od zera do bohatera"? Nadal jest zerem.
Jaśka
5 lata temu
A w Konstytucji RP jest trójpodział wladzy: ustawodawczā, wykonawczā i sādownicza to jak ustawa zwykła jest wyższa niż ustawa zasadnicza! To chore!
miły
5 lata temu
Cały ten rząd to jeden wielki cyrk
Hej!Hop!
5 lata temu
Cały czas do przodu jak WALEC DROGOWY zrobić z KASTY placek ! Dość bezkarności dla awanturników w togach jak to Wy nazywacie będą DUBLERZY !
marek
5 lata temu
po tej jednej kadencji pisu mam pewność że odbędzie sie proces nad nimi jak po II wojnie :-) ministrowie będą wisieć :-) ziobro macierewicz błaszczak poseł kaczyński i inni :-)
frenzy
5 lata temu
skoro mało spraw wpływało do Sądu to nie jest zaskoczeniem, że znaleźli się na drugim miejscu w kraju...
justice
5 lata temu
w dzisiejszych czasach ludzi wyrzuca się z pracy pod byle pretekstem dlatego trzeba równą miarą traktować wszystkich. Poza tym sędziowie, prokuratorzy, prawnicy, służby mundurowe nie muszą płacić składek ZUS-owskich.
genco
5 lata temu
nareszcie Ziobro się do czegoś przydał.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić