Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Arkadiusz Jastrzębski
Arkadiusz Jastrzębski
|

Sędziowie: to koniec niezawisłości i niezależności sądów

20
Podziel się:

To ma być rewolucja, która odmieni polskie sądownictwo - twierdzą politycy Prawa i Sprawiedliwości i ruszają ze zmianami. Organizacje sędziowskie są przeciwnego zdania i ostrzegają, że rządząca partia przejmuje kontrolę nad Temidą.

Sędziowie: to koniec niezawisłości i niezależności sądów
(Agencja Gazeta)

Resort sprawiedliwości chce, aby pozycja ministra wobec prezesów sądów była jak najmocniejsza. Zbigniew Ziobro będzie mógł ich odwoływać bez podania przyczyn, a w zamian powoływać swoich zaufanych kandydatów. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę Prawa o ustroju sądów powszechnych - w Sejmie jest już gotowy projekt zmian w prawie. * Nowe przepisy wejdą w życie 1 lipca tego roku*.

- Chciałbym pogratulować lojalności sędziom z Ministerstwa Sprawiedliwości, że tak długo trzymali w tajemnicy projekt gotowy już w styczniu – mówi "Rzeczpospolitej" sędzia Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia. Podkreśla, że zmiany nie były konsultowane ze środowiskiem, a PiS zaczyna działania tuż przed świętami.

Na alarm bije również Sławomir Pałka, zastępca rzecznika prasowego Krajowej Rady Sądownictwa. - Te zmiany spowodują, że konstytucyjnie gwarantowana niezależność sądów stanie się pustym frazesem - ostrzega w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną". Zdaniem Pałki zmiany mają na celu tylko jedno: minister chce umieścić swoich ludzi, z których nie wszyscy będą podobali się w środowisku.

Część sędziów zwraca uwagę również na to, że projekt PiS to odpowiedź na zapowiadaną na 20 kwietnia protest ich środowiska ws. wyboru sędziów do KRS. Akcja ma polegać na ogłoszeniu przez sędziów półgodzinnej przerwy w rozprawach i uczestniczeniu w tym czasie w zebraniach.

"Nieudolność organizacyjna"

Resort odrzuca te oskarżenia. - Jeżeli nieustannie słyszymy zarzuty, że sądy pracują nie najlepiej, bo ministerstwo czegoś nie zrobiło albo zrobiło nie tak, jak powinno, minister musi mieć realną władzę, by za występujące nieprawidłowości odpowiadać - mówi Łukasz Piebiak, wiceminister sprawiedliwości.

Dodaje, że prezesi sądów będą mogli być wymienieni, ale nie wszędzie tak się stanie., Tłumaczy, że wielu z nich jest "organizacyjnie nieudolna", a nowi ludzie pozwolą wyeliminować nieprawidłowości.

Poselski projekt PiS ws. zmian w sądownictwie przewiduje też poszerzenie zakresu oświadczeń majątkowych składanych przez sędziów m.in. o ruchomości o wartości powyżej 10 tys. zł. Obowiązkiem składania oświadczeń mieliby zostać objęci także dyrektorzy sądów.

"Rzeczpospolita"/"Dziennik Gazeta Prawna"

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(20)
lek...
5 lata temu
Sądy w rekach PZPR czy pisiu jaka różnica..? Tak czy owak partyjne.!!
kita
5 lata temu
a gdzie hejterstwo PEŁO ?
Polak
5 lata temu
KASTA rozbita po 27 latach złodziejstwa brawo Zbyszek
ślepa niezawi...
5 lata temu
Jak ZŁODZIEJ sam może się oczyscić ????
Polak
5 lata temu
Brawo Zbyszek -rozbić Kastę korupcyjnych ZŁODZIEJASZKÓW -27 lat okradania obywateli
ak001
5 lata temu
Oooo! Komuna wróciła.
Mx
5 lata temu
czyli przed rozprawą w sądzie , zapisujemy się PiS i sprawę mamy wygraną
polak
5 lata temu
Brawo Panie Ministrze !!! W końcu KASTA przestanie być NADLUDŻMI.
Ewa
5 lata temu
W latach trzydziestych ubiegłego wieku byli goście, co robili dokładnie tak samo. I jak się to skończyło dla świata.
niezawisły bo...
5 lata temu
Najlepszy jest nagłówek: "TO KONIEC NIEZAWISŁOŚCI SĄDÓW". Jeszcze pudel powinien dodać: i koniec niezawisłości Trybunału . A do tej pory był niezawisły ,bo niezawisał.
smalec
5 lata temu
i bardzo dobrze skończy się ustawianie spraw- przekupstwo
smerf
5 lata temu
Powiem krótko dlaczego tak późno do tego należy znieść wszystkie immunitety i zdelegalizować korporacje przecież według konstytucji wszyscy mamy takie same prawa
Koniec demokr...
5 lata temu
Teraz Pisowcy będą mogli skazywać opozycjonistów , i uniewinniać swoich , Temida przestaje być ślepa , co oznacza całkowity brak niezawisłości .
123
5 lata temu
Dlaczego przepraszam nie ma już w kraju żadnego niezależnego organu, który by sprawował kontrolę nad politykami?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić