oprac. Violetta Baran| 

Silne trzęsienie ziemi na Filipinach. Ludzie w popłochu wybiegali na ulice

0
Podziel się:

Silne trzęsienie ziemi nawiedziło we wtorek rano wyspę Mindanao. Magnituda wstrząsów wynosiła 6,6 stopnia. Po głównym wstrząsie sejsmolodzy naliczyli 22 wstrząsy wtórne. Najsilniejszy z nich miał 6,1 stopnia. Co najmniej dwie osoby zginęły.

Silne trzęsienie ziemi na Filipinach
Silne trzęsienie ziemi na Filipinach (PAP, EPA/CERILO EBRANO)

Mieszkańcy Mindanao na południu Filipin w popłochu wybiegali z biur, domów i szkół. Przerażeni stali na ulicach czekając aż ziemia przestanie drżeć strząsając budynkami i powodując pośpiech mieszkańców ze szkół i biur.

Co najmniej dwie osoby nie żyją. Wiele osób potrzebowało pomocy medycznej.

Epicentrum wstrząsów znajdowało się 26 km na północny wschód od miasta Tulunan w prowincji Cotabato. Ognisko trzęsienia ziemi było na głębokości około 7 km.

Trzęsienie ziemi wstrząsnęło także pobliskimi prowincjami i miastami, w tym Davao City, rodzinnym miastem prezydenta Rodrigo Duterte i jednym z najbardziej zaludnionych miast w kraju.

W wielu miejscowościach nie ma prądu. Zawieszono zajęcia w szkołach.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Filipiny znajdują się na sejsmicznie aktywnym Pacyficznym Pierścieniu Ognia - strefie częstych trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych, złożonej z pasu rowów oceanicznych, łuków wyspowych i aktywnych wulkanów, która otacza niemal nieprzerwanie Ocean Spokojny na długości ok. 40 tys. km.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Ostatnim poważnym wstrząsem, który dotknął kraj, było wstrząs o magnitudzie 7,1, który w październiku 2013 r. zabił ponad 220 osób w środkowych Filipinach.

W lipcu 1990 r. ponad 2400 osób zginęło na północnej wyspie Luzon w trzęsieniu o magnitudzie 7,8, jednym z najsilniejszych, jakie kiedykolwiek nawiedziły kraj.

Źródło: euronews.com, ABS-CBN News

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić