Natalia Durman
Natalia Durman| 
aktualizacja 

Skawina. Kolejny pożar składowiska odpadów

7
Podziel się:

Płonie składowisko odpadów sztucznych w Skawinie w województwie małopolskim. W akcji gaśniczej bierze udział 46 zastępów strażaków.

Prokuratura Krajowa powołuje zespół wyjaśniający pożary wysypisk
Prokuratura Krajowa powołuje zespół wyjaśniający pożary wysypisk (East News)

Ogień pojawił się przed północą na składowisku plastików. Akcja jest trudna, bo odpady składowano w kilkumetrowych pryzmach. Ze względu na duże zadymienie, strażacy pracują w aparatach chroniących drogi oddechowe. Używany jest ciężki sprzęt, między innymi koparki.

Płonie składowisko o wymiarach 100 m na 60 m, przy czym pożarem jest objęta część ok. 50 na 50 m, tj. powierzchnia ok. 2,5 tys. m2. Palą się odpady wstępnie przetworzone, sprasowane na wys. ok. 4 metrów.

Stan powietrza jest stale monitorowany. Strażacy apelują do mieszkańców pobliskich rejonów, aby nie otwierali okien zanim pożar nie zostanie ugaszony.

Jak poinformował kapitan Bartłomiej Rosiek z krakowskiej straży pożarnej, ogień już się nie rozprzestrzenia, ale działania potrwają jeszcze kilkanaście godzin. - Na miejscu jest 46 zastępów ratowniczo-gaśniczych, ponad 120 strażaków. Podajemy cztery linie gaśnicze oraz dwie linie z działek wodnych - dodał.

Przyczyny pożaru na razie nie są znane.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Nie tylko Skawina. Kolejny raz

To kolejny pożar składowiska śmieci w ostatnich miesiącach. Od początku roku do maja odnotowano ich aż 63. Płonęło m.in. składowisko opon w Trzebini, wysypisko w miejscowości Wszedzień k. Mogilna oraz wysypisko w Zgierzu. Trwało tydzień. Jak informowaliśmy w WP, szefowie składowiska muszą się liczyć z karą miliona złotych.

Według służb, wiele wskazuje, że niektóre pożary nie były przypadkowe - chodziło o nielegalne pozbycie się odpadów. Prokuratura Krajowa powołuje zespół wyjaśniający pożary wysypisk.

Źródło: polskieradio.pl, Twitter, radiokrakow.pl, tvn24.pl, WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Zobacz także: Jeden wielki hałas, smród”. Mieszkańcy gminy Baranów są zdruzgotani budową CPK
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić